W Regionie NSZZ "Solidarność" Śląsk Opolski rozpoczęły się posiedzenia wyborcze, na których zostają wybierane władze związku na kadencję 2023 - 2028.
W hipermarketach godzinowe obroty po 21.00 stanowią poniżej 1 proc. całodziennego utargu – wyliczyła handlowa Solidarność. Zdaniem związkowców w obliczu kryzysu energetycznego sieci handlowe powinny skrócić godziny otwarcia sklepów. Apel w tej sprawie 9 listopada został skierowany do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
IPN podjął na nowo śledztwo w sprawie tzw. Zbrodni Lubińskiej i szuka świadków mogących przyczynić się do wyjaśnienia okoliczności zabójstwa trzech osób oraz usiłowania zabójstwa dwóch innych.
We wtorek 8 listopada br. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej zaprezentowano wystawę z okazji 30-lecia powstania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). W wydarzeniu udział wzięli: Rafał Matusiak – prezes Kasy Krajowej SKOK; Grzegorz Bierecki – Senator RP; Kacper Płażyński – Poseł RP; Oleksandr Plodystyi – Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku; Tadeusz Majchrowicz – zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”; Jerzy Jankowski – Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej; członkowie Zarządu i pracownicy SKOK.
7 listopada 2022 roku w Czerwonym Borze odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy memoratywnej na budynku Zakładu Karnego upamiętniającej opozycjonistów antykomunistycznych przetrzymywanych i represjonowanych przez władze komunistyczne PRL w Wojskowym Obozie Specjalnym nr 6 w Czerwonym Borze w latach 1982–1983.
5 listopada 2022 roku w wieku 67 lat zmarł Zdzisław Rutkowski, działacz związkowy z Huty Stalowa Wola, represjonowany w stanie wojennym. Ceremonia pogrzebowa śp. Zdzisława Rutkowskiego odbędzie się 9 listopada o godzinie 14:00 w kaplicy cmentarnej w Stalowej Woli.
Członkowie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” 7 listopada br. zapoznali się z kunsztem artystycznym młodych wykonawców – laureatów siódmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Była to też okazja do wręczenia nagród laureatom konkursu.
W niedzielę 6 listopada związkowcy z Regionu Małopolskiego uczestniczyli w „IX KRAKOWSKICH ZADUSZKACH ZA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – NIEZŁOMNYCH”. NSZZ „Solidarność” na uroczystościach reprezentowali przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego, Adam Lach wraz z grupą działaczy Związku.
Głównym punktem Konferencji Młodych EZA 2022 była wymiana doświadczeń i wniosków z dyskusji na temat sytuacji i działań młodych działaczy i związków zawodowych w Europie.
W związku z kończącą się dziewiątą kadencją funkcjonowania władz związkowych w zakładach pracy na terenie całej Polski wystartowały pierwsze wybory na nową kadencję 2023–2028.
W wieku 94 lat zmarła związana z Koszalinem senator I kadencji, działaczka Solidarności (od 1980 roku) i współzałożycielka Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Gabriela Cwojdzińska.
W czwartek 3 listopada 2022 r., w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie władz Związku z przewodniczącymi organizacji związkowych funkcjonujących w Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa lubuskiego. Tematem spotkania były wybory na najbliższą kadencję oraz zasady przynależności do struktur branżowych Związku.
"Opowiadając publicznie kompletne niedorzeczności na temat węgla, wykazuje się Pan nie tylko brakiem wiedzy, ale przede wszystkim skrajną arogancją. Arogancją wobec ciężkiej pracy górników, wobec całego Górnego Śląska" – napisali liderzy regionalnych i branżowych struktur „Solidarności” do Jarosława Kaczyńskiego. 3 listopada związkowcy skierowali do prezesa PiS list otwarty, w którym wyrazili oburzenie jego niedawną wypowiedzią na temat górnictwa.
"Z wieloletniego doświadczenia NSZZ ,,Solidarność" wynika, iż ci pracodawcy, którzy szanują zasady dialogu społecznego nie dopuszczają się rozwiazywania umów o pracę z naruszeniem przepisów dotyczących szczególnej ochrony stosunku pracy. Nagminne naruszanie tych przepisów ma miejsce u tych pracodawców, którzy nastawieni są na zwalczanie organizacji związkowej" - pisze w liście do Rafała Węgrzyna, Dyrektora Browaru Zbigniew Sikorski, przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "S".
3 listopada w Złocieńcu odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę internowania przez władze komunistyczne członków i sympatyków Solidarności. Z tej okazji odsłonięto tablicę poświęconą tamtym wydarzeniom.
Już18 listopada na kibiców sportów walki czekają pięściarskie emocje w nowej hali sportowej Grupa Azoty Arena w Puławach. Na gali Tymex Boxing Night 23 walczyć będą m.in. Łukasz Maciec, Damian Jonak, Sasha Sidorenko, Michał Soczyński, Michał Leśniak i Stanisław Gibadło. „Tygodnik Solidarność” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Po tym, jak Donald Tusk na prośbę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wziął udział w kampanii EKZZ dotyczącej m.in. podniesienia niskich płac pracowników borykających się z obecnym kryzysem, Piotr Duda napisał list do Luki Visentiniego, sekretarza generalnego EKZZ.
Pracownicy MOPS i DPS w Legnicy nie doczekali się reakcji na swoje żądania płacowe i zgodnie z zapowiedzią zorganizowali dwugodzinny strajk ostrzegawczy. To ostatni krok przed strajkiem protestacyjnym. W akcji wzięło udział ponad 80 procent obecnych w pracy, w niektórych ośrodkach protestuje sto procent pracowników.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Domów Dziecka w Świebodzinie podpisała porozumienie płacowe ze starostą świebodzińskim.
Niezwykła brutalność zabójstwa spowodowała, że ksiądz Popiełuszko urósł do rangi symbolu dławienia Kościoła przez władze komunistyczne, a jego męczeńska śmierć „za wiarę” z czasem doprowadziła do procesu beatyfikacji. Pogrzeb duchownego w dniu 3 listopada 1984 r. stał się wielką demonstracją polityczną, społeczną, antyrządową i antykomunistyczną.