W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.
Watykański Sekretarz ds. Relacji z Państwami przewodniczył w rzymskim kościele Il Gesù Mszy św. z udziałem akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów, sprawowanej w intencji powrotu Ojca Świętego do zdrowia.
W katedrze św. Patryka w Bunbury w Australii Zachodniej odbyła się 19 marca konsekracja polskiego salwatorianina ks. Jerzego (George'a) Kołodzieja na biskupa tego miasta. Głównym konsekratorem był metropolita Perthu abp Timothy Costelloe SDB, a jednym z dwóch współkonsekratorów był inny Polak, posługujący jako biskup w Australii – Karol Kulczycki, również salwatorianin, ordynariusz Port Pirie.
W środę 19 marca bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, odebrał w Yad Vashem w Jerozolimie insygnia oraz tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla nieżyjącego już ks. Józefa Czaprana. Przekazał je dyrektor departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata izraelskiego instytutu dr Joel Zisenwine.
6 marca minister edukacji Barbara Nowacka wydała rozporządzenie, w którym ogłosiła finalną wersję podstawy programowej do przedmiotu "edukacja zdrowotna". Społeczne protesty przeciwko przedmiotowi przyniosły efekt – przynajmniej w roku szkolnym 2025/26 nie będzie on obowiązkowy, a ministerstwo uwzględniło część krytycznych uwag i wprowadziło poprawki do podstawy programowej (zwłaszcza w zakresie programu dla szkół podstawowych). Niestety, przedmiot, nawet po poprawkach, pozostaje ogromnym zagrożeniem dla dzieci. Opiera się na zupełnie odmiennym systemie wartości i podejściu do seksualności od tego, w jakim wielu rodziców chciałoby wychowywać swoje dzieci.
Ceremonia znana jako Obrzęd Wybrania, odbywająca się zazwyczaj w okolicach Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu, pozwala dostrzec jak wiele osób stanie się prawdopodobnie w danym roku katolikami. Tegoroczne dane dotyczące obrzędu wybrania wciąż napływają z diecezji na całym świecie. Ale już teraz obraz wydaje się uderzająco pozytywny.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od ponad miesząca przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
- Bardzo rzadko papieżem zostaje wybrany medialny faworyt, zdarzyło się to w zaledwie 4 procentach przypadków – mówi w rozmowie z KAI ks. dr Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, autor książki „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”, wydanej właśnie nakładem Wydawnictwa Stacja7. Dziś o godz. 16-tej odbędzie się prezentacja książki w siedzibie arcybiskupów warszawskich.
Dziś media obiegła informacja o papieskiej nominacji arcybiskupiej dla bp. Zbigniewa Zielińskiego. Obecny ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obejmie urząd metropolity poznańskiego, zastępując na nim 75-letniego abp. Stanisława Gądeckiego. Na nominację zareagował przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.
Pałac Buckingham przemówił: Król Karol III i królowa Kamila planują odwiedzić papieża i Watykan 8 kwietnia. Data ta ma szczególne znaczenie dla obu stron: 20 lat temu, 8 kwietnia, Karol, ówczesny następca tronu, wziął udział w pogrzebie papieża Jana Pawła II - i w tym celu przełożył swój ślub z Camillą o jeden dzień.
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi, obchodzona jest W Kościele katolickim 19 marca.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od ponad miesząca przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
O tym, jak ważna jest praktyka spowiedzi dla właściwego rozwoju moralnego dziecka i nastolatka przekonuje o. Józef Augustyn SJ, rekolekcjonista, kierownik duchowy, członek rady naukowej Centrum Ochrony Dziecka. O. Augustyn odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej postulatów zakazu spowiedzi dzieci zwraca uwagę, że nie mają one charakteru naukowego czy egzystencjalnego a wyłącznie ideologiczny. - Ćwiczenie się dziecka we wrażliwości moralnej jest tak samo konieczne, jak trening we wszystkich innych dziedzinach dziecięcej egzystencji – podkreśla jezuita.
Kult św. Józefa w Kaliszu sięga początków XVII w. i ma związek z obrazem Świętej Rodziny. Ok. 1625 r. ufundował go do kolegiaty kaliskiej Stobienia, mieszkaniec podkaliskiej wsi Szulec jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. To wydarzenie opisał w pierwszej połowie XVIII w. ks. Józef Świtalski.
Inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" (KZKN) zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o zachowanie absolutnej ciszy podczas uroczystości pożegnania śp. Barbary Skrzypek. KZKN, powstałe z myślą o katolikach pragnących aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym, kieruje się wartościami chrześcijańskimi i dąży do odnowy duchowo-moralnej w przygotowaniu do wielkiego Jubileuszu 2000 lat Odkupienia w 2033 roku.
Ponad 10 tysięcy młodych ludzi wypełniło w sobotę, 8 marca, halę Wembley OVO Arena w Londynie, uczestnicząc w największym katolickim wydarzeniu dla młodzieży w Anglii i Walii – Flame 2025. Wydarzenie, organizowane co dwa lata przez CYMFed (Catholic Youth Ministry Federation), zgromadziło młodych katolików z całego kraju. Modlili się, słuchali świadectw i wspólnie śpiewali.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
Mszą św. w intencji Ojczyzny i koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu krakowskiego zespołu wokalnego OCTAVA Ensemble rozpoczęły się w Rzymie uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W wydarzeniu, które odbyło się w polskim kościele św. Stanisława B.M. wzięli udział premier Hanna Suchocka, polscy dyplomaci oraz liczni członkowie polonijnej społeczności.
Kościół powszechny wspomina w liturgii 17 marca św. Patryka – niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień ten jest na Zielonej Wyspie i wszędzie tam, gdzie żyją Irlandczycy, wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę – symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.
Jedną z inspiracji na której opiera się program inicjatywy "Katolicy z Karolem Nawrockim" jest „Akt upamiętnienia 40. rocznicy męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. 16 października 2023 r., w przededniu rocznicy jego śmierci, 45. i 47. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał w Chicago dokument oddający hołd legendarnemu kapłanowi NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu tym uczestniczył Marek Popiełuszko, bratanek błogosławionego i prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.