Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od trzech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat stanu zdrowia papieża.
7 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Modlitwy będą odbywały się w diecezjach w kościołach, które wyznaczyli biskupi. Staną się one centralnymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania osób skrzywdzonych i tych, którzy chcą wyrazić solidarność z nimi. Wiele z tych miejsc to tzw. kościoły jubileuszowe.
- Mentalność duszpasterzy wymaga zmiany – podkreśla w rozmowie z KAI abp Tadeusz Wojda SAC. - Trzeba nieustannie wychodzić, szukać ludzi, spotykać się, a przede wszystkim dawać świadectwo – tłumaczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do impasu w sprawie lekcji religii w szkole ocenia, że postępowanie ministerstwa edukacji jest nie tylko pogwałceniem zasad dialogu i praw Kościoła ale też złamaniem konkretnych zapisów obowiązującego w Polsce prawa. 14 marca minie rok od wyboru abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego KEP.
Archidiecezja Sydney w Australii przeżywa prawdziwy rekord nawróceń. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rekordowa liczba 380 osób przystąpi do obrzędu w, który rozpoczyna ostatni etap przygotowań do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowano ponadtrzykrotny wzrost nawróceń.
Zespół koordynujący Inicjatywę "Zranieni w Kościele" skierował list do episkopatu. Jest to związane z kontrowersyjną opinią Rady Prawnej KEP, która wydała negatywną opinię odnośnie projektu „Zasady działania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce”. Autorzy listu apelują do biskupów, by podejmując decyzję o powołaniu komisji kierowali się odpowiedzialnością za Kościół i sprawiedliwością a nie lękiem i chęcią ukrywania prawdy.
W pierwszym nagraniu audio ze szpitala, które zostało wyemitowane na Placu św. Piotra o godz. 21.00 w czwartek 6 marca br. przed modlitwą różańcową, Franciszek dziękuje wszystkim zebranym oraz chrześcijanom z całego świata.
Centrum duszpasterskie kościoła pw. św. Michała Archanioła w Banmaw w Mjanmie zostało zbombardowane i zniszczone w wyniku ostrzału armii rządowej. Na szczęście nie ma ofiar, choć konstrukcja budynku została uszkodzona.
Izba poselska czeskiego parlamentu przegłosowała 6 marca zgodę na ratyfikację traktatu pomiędzy Republiką Czeską a Stolicą Apostolską. Konferencja Episkopatu Czech z zadowoleniem przyjęła ten fakt. Traktat może jeszcze zostać skierowany do Trybunału Konstytucyjnego.
"Drodzy Przyjaciele, z sercem pełnym wdzięczności, ale i smutku jesteśmy zmuszeni (...) zakończyć nasze dzieła, które dumnie noszą nazwę Profeto" - napisano w opublikowanym w sieci pożegnaniu.
Rada Prawna KEP wydała negatywną opinię odnośnie do projektu „Zasady działania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce” – potwierdza Prymas Polski abp Wojciech Polak. – Jest to opinia, z którą będziemy polemizować. Nie ma ona charakteru wiążącego – mówi w komentarzu dla KAI. Temat powołania kościelnej Komisji ws. problemu wykorzystywania seksualnego pozostaje w programie obrad najbliższego Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie 12-14 marca w Warszawie.
W bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji, przewodniczył Mszy św. w Środę Popielcową, która rozpoczęła w Kościele okres Wielkiego Postu.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od blisko trzech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat stanu zdrowia papieża.
Na znaczenie gestu posypania głów popiołem, ożywającego w nas pamięć o tym, kim jesteśmy, ale także nadzieję na to, kim będziemy wskazał papież w odczytanym przez kard. Angelo de Donatisa tekście homilii przygotowanej na Mszę św. Środy Popielcowej w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Tradycyjnie świątynia ta, gdzie mieści się kuria generalna dominikanów, jest pierwszym kościołem stacyjnym Wiecznego Miasta. Ojciec Święty od 14 lutego jest hospitalizowany w klinice Gemelli. Na wstępie kard. De Donatis zachęcił zgromadzonych, aby słuchając homilii papieża Franciszka poczuli się głęboko z nim zjednoczeni, dziękując jemu za ofiarowanie swoich modlitw i cierpień dla dobra całego Kościoła na całym świecie. Celebransowi głowę posypał popiołem dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.
Dziś opublikowano katechezę papieską przygotowaną na dzisiejszą audiencję ogólną. Ojciec Święty komentuje w niej scenę odnalezienia Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Jak wiadomo od 14 lutego Franciszek jest hospitalizowany w klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc.
- Wielki Post to czas wyruszenia w drogę odkrywania, Kto jest w stanie dać prawdziwe szczęście i pokój – podkreślił Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki, Wspólnoty Mocni w Duchu i Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym – Połączeni. W rozmowie z KAI wyjaśniłm.in. co symbolizuje gest posypania głowy popiołem oraz jak jako katolicy powinniśmy przeżyć czas Wielkiego Postu.
W porannym komunikacie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje w środę, że Papież dobrze wypoczął tej nocy, zbudził się nieco po godzinie 8. Wiadomo także, że rano kontynuował terapię oddechową i fizjoterapię.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od ponad dwóch tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje nt. stanu zdrowia papieża.
Domniemane wizje i objawienia zawarte w pismach Marii Valtorty nie mogą być uznawane za nadprzyrodzone. Powinny być widziane jako formy literackie użyte przez autorkę, aby na swój sposób opowiedzieć życie Jezusa Chrystusa – wyjaśniła Dykasteria ds. Nauki Wiary. Ta włoska pisarka, żyjąca w latach 1897-1961, znana jest głównie ze swego wielotomowego dzieła „Poemat Boga-Człowieka”. Opisała w nim detalicznie życie Jezusa, Jego nauczanie i cuda na podstawie – jak twierdziła – otrzymanych wizji i wewnętrznego głosu.
Krew oddawał od 14 roku życia. Dzięki temu uratował życie 2,4 mln dzieci. James Harrison z Nowej Południowej Walii w Australii zmarł w wieku 88 lat. Zawsze się cieszył, że mógł uratować tak wiele istnień „bez żadnych kosztów i bólu”.
W związku z jutrzejszym rozpoczęciem Wielkiego Postu, będącego duchowym przygotowaniem do Misterium Paschalnego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, zwrócił się do wiernych.