Stany Zjednoczone ostrzegają Rosję. Chodzi o separatystyczne republiki w Donbasie

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken skrytykował w środę apel, jaki rosyjscy deputowani skierowali do rządu o uznanie dwóch separatystycznych republik w Donbasie: Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. – Ewentualne uchwalenie takiej rezolucji byłoby nielegalne – zaznaczył.
Rosyjscy żołnierze, Sankt Petersburg Stany Zjednoczone ostrzegają Rosję. Chodzi o separatystyczne republiki w Donbasie
Rosyjscy żołnierze, Sankt Petersburg / Flickr/ mym/ CC BY-SA 2.0

Agencja Reutera podaje wypowiedź szefa amerykańskiej dyplomacji, gdzie ten ogłasza, że uznanie przez Rosję dwóch separatystycznych, samozwańczych państewek stanowiło złamanie prawa międzynarodowego i podważyłoby zadeklarowane przez Rosję zobowiązanie na rzecz działań dyplomatycznych. Przede wszystkim - stanowiłoby pogwałcenie suwerenności Ukrainy.

Blinken: wymagana reakcja NATO

"Wymagałoby to szybkiej i stanowczej reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych w pełnej koordynacji z naszymi sojusznikami i partnerami" - komentuje Blinken.

Duma Państwowa, czyli izba niższa rosyjskiego parlamentu, zagłosowała we wtorek za wystosowaniem prośby do prezydenta kraju Władimira Putina o uznanie niepodległości kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów wschodnich obszarów Ukrainy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe