Talibowie zaczęli chodzić od drzwi do drzwi w poszukiwaniu pewnych osób. Misjonarze czekają na ewakuację z Kabulu Wiadomości
Talibowie "zaczęli chodzić od drzwi do drzwi w poszukiwaniu pewnych osób". Misjonarze czekają na ewakuację z Kabulu

Przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów spowodowało tymczasowe zawieszenie działalności charytatywnej Kościoła. Jak podaje Vatican News, w chwili obecnej misjonarze czekają na ewakuację.

Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce? Wiadomości
Św. Jacek Odrowąż. Na świecie znany bardziej niż w Polsce?

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Prymas przekazał Państwowej Komisji ds. Pedofilii wyniki kościelnych analiz i formularze sprawozdawcze Wiadomości
Prymas przekazał Państwowej Komisji ds. Pedofilii wyniki kościelnych analiz i formularze sprawozdawcze

Ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podał do informacji opinii publicznej, że "abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przekazał Państwowej Komisji ds. Pedofilii wyniki analiz danych statystycznych zebranych w ramach dwóch przeprowadzonych kwerend, a także formularze sprawozdawcze, które posłużyły do zebrania tych danych" - czytamy w oficjalnym komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.

Nowy postępowy pomysł - implant eutanazyjny. Zadziała przy pierwszych oznakach choroby? Wiadomości
Nowy postępowy pomysł - implant eutanazyjny. Zadziała przy pierwszych oznakach choroby?

"Bioetycy proponują implant, który automatycznie uruchamia lek eutanazyjny na początku demencji" - informuje brytyjski portal RightToLife.org.uk oraz inne media podejmujące tematy najnowszych problemów z zakresu bioetyki.

Kard. Burke pod respiratorem na oddziale covidowym Wiadomości
Kard. Burke pod respiratorem na oddziale covidowym

Jak informuje oficjalne konto hierarchy, znany medialnie wysoki urzędnik watykański kard. Raymond Leo Burke w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV2 trafił do szpitala. Hierarcha infekcję przechodzić ma ciężko.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wniebowzięcie czyli prawda o człowieku Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wniebowzięcie czyli prawda o człowieku

Polska tradycja i historia związała Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze żniwami, ale także z wielkim i istotnym zwycięstwem nad sowiecką nawałą. Warto jednak nieustannie przypominać, że to wielkie maryjne święto przypomina nam także istotną prawdę o nas samych.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak: Piękny Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Piękny

„Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na Jego widok - - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego.” (Iz 52, 13-15)

[video] Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z komentarzem

Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Magnificat. Komentarz do Ewangelii o. Adam Szustak OP.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński: Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół Wiadomości
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Bp Miziński: "Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół"

W niedzielę Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych świąt maryjnych. Tajemnica tej uroczystości wskazuje na prawdę, że Maryja uprzedza w swej osobie to, co czeka Kościół – powiedział PAP sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Znamy oficjalny program uroczystości pogrzebowych abp. Hosera Wiadomości
Znamy oficjalny program uroczystości pogrzebowych abp. Hosera

Wczoraj, po długiej chorobie, w wieku 78 lat zmarł abp senior Diecezji Warszawsko-Praskiej Henryk Hoser SAC. Dziś na stronie diecezji podano szczegółowe informacje na temat przebiegu uroczystości pogrzebowych hierarchy. O pogrzebie informuje także szczegółowo konto arcybiskupa w mediach społecznościowych.

Bp Długosz: Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź najserdeczniej przepraszam Wiadomości
Bp Długosz: "Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź najserdeczniej przepraszam"

Moja apelowa modlitwa przez część słuchaczy błędnie została zinterpretowana. Wszystkich, których dotknęła moja wypowiedź, najserdeczniej przepraszam - napisał w oświadczeniu przekazanym w sobotę Katolickiej Agencji Informacyjnej częstochowski biskup-senior pomocniczy Antoni Długosz.

Dziś 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Pozostanie symbolem poświęcenia dla drugiego człowieka Wiadomości
Dziś 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego. "Pozostanie symbolem poświęcenia dla drugiego człowieka"

- Oddał swoje życie, by ocalić współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ofiara św. Maksymiliana na zawsze pozostanie symbolem poświęcenia dla drugiego człowieka - napisała europosłanka Beata Szydło.

Oficjalne zawieszenie sprawowania mszy trydenckich na terenie jednej z polskich diecezji Wiadomości
Oficjalne zawieszenie sprawowania mszy trydenckich na terenie jednej z polskich diecezji

Bp Romuald Kamiński wydał specjalny komunikat związany z publikacją listu apostolskiego papieża Franciszka zatytułowanego "Traditionis Custodes" [opiekunowie tradycji - tłum. łac.]. Przypomnijmy, że dekret ów ogranicza swobodę stosowania w liturgii nadzwyczajnej (przedsoborowej) formy rytu rzymskiego oraz działania grup tzw. katolickiej tradycji. Dokument nakazuje biskupom kościołów lokalnych weryfikację działających na ich terenach wspólnot tradycjonalistów oraz duchownych sprawujących msze trydenckie, a także zakazuje tworzenia nowych grup i parafii personalnych tradycjonalistów oraz sprawowania liturgii w rycie przedsoborowym w parafiach terytorialnych.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Jednostronna różnorodność Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Jednostronna różnorodność

Decyzja Franciszka dotycząca radykalnego ograniczenia możliwości odprawiania Mszy świętej w rycie trydenckim to błąd na bardzo wielu poziomach. I niestety smutny dowód na to, że zapewnienia o różnorodności i możliwości sprawdzania różnych rozwiązań dotyczą jedynie jednej części Kościoła.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Optyka Pasterza Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Optyka Pasterza

„Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. (…) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz”. (J 10, 2-4; 14-16)

[video] Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem

Chrystus dobrym pasterzem. Komentarz do Ewangelii o. Adam Szustak OP.

Watykan. Papież zabrania odprawiania mszy trydenckiej w parafiach Wiadomości
Watykan. Papież zabrania odprawiania mszy trydenckiej w parafiach

Papież Franciszek zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. To ryt, w którym kapłan stoi tyłem do wiernych, a przodem do ołtarza i Tabernakulum z Ciałem Chrystusa. W Watykanie opublikowano w piątek list papieża, w którym wyznał, że obecna sytuacja go "zasmuca i martwi".

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Miało być o czymś zupełnie innym, ale... Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Miało być o czymś zupełnie innym, ale...

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali»”. (J 13, 34-35)

[Tylko u nas] Ks. Mateusz Markiewicz: Czy Papież odwiedzi Koreę Północną? Wiadomości
[Tylko u nas] Ks. Mateusz Markiewicz: Czy Papież odwiedzi Koreę Północną?

Niedawno, katolickie media przekazały kolejną już informację o możliwej wizycie papieża Franciszka w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (KRLD). Jak każdy artykuł o tym dalekim i tajemniczym państwie, również ten spowodował pewne zaciekawienie, ale i zwyczajową reakcję w postaci znanych nam wszystkim komentarzy o Korei i o panującej w niej sytuacji. Sądzę, że sprawa ewentualnej wizyty papieża Franciszka na północy Półwyspu Koreańskiego zasługuje jednak na analizę inną niż powtarzanie tego, co już każdy na ten temat wie. Do zagadnienia jakim jest ta wizyta należy podejść inaczej, tym bardziej, że nie należy jej co do zasady wykluczyć. Wszak zarówno papież Franciszek, jak i marszałek Kim Dzong-un przyzwyczaili nas do nieoczekiwanych gestów o wielkim znaczeniu.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: O kryzysie modlitwy Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: O kryzysie modlitwy

Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Daleko od mego Wybawcy słowa mego jęku. Boże mój, wołam przez dzień, a nie odpowiadasz, [wołam] i nocą, a nie zaznaję pokoju. (Ps 22, 2-3)

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe