Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła w piątek koncesję na nadawanie naziemne dla stacji telewizyjnej TVN7 na kolejne 10 lat – poinformowała PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska.
Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy Denys Puszylin ogłosił w piątek masową ewakuację mieszkańców separatystycznej republiki do obwodu rostowskiego w Rosji.
Polski premier w Brukseli jest federalistyczny, a w Warszawie udaje, że jest narodowy – ocenia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki.
Władze separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej twierdzą, że udało im się zastrzelić dwóch sabotażystów z Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy próbowali wysadzić butle z chlorem w Gorłówce. Dwóch rzekomych sabotażystów zostało zastrzelonych, a separatyści twierdzą, że zabici mówili przedtem po polsku.
– Mieliśmy okazję obserwować ponury i przykry spektakl wycofywania się poszczególnych samorządów z uchwał podjętych przez przekonanie na podstawie legitymacji demokratycznej – mówił podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Dariusz Matecki, radny Szczecina z Solidarnej Polski, trafił na kontrowersyjny wpis Samuela Nowaka – działacza Partii Razem i rzecznika prasowego Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że w Donbasie nasiliły się „ostrzały z wykorzystaniem broni zakazanej w porozumieniach mińskich” i że Rosja jest tym „bardzo zaniepokojona”. Skrytykował też sposób, w jaki misja OBWE informuje o incydentach.
Premier RP Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie europejskich przywódców, gdzie politycy m.in. omówili temat kryzysu ukraińskiego i ryzyka z nim związanego. Po spotkaniu opublikował nagranie poświęcone tym wątkom. Podkreśla, że niepodległość jest wartością kluczową.
Prokuratura rejonowa wszczęła postępowanie dotyczące czwartkowego wypadku żurawia budowlanego w Krakowie – poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Z kolei serwis WP Finanse przekazał informacje, które udało się ustalić z PIP w Krakowie.
Media donoszą, że wielu niegdyś prominentnych urzędników z Niemiec, Austrii czy Francji dziś jest wysoko postawionymi pracownikami rosyjskich firm państwowych. Z tego powodu europosłowie PiS złożyli w Parlamencie Europejskim poprawkę ws. „potępienia byłych polityków UE skorumpowanych przez Gazprom”. Przeciw głosowali niektórzy prominentni politycy opozycji, m.in. Ewa Kopacz, Robert Biedroń i Bartosz Arłukowicz. Radosław Sikorski wstrzymał się od głosu.
Premier rozmawiał m.in. z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, szefową KE Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Wśród tematów rozmów znalazły się także wątki związane z kryzysem ukraińskim i polityką, jaką UE powinna przyjąć, by odstraszyć Rosję od eskalowania konfliktu.
Premier i przewodnicząca KE poruszyli temat odblokowania unijnych środków na polski Krajowy Plan Odbudowy. Polskie Radio twierdzi, że rozmowa „przyniosła pewien postęp”.
Według informacji serwisu Salzburg24 trzech naukowców z Polski oczekuje na ocalenie w jaskini Lamprechta w gminie St. Martin bei Lofer. „Nie mogą wyjść, ponieważ jaskinia po ociepleniu została zalana przez wodę z topniejącego śniegu” – cytuje serwis „Super Express”.
Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, w wywiadzie dla portalu DoRzeczy.pl skrytykował politykę prowadzoną przez ministra do spraw UE Konrada Szymańskiego. Polityk partii Zbigniewa Ziobry odnosił się do wyroku TSUE, przy okazji zarzucając ministrowi prowadzenie polityki w stylu Donalda Tuska.
O czterech bliskościach kapłana: z Bogiem, ze swoim biskupem, z innymi prezbiterami i z powierzonymi mu ludźmi mówił papież Franciszek otwierając 17 lutego w Watykanie międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Za wypaczające powołanie uznał „zapomnienie, że życie kapłańskie należy do innych - do Pana i do osób które On nam powierzył”. Leży ono u podstaw klerykalizmu, który „jest deprawacją, ponieważ jest zbudowany na «dystansie»”.
W dobie kryzysu wywołanego przez Rosję doceniam obecność sił zbrojnych USA w Polsce; wsparcie amerykańskie jest dowodem odpowiedzialności i niezłomnego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i Europy - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem.
– Będziemy się organizować, będziemy pisać petycje, będziemy pisać apele, będziemy się wku****ć na ten syty Zachód – mówiła na scenie podczas demonstracji „Warszawa solidarna z Ukrainą” liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.
Dariusz Matecki, radny Szczecina z Solidarnej Polski, trafił na kontrowersyjny wpis Samuela Nowaka – działacza Partii Razem i rzecznika prasowego Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Według Mateckiego lewicowy działacz sugeruje tam, jakoby z płodów można robić „farsz do pierożków”, gdyż „płód nie jest człowiekiem”. Szef Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu opublikował nagranie z rozmową, jaką przeprowadził w tej sprawie z Samuelem Nowakiem.
Dyrektorka kancelarii Sejmiku Dolnośląskiego została napadnięta – dowiedzieli się reporterzy rozgłośni RMF FM. Do domu urzędniczki we Wrocławiu weszli agresywni napastnicy.
„Bardzo dobrze, że dojdzie do spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla, gdyż każde spotkanie i dialog jest doskonałym instrumentem do rozwiązywania wszelkich konfliktów” – uważa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zdaniem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dialog dyplomatyczny jest jedyną alternatywą dla wojny. „Myślę, że to spotkanie znajdzie się na tej drodze. Gdy do niego dojdzie, to będziemy się modlić, aby zostały zmobilizowane wszystkie siły po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej, że wszyscy chrześcijanie, prawosławni i katolicy są przeciwko wojnie” – powiedział arcybiskup.