Rekolekcje wielkopostne Ostatni tydzień życia. Odcinek 2 - Betania [video] wideo
Rekolekcje wielkopostne "Ostatni tydzień życia". Odcinek 2 - Betania [video]

W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.

Abp Gallagher: Komunia pomiędzy nami i nasza chóralna modlitwa dociera do naszego Ojca Świętego Wiadomości
Abp Gallagher: Komunia pomiędzy nami i nasza chóralna modlitwa dociera do naszego Ojca Świętego

Watykański Sekretarz ds. Relacji z Państwami przewodniczył w rzymskim kościele Il Gesù Mszy św. z udziałem akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów, sprawowanej w intencji powrotu Ojca Świętego do zdrowia.

Polak został biskupem jednej z australijskich diecezji Wiadomości
Polak został biskupem jednej z australijskich diecezji

W katedrze św. Patryka w Bunbury w Australii Zachodniej odbyła się 19 marca konsekracja polskiego salwatorianina ks. Jerzego (George'a) Kołodzieja na biskupa tego miasta. Głównym konsekratorem był metropolita Perthu abp Timothy Costelloe SDB, a jednym z dwóch współkonsekratorów był inny Polak, posługujący jako biskup w Australii – Karol Kulczycki, również salwatorianin, ordynariusz Port Pirie.

Bp Lityński odebrał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla byłego proboszcza gorzowskiej katedry Wiadomości
Bp Lityński odebrał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla byłego proboszcza gorzowskiej katedry

W środę 19 marca bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, odebrał w Yad Vashem w Jerozolimie insygnia oraz tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla nieżyjącego już ks. Józefa Czaprana. Przekazał je dyrektor departamentu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata izraelskiego instytutu dr Joel Zisenwine.

Pozostaje ogromnym zagrożeniem, czyli o ostatecznej wersji podstawy programowej edukacji zdrowotnej Wiadomości
"Pozostaje ogromnym zagrożeniem", czyli o ostatecznej wersji podstawy programowej edukacji zdrowotnej

6 marca minister edukacji Barbara Nowacka wydała rozporządzenie, w którym ogłosiła finalną wersję podstawy programowej do przedmiotu "edukacja zdrowotna". Społeczne protesty przeciwko przedmiotowi przyniosły efekt – przynajmniej w roku szkolnym 2025/26 nie będzie on obowiązkowy, a ministerstwo uwzględniło część krytycznych uwag i wprowadziło poprawki do podstawy programowej (zwłaszcza w zakresie programu dla szkół podstawowych). Niestety, przedmiot, nawet po poprawkach, pozostaje ogromnym zagrożeniem dla dzieci. Opiera się na zupełnie odmiennym systemie wartości i podejściu do seksualności od tego, w jakim wielu rodziców chciałoby wychowywać swoje dzieci.

USA i Europa Zachodnia - znaczący wzrost dorosłych kandydatów do przyjęcia chrztu Wiadomości
USA i Europa Zachodnia - znaczący wzrost dorosłych kandydatów do przyjęcia chrztu

Ceremonia znana jako Obrzęd Wybrania, odbywająca się zazwyczaj w okolicach Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu, pozwala dostrzec jak wiele osób stanie się prawdopodobnie w danym roku katolikami. Tegoroczne dane dotyczące obrzędu wybrania wciąż napływają z diecezji na całym świecie. Ale już teraz obraz wydaje się uderzająco pozytywny.

Klinika Gemelli. Nowy komunikat nt. stanu zdrowia Franciszka Wiadomości
Klinika Gemelli. Nowy komunikat nt. stanu zdrowia Franciszka

Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od ponad miesząca przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.

[wywiad] Ks. Śliwiński o tajemnicach konklawe: bardzo rzadko papieżem zostaje medialny faworyt Wiadomości
[wywiad] Ks. Śliwiński o tajemnicach konklawe: bardzo rzadko papieżem zostaje medialny faworyt

- Bardzo rzadko papieżem zostaje wybrany medialny faworyt, zdarzyło się to w zaledwie 4 procentach przypadków – mówi w rozmowie z KAI ks. dr Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, autor książki „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”, wydanej właśnie nakładem Wydawnictwa Stacja7. Dziś o godz. 16-tej odbędzie się prezentacja książki w siedzibie arcybiskupów warszawskich.

Przewodniczący KEP gratuluje nowemu metropolicie poznańskiemu: z radością przyjąłem komunikat Stolicy Apostolskiej Wiadomości
Przewodniczący KEP gratuluje nowemu metropolicie poznańskiemu: z radością przyjąłem komunikat Stolicy Apostolskiej

Dziś media obiegła informacja o papieskiej nominacji arcybiskupiej dla bp. Zbigniewa Zielińskiego. Obecny ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obejmie urząd metropolity poznańskiego, zastępując na nim 75-letniego abp. Stanisława Gądeckiego. Na nominację zareagował przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC.

Historyczny przełom? Król Karol III chce spotkać się z papieżem Wiadomości
Historyczny przełom? Król Karol III chce spotkać się z papieżem

Pałac Buckingham przemówił: Król Karol III i królowa Kamila planują odwiedzić papieża i Watykan 8 kwietnia. Data ta ma szczególne znaczenie dla obu stron: 20 lat temu, 8 kwietnia, Karol, ówczesny następca tronu, wziął udział w pogrzebie papieża Jana Pawła II - i w tym celu przełożył swój ślub z Camillą o jeden dzień.

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Wiadomości
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi, obchodzona jest W Kościele katolickim 19 marca.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia Franciszka Wiadomości
Najnowszy komunikat o stanie zdrowia Franciszka

Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od ponad miesząca przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.

O. Józef Augustyn SJ: Refleksje związane z tematem spowiadania dzieci Wiadomości
O. Józef Augustyn SJ: Refleksje związane z tematem spowiadania dzieci

O tym, jak ważna jest praktyka spowiedzi dla właściwego rozwoju moralnego dziecka i nastolatka przekonuje o. Józef Augustyn SJ, rekolekcjonista, kierownik duchowy, członek rady naukowej Centrum Ochrony Dziecka. O. Augustyn odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej postulatów zakazu spowiedzi dzieci zwraca uwagę, że nie mają one charakteru naukowego czy egzystencjalnego a wyłącznie ideologiczny. - Ćwiczenie się dziecka we wrażliwości moralnej jest tak samo konieczne, jak trening we wszystkich innych dziedzinach dziecięcej egzystencji – podkreśla jezuita.

400 lat obrazu św. Józefa Kaliskiego Wiadomości
400 lat obrazu św. Józefa Kaliskiego

Kult św. Józefa w Kaliszu sięga początków XVII w. i ma związek z obrazem Świętej Rodziny. Ok. 1625 r. ufundował go do kolegiaty kaliskiej Stobienia, mieszkaniec podkaliskiej wsi Szulec jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. To wydarzenie opisał w pierwszej połowie XVIII w. ks. Józef Świtalski.

Wiadomości
Apel KZKN o zachowanie ciszy podczas pogrzebu śp. Barbary Skrzypek

Inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" (KZKN) zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o zachowanie absolutnej ciszy podczas uroczystości pożegnania śp. Barbary Skrzypek. KZKN, powstałe z myślą o katolikach pragnących aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym, kieruje się wartościami chrześcijańskimi i dąży do odnowy duchowo-moralnej w przygotowaniu do wielkiego Jubileuszu 2000 lat Odkupienia w 2033 roku.

Tysiące młodych na największym katolickim wydarzeniu w Anglii i Walii Wiadomości
Tysiące młodych na największym katolickim wydarzeniu w Anglii i Walii

Ponad 10 tysięcy młodych ludzi wypełniło w sobotę, 8 marca, halę Wembley OVO Arena w Londynie, uczestnicząc w największym katolickim wydarzeniu dla młodzieży w Anglii i Walii – Flame 2025. Wydarzenie, organizowane co dwa lata przez CYMFed (Catholic Youth Ministry Federation), zgromadziło młodych katolików z całego kraju. Modlili się, słuchali świadectw i wspólnie śpiewali.

Wieczorny komunikat o stanie zdrowia Franciszka. Podano informacje o podejrzanym obrzęku Wiadomości
Wieczorny komunikat o stanie zdrowia Franciszka. Podano informacje o podejrzanym obrzęku

Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.

W Rzymie rozpoczęły się obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II Wiadomości
W Rzymie rozpoczęły się obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Mszą św. w intencji Ojczyzny i koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu krakowskiego zespołu wokalnego OCTAVA Ensemble rozpoczęły się w Rzymie uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W wydarzeniu, które odbyło się w polskim kościele św. Stanisława B.M. wzięli udział premier Hanna Suchocka, polscy dyplomaci oraz liczni członkowie polonijnej społeczności.

Wiadomości
Kościół wspomniana dziś św. Patryka, wielkiego Europejczyka i patrona Irlandii

Kościół powszechny wspomina w liturgii 17 marca św. Patryka – niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień ten jest na Zielonej Wyspie i wszędzie tam, gdzie żyją Irlandczycy, wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę – symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.

Wiadomości
Tak Donald Trump upamiętnił bł. ks. Jerzego Popiełuszko

Jedną z inspiracji na której opiera się program inicjatywy "Katolicy z Karolem Nawrockim" jest „Akt upamiętnienia 40. rocznicy męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. 16 października 2023 r., w przededniu rocznicy jego śmierci, 45. i 47. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał w Chicago dokument oddający hołd legendarnemu kapłanowi NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu tym uczestniczył Marek Popiełuszko, bratanek błogosławionego i prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

Emerytury
Stażowe