To przede wszystkim walka o godność – powtarzają związkowcy. Idą na Marsz Godności, aby wesprzeć pracowników sfery budżetowej i zakładów energochłonnych, aby walczyć o podwyżki i emerytury stażowe. Każda branża ma też swoje problemy, na które związkowcy chcą zwrócić uwagę rządzących. Spotkają się 17 listopada w Warszawie.
- Będzie to największa manifestacja w ostatnim czasie. Oczywiście pokojowa manifestacja. Marsz Godności, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że idziemy o godność pracowników i o godność obywateli - powiedział w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.
Przedstawiciele Solidarności przekonują, że wysokie ceny energii, płace, które nie zapewniają godnego życia, i brak możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu kilkudziesięciu lat sprawiają, że odziera się Polaków z godności. Że rząd, oprócz wielkich cyfr, którymi na co dzień operuje, powinien dostrzec też ludzi, którym coraz ciężej jest żyć w rzeczywistości kryzysu. To dlatego Solidarność 17 listopada przejdzie ulicami Warszawy w Marszu Godności.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" apeluje do władz spółki oraz do miejscowego samorządu różnych szczebli o stworzenie warunków do zmniejszenia wielkości odejść z pracy. Deklaruje też pomoc związkowcom z fabryki MAN Bus przy ewentualnych negocjacjach.
– Uznajemy Solidarność za bardzo ważnego partnera i będziemy rozmawiać o kwestii płac w budżetówce, ale nie zawsze udaje się znaleźć rozwiązania; musimy brać pod uwagę stabilność finansów publicznych – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o planowany protest związkowców w Warszawie.
Doprowadzenie do podwyżek wynagrodzeń i walka o utrzymanie miejsc pracy – to najważniejsze cele organizacji NSZZ „Solidarność”, która powstała w zakładzie ZOWER w Czerwionce-Leszczynach. Do związku należy już blisko 70 proc. pracowników firmy.
10 listopada Gabriela Cwojdzińska została pochowana na koszalińskim cmentarzu komunalnym razem ze zmarłym niedawno mężem prof. Andrzejem Cwojdzińskim.
Centrum Edukacyjne Przystanek Historia IPN Wrocław przy ul. Jana Długosza 48 otrzymało dziś imię Kornela Morawieckiego. Została także odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej.
– Skoro w sprawach dla nas najważniejszych nie dogadaliśmy się przy stole, korzystamy z narzędzia demokracji, jakim jest ulica. To wyraz naszej determinacji i odpowiedzialności. Proszę pamiętać, że reprezentujemy interes ogromnej części społeczeństwa – pracowników i ich rodzin, a ten interes jest dzisiaj istotnie zagrożony – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
W niedzielę 20 listopada br. górnicy znów wyruszą na Jasną Górę w ramach tradycyjnej Pielgrzymki Górników przed obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
– Mogę potwierdzić, że będzie to największa manifestacja Solidarności od lat. Wszystko idzie zgodnie z założeniami, już faktycznie możemy rozpocząć odliczanie do "godziny zero", czyli godziny 12, gdy pod siedzibą Komisji Europejskiej wypowiem jako przewodniczący zgromadzenia te sakramentalne słowa "otwieram Marsz Godności" – przekazał nam Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.
W piątek, 11 listopada br., w Ogrodzie Saskim został rozegrany 7. Lubelski Bieg Niepodległości. Na uroczystą zbiórkę przed biegiem przybyło ponad pół tysiąca zawodników. Po odśpiewaniu hymnu, który obudził Lublin na Niepodległość, uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także ich nauczyciele, rodzice oraz opiekunowie zostali zweryfikowani w biurze zawodów i przystąpili do rywalizacji. Patronem medialnym wydarzenia był "Tygodnik Solidarność".
Pracownicy Urzędu Miasta Oświęcim rozpoczęli akcję protestacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz radnych na trudną sytuację płacową w Urzędzie oraz innych instytucjach zarządzanych przez Miasto.
W piątek 11 listopada 2022 r. w Narodowe Święto Niepodległości w bazylice archikatedralnej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Częstochowy, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
12 listopada w Hali Sportowej im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Sierpcu odbył się X Halowy Turniej Piłki Nożnej im. Dariusza Jaciuka zorganizowany przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność".
Głównym tematem listopadowego posiedzenia ZRM było przygotowanie do manifestacji, która ma odbyć się 17 listopada br. w Warszawie o godz. 12.00.
Po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią powróciły spotkania w ramach programu „W rodzinie siła!”. Tym razem debata pod patronatem „Tygodnika Solidarność” odbyła się w Elblągu.
W audycji „Komentarze Radia Gdańsk” redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” mówił o zbliżającym się Marszu Godności, który już za tydzień przejdzie ulicami Warszawy. – Solidarność nie walczy z polskim rządem i wielokrotnie to podkreślała. 17 listopada jest organizowany Marsz Godności i jest to protest w sprawie, nie przeciwko – podkreślił Michał Ossowski.
„W Polsce pełne rozpasanie kontrrewolucji” – mówił zmartwiony Leonid Breżniew w październiku 1980 roku. W kraju trwał właśnie spór dotyczący kształtu, w jakim ma zostać zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Do porozumienia udało się dojść dopiero na początku listopada, co zaowocowało legalizacją pierwszego niezależnego od rządu i partii związku zawodowego w bloku wschodnim.
O 16 proc. wzrosną od 1 stycznia przyszłego roku płace zasadnicze pracowników Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. W przeliczeniu na etat podwyżka wyniesie średnio 850 zł brutto. Wzrost wynagrodzeń to efekt negocjacji przeprowadzonych z pracodawcą przez zakładowe organizacje związkowe. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało 4 listopada.