PiS chciał potępienia w PE polityków wysługujących się Putinowi. Biedroń i Kopacz przeciw, Sikorski się wstrzymał

Media donoszą, że wielu niegdyś prominentnych urzędników z Niemiec, Austrii czy Francji dziś jest wysoko postawionymi pracownikami rosyjskich firm państwowych. Z tego powodu europosłowie PiS złożyli w Parlamencie Europejskim poprawkę ws. „potępienia byłych polityków UE skorumpowanych przez Gazprom”. Przeciw głosowali niektórzy prominentni politycy opozycji, m.in. Ewa Kopacz, Robert Biedroń i Bartosz Arłukowicz. Radosław Sikorski wstrzymał się od głosu.
Europoseł PiS Witold Waszczykowski PiS chciał potępienia w PE polityków wysługujących się Putinowi. Biedroń i Kopacz przeciw, Sikorski się wstrzymał
Europoseł PiS Witold Waszczykowski / Flickr/ EU2017EE Estonian Presidency/ CC BY 2.0

Pełna hipokryzja totalsów – podsumował w rozmowie dla tvp.info europoseł PiS Witold Waszczykowski. Jego zdaniem nie ma deficytu kar do karania Rosji za jej politykę

– Jest tylko deficyt woli stosowania kar. Totalna opozycja dołączyła do tych, którzy nie chcą powstrzymywania imperialnej Rosji. Apelowałem o uwzględnienia w karach europejskich polityków wspomagających rosyjski imperializm. Polska opozycja nie poparła mojego apelu

– powiedział nam polityk.

Kary dla byłych urzędników UE

W imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Witold Waszczykowski, Karol Karski i Assita Kanko złożyli poprawkę dot. – ich zdaniem – skorumpowanych przez Rosję byłych polityków UE.

Projekt miał zakładać potępienie polityki, dzięki której państwowe rosyjskie przedsiębiorstwa energetyczne, m.in. Gazprom, mogą dalej tworzyć strukturę zachęcania polityków UE do dalszego uzależniania państw Unii od rosyjskiego gazu. Zdaniem polityków PiS głównym narzędziem do tego jest mianowanie byłych polityków UE dobrze opłacanymi posadami w rosyjskich koncernach.

„Dlatego chcemy wezwać rząd niemiecki do zamrożenia wszystkich europejskich aktywów byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, którego powołano niedawno do zarządu Gazpromu, jeżeli nie zrezygnuje ze wszystkich stanowisk w rosyjskich przedsiębiorstwach energetycznych” – czytamy.

Europosłowie wezwali także do potraktowania w ten sposób byłego kanclerza Austrii Wolfganga Schüssela, austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl, byłego premiera Finlandii Paavo Lipponena i byłego premiera Francji Francois Fillona.

W kontekście polityki Rosji wobec Ukrainy proponowałem w Europarlamencie potępienie działalności polityków europejskich skorumpowanych przez Gazprom. Polska opozycja totalna nie poparła mojej poprawki, choć deklarują wsparcie dla Ukrainy” – skomentował Witold Waszczykowski.

Jak głosowali europosłowie z Polski?

Eurodeputowany PiS zamieścił także zestawienie pokazujące, jak w tej sprawie głosowali europosłowie z Polski.

ZA: Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Karol Karski, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Kempa, Izabela Kloc, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bodgan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska, Kosma Złotowski.

PRZECIW: Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Jarosław Kalinowski, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Janina Ochojska, Róża Thun, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki.

WSTRZYMALI SIĘ: Magdalena Adamowicz, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Adam Jarubas, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Radosław Sikorski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe