– To zdarzenie może być przedmiotem dyskusji, na przykład wewnątrz naszej koalicji, rządu, ale jestem zawiedziony tym, że takie oświadczenia padają publicznie, bo to naszej wspólnej sprawie nie służy – powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński w PR24, odnosząc się do komentarza Zbigniewa Ziobry ws. decyzji TSUE.
Odrzucenie przez TSUE skargi Polski i Węgier na tzw. mechanizm warunkowości pozostawiło w Europie głośne echo. W sprawie głos zabrali m.in. szefowa niemieckiego MSZ oraz przedstawiciele rządzącej partii SPD.
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken skrytykował w środę apel, jaki rosyjscy deputowani skierowali do rządu o uznanie dwóch separatystycznych republik w Donbasie: Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. – Ewentualne uchwalenie takiej rezolucji byłoby nielegalne – zaznaczył.
– Wyrok TSUE – trudno powiedzieć, żeby nas zdziwił. W przeciwnym razie UE, KE i TSUE zaprzeczałyby swojej własnej linii orzeczniczej, z którą my się głęboko nie zgadzamy. Dałem temu wyraz podczas mojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim – odniósł się do decyzji TSUE premier Morawiecki.
Dominikanin pracujący w Wietnamie, który zginął z rąk zamachowca, przebaczył przed śmiercią swojemu oprawcy. „W ten sposób stał się świadkiem Ewangelii. My także jesteśmy wezwani do miłości i przebaczenia” – stwierdził abp Aloisius Nguyen Hung Vi z diecezji Kon Tum, w której pracował zakonnik.
– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE to dowód na bardzo poważny, polityczny, historyczny błąd premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego wyrok TSUE pozwala na bezprawne odbieranie wolności państwom tworzącym Unię.
W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi na tzw. mechanizm warunkowości. W praktyce wyrok oznacza uzależnienie korzystania z finansowania budżetu UE od poszanowania przez państwa członkowskie zasad rzekomej „praworządności”. Decyzja Trybunału jest szeroko komentowana w sieci przez polityków, dziennikarzy i publicystów. Przedstawiamy wybrane komentarze.
„Tzw. mechanizm warunkowości, uzależniający korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego, jest zgodny z prawem UE” – uznał w wydanym w środę orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Z sytuacji natychmiast skorzystała niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley, która już wcześniej chciała „głodzić Polskę i Węgry”.
Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski odniósł się do orzeczenia TSUE odrzucającego skargę Polski i Węgier odnośnie tzw. mechanizmu warunkowości.
– Pewnie są lepsze momenty na taką wizytę – tak wiceszef PO Tomasz Siemoniak skomentował wizytę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) w Miami. – To błąd, że delegacja Senatu nie składała się z przedstawicieli wszystkich klubów; niech Senat i marszałek Senatu wyciągną z tego wnioski – dodał.
Pomiędzy dziennikarzem Onetu Kamilem Dziubką a Dawidem Wildsteinem z TVP doszło na Twitterze do ostrej wymiany zdań. „Kłamco, gdybym Cię pozwał, to byś przegrał w 5 minut. Ale nie chce mi się spotykać w sądzie z taką kreaturą” – napisał do Wildsteina Dziubka. Publicysta nie pozostał mu dłużny.
W Pakistanie grupa muzułmanów zabiła 25-letniego chrześcijanina Perveza Masiha. Do zdarzenia doszło wczoraj w chrześcijańskiej dzielnicy Lahauru. Zdaniem Zjednoczonej Rady Chrześcijan to kolejne świadectwo nieskuteczności działań policji wobec religijnego ekstremizmu.
Bezprecedensowy wyrok TSUE na temat „mechanizmu praworządności” spotkał się z ostrą krytyką byłej premier Beaty Szydło.
„Godząc się na wezwanie Marszałka Sejmu przez NIK, naruszyłabym przepisy rangi ustawowej i konstytucyjnej, w tym konstytucyjną zasadę podległości NIK wobec Sejmu. Stojąc na straży praw i godności Sejmu RP nie mogę się na to zgodzić” – informuje w oświadczeniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
W śledztwie dotyczącym menadżera jednej z warszawskich agencji eventowych zatrzymano we wtorek 20 osób. Wcześniej w związku z aferą zarzuty usłyszały m.in. gwiazda TVN – Dorota G. i gitarzysta Lady Pank – Jan B.
Wojciech O. to przede wszystkim aktor teatralny – choć jego rozpoznawalność nie jest związana z występami na deskach teatru. Popularność zdobył jako youtuber nagrywający komentarze do politycznej rzeczywistości. Znany przede wszystkim z okraszania swoich występów licznymi wulgaryzmami, żartami o podtekstach seksualnych oraz kontrowersyjnymi interpretacjami historii Polski. Trafił niedawno do aresztu i to rozpętało falę zróżnicowanych reakcji.
– Kilka lat temu UE próbowała przekonywać nas, kraje położone na wschodniej flance NATO, by te granice były otwarte, przeciwstawiliśmy się temu; dziś Bruksela i Paryż mówią naszym głosem – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w środę przy polsko-białoruskiej granicy.
Po wyroku TSUE oddalającym skargę Polski i Węgier ws. „mechanizmu praworządności” pojawiła się ostra krytyka bezprecedensowych działań Trybunału.
Przygotowujemy drugie spotkanie pomiędzy papieżem Franciszkiem a patriarchą Cyrylem – powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji katolickiej KTO przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.
Tzw. mechanizm warunkowości, uzależniający korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego jest zgodny z prawem UE - uznał w wydanym w środę orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.