Profilaktyka zdrowotna i medycyna pracy to bardzo ważny element życia zawodowego każdego pracownika - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność", otwierając mobilną "strefę życia" zorganizowaną przez PZU w ramach programu "Zdrowe życie". Towarzyszy ona 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Często zadawałem sobie pytanie na czym polegał fenomen księdza Jerzego. Co miał w sobie takiego, że był tak niesamowity? To co do mnie dotarło – On był taki jak związkowiec. Robotę związkową robi się w ten sposób, że trzeba być z ludźmi, żeby kogoś przekonać, żeby przystąpił to trzeba z nim rozmawiać – powiedział w trakcie I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Marek Lewandowski, Rzecznik Prasowy Przewodniczącego NSZZ Solidarność.
- W 1980 roku wyszliśmy z ciemności - mówił podczas homilii ks. kanonik Rajmund Ponczek podczas sobotniej mszy św. do zebranych na Jasnej Górze pątników przybyłych na Pielgrzymkę Ludzi Pracy.
– Reprezentować pracowników na wielu płaszczyznach, być w takim związku jak NSZZ „Solidarność”, który jest oparty na wartościach katolickich, na społecznej nauce Kościoła Katolickiego, co jest zapisane w preambule statutu związku, to nie jest tylko dbałość o wynagrodzenia, o warunki pracy, o miejsca pracy, ale jest też cała strefa związana z tym jakie wartości sobą reprezentujemy – powiedział w trakcie I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Piotr Olbryś, członek prezydium Zarządu Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, przewodniczący komisji zakładowej w Volkswagen Poznań.
Od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się na Jasnej Górze jubileuszowa 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.
– Posłowie wszystkich kadencji od 1989 roku, którzy mają swoje tyłki chronione poprzez immunitety, wykorzystują je niejednokrotnie wcale nie do obrony interesu obywatela polskiego. A działacz związkowy, który broni praw pracowników, jest zwalniany z art. 52, czyli za ciężkie naruszenie dyscypliny pracy. To są sytuacje niedopuszczalne! – mówił w Tychach Piotr Duda podczas demonstracji zorganizowanej w obronie zwolnionego przewodniczącego MOZ w Nexteer Automotive Poland.
W środę 14 września w Starostwie Powiatowym w Gorlicach zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz wraz z kilkunastoosobową grupą pracowników, a przede wszystkim z członkami „Solidarności” wzięli udział w spotkaniu ze Starostą Marią Gubałą. Przedstawiciele Solidarności reprezentowali domy pomocy społecznej z Gorlic przy ul. Michalusa oraz przy ul. Sienkiewicza.
‒ W sierpniu żona zaobserwowała, że przed naszym domem od dwóch dni stoi samochód. Mówiła, że się boi. W końcu zadzwoniła na policję. Gdy przyjechali funkcjonariusze, okazało się, że była to najprawdopodobniej jakaś kancelaria prawna wynajęta przez moją firmę i koczowała przed moją bramą – mówi Grzegorz Zmuda, przewodniczący MOZ w Nexteer Automotive Poland. W poniedziałek 22 sierpnia, gdy Grzegorz Zmuda przyszedł do pracy, okazało się, że jego przepustka nie działa. Zwolniono go już po raz trzeci. Dziś o 14:30 w Tychach rozpocznie się pikieta w obronie zwolnionego dyscyplinarnie przewodniczącego.
W ramach regionalnych obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Region Bydgoski „Solidarność” zorganizował konferencję. pt.: „Związki Zawodowe a społeczna nauka Kościoła”. „Solidarność” wyrosła i zbudowała swoją siłę na Katolickiej nauce społecznej i do dzisiaj wartości w niej zawarte są drogowskazem w działaniach Związku. – Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła, te wszystkie ideały – mówił Leszek Walczak podczas otwarcia konferencji.
W dniu 13 września w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli służby zdrowia z Wiceministrem Piotrem Bromberem oraz Prezesem NFZ Piotrem Nowakiem. Obrady niemalże w całości dotyczyły realizacji Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.
Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwróciła się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o natychmiastowe podjęcie działań mających na celu wsparcie przemysłu energochłonnego. RDS prosi o wprowadzenie w uzgodnieniu z partnerami społecznymi pomocowych działań i mechanizmów.
Parlament Europejski zatwierdził ostateczną treść unijnej dyrektywy ws. adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Projekt został przyjęty zdecydowaną większością głosów (505 za, 92 przeciw, 44 wstrzymujących się). To rozwiązanie, o które od lat na forum międzynarodowym zabiegał związek zawodowy "Solidarność".
W związku z 83. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” wspólnie z Zarządem Związku Sybiraków Oddział w Łodzi oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi organizuje uroczystości, które odbędą się w dniu 16 września 2022 r. (piątek) o godz. 13.00 pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta w Łodzi.
- Mam nadzieję, że Sekretariat będzie rozwijał się dalej zgodnie z drogą wytyczoną przez Dariusza Kucharskiego – powiedział po wyborze na przewodniczącego Wiktor Kubisiak. Wybory odbyły się podczas XIX Nadzwyczajnego Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów 14 września w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „S”.
Tegoroczny festyn rodzinny częstochowskiej Solidarności – pierwszy po przerwie pandemicznej, udany pod względem organizacyjnym, programowym i frekwencyjnym oraz pogodowym mimo niekorzystnych prognoz – zgromadził kilkuset uczestników. W wydarzeniu wzięli udział członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność” z całego Regionu Częstochowskiego wraz z rodzinami. Partnerem wydarzenia była firma Tauron.
Dwa dni temu „Dziennik Gazeta Prawna” opublikowała – powołując się na tajnego informatora – że płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie do 3450 i 3500 zł. To zdaniem gazety miałaby być realizacja, jak to ujęli, hat-tricka Kaczyńskiego. Płaca wynosi 3490 i 3600 zł i na istotną zmianę decyzji rządu wpłynęły negocjacje z Solidarnością, o czym wyraźnie mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji. Ale o tym „DGP” już nie wspomina.
Dziś mija 75. rocznica urodzin patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Jakbym zginął, to tylko nie płaczcie po mnie" - powiedział rodzicom pod koniec września 1984 roku. Niecały miesiąc później został zamordowany przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego.
Opinię zatwierdzono na posiedzeniu Prezydium KK w dniu 13 września w Gdańsku. Czytamy w niej m.in.: „wstępny projekt ustawy budżetowej na 2023 r. zasługuje na negatywną ocenę, biorąc pod uwagę niezadowalający poziom podwyżki wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, zamrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz brak jasnej strategii wobec wysokich cen energii, gazu, których skutki już w tym roku odczuwają konsumenci oraz przedsiębiorstwa energochłonne”.
W pielgrzymce bierze udział 39 osób. Pielgrzymi będą się modlić m.in. o pokój na Ukrainie. Jednym z organizatorów pielgrzymki jest Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”.
Płaca minimalna wzrośnie szybciej, niż pierwotnie proponował rząd. To efekt negocjacji prowadzonych przez Solidarność. Od stycznia będzie to 3490 brutto oraz 3600 brutto od lipca przyszłego roku.