Jak informuje Straż Graniczna, minionej nocy doszło do ataku białoruskich służb na polskie umocnienia graniczne i polskich strażników.
„Mechanizm warunkowości, czyli tzw. pieniądze za praworządność, narusza unijne traktaty” – mówi w rozmowie z PAP były wykładowca ekonomii politycznej na Uniwersytecie w Mannheim Roland Vaubel. Ocenia, że Komisja Europejska w sposób niedopuszczalny próbuje poszerzyć swoje kompetencje.
Podczas gdy Europa chce na siłę odchodzić od węgla, Chińczycy uruchamiają gigantyczną elektrownię węglową. Właśnie został ukończony pierwszy 1000-megawatowy blok elektrowni Shanghaimiao.
Na ulice Warszawy wyjechały mobilne billboardy z hasłem „Dmowski zostaje”. To reakcja na próby odebrania rondu w centrum stolicy imienia ojca polskiej niepodległości.
W 2021 r. w Niemczech odnotowano 1850 przestępstw o charakterze antysemickim – wynika z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) przedstawionych przez „Die Welt”. Dziennik podkreśla, że dane są niepełne, a zdaniem komentatorów całkowita liczba tych przestępstw może być większa niż w 2020 r. – gdy stwierdzono ich 2351 – i zarazem najwyższa w historii.
Sąd Okręgowy w Ostrołęce oddalił powództwo powiatu przasnyskiego przeciwko autorom strony internetowej „Atlas nienawiści”.
Pamiętacie zdjęcia z Zanzibaru, zamieszczane już podczas pandemii przez celebrytów? Według Gazeta.pl hotelarz, który ich zapraszał do swojej sieci hoteli, jest skazany za oszustwo.
Platforma streamingowa Netflix znana jest z dość jednoznacznej oferty światopoglądowej. Jak się jednak okazuje, pod naciskiem reżimu potrafi się przystosować.
„Ktoś rozpuszcza nieprawdziwe informacje” – pisze na Twitterze rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn, komentując pojawiające się w przestrzeni medialnej doniesienia o rzekomym odejściu z Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2021 roku około 200 osób.
Morderstwa, wojna partyzantów, porwania i przemoc są na porządku dziennym na Haiti. O życiu w tym kraju opowiedziała Radiu Watykańskiemu s. Marcella Catozza. – Wiadomość o wybuchu cysterny dwa tygodnie temu obiegła cały świat, ale nikt nie zwrócił uwagi na inny dramat: rzesze głodnych ludzi, którzy – aby przeżyć – próbują ukraść trochę paliwa, ryzykując przy tym życiem – zaznacza misjonarka.
Pomiędzy rzecznikiem ministra koordynatora służb specjalnych Stanisławem Żarynem a mecenasem Romanem Giertychem doszło na Twitterze do gorącej wymiany zdań.
Ostra faza pandemii COVID-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale nie oznacza to, że koronawirus zniknie – powiedział w środę dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Mike Ryan. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł z kolei przed „tsunami zakażeń” wywołanych wariantami Delta i Omikron.
Organizacje humanitarne napotykają na coraz większe trudności w niesieniu pomocy kobietom w Afganistanie, jednocześnie lawinowo rośnie liczba próśb o wsparcie. – Na sytuację w tym kraju spuszczono zasłonę milczenia. Wspólnota międzynarodowa dalej realizuje swoje cele, nie przejmując się dramatem Afgańczyków – mówi Radiu Watykańskiemu Simona Lanzoni z włoskiej Fundacji Pangea Onlus, od lat wspierającej afgańskie kobiety.
„Jako Zarząd @pzpn_pl podjęliśmy jednogłośną decyzję o rozwiązaniu kontraktu z Paulo Sousą” – poinformował w mediach społecznościowych prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza. Potwierdził tym samym doniesienia brazylijskich mediów, które informowały kilka godzin temu o tym, iż Paulo Sousa rozwiązał kontrakt z polską kadrą i opłacił wiążące w związku z tym kary umowne.
„Prezenter TVN, który przez sześć lat łamał prawo, zapowiada materiał o karaniu PL przez UE. A w tle napis: «cena bezkarności». Jak to nazwać? Kpina z widzów?” – komentuje sekretarz stanu w MSZ dr hab. Piotr Wawrzyk.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie prokurator Ewy Wrzosek, która złożyła zawiadomienie o „domniemanym cyberataku na jej telefon komórkowy” – dowiedziała się PAP.
Komentatorzy i kibice z Brazylii nie ukrywają sceptycyzmu wobec selekcjonera reprezentacji Polski Paulo Sousy, który rzekomo ma zostać trenerem Flamengo Rio de Janeiro. Na zakontraktowanie mało znanego w Brazylii szkoleniowca ma nieprzychylnie patrzeć część pracowników klubu oraz piłkarzy.
Jak podaje TVP Sport, powołując się na informację brazylijskiego portalu TV Globo, Paulo Sousa rozwiązał kontrakt z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, a oficjalne ogłoszenie podjęcia przez niego współpracy z Flamengo jest tylko kwestią czasu. Brazylijscy dziennikarze poinformowali, że za rozwiązanie kontraktu z polską kadrą Portugalczyk musiał zapłacić 300 tys. euro.
Prezes TVP Jacek Kurski opublikował na Twitterze akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi Kamilowi Dziubce i doniesienie do prokuratury w związku z publikacją serwisu Onet.pl z 24 grudnia 2021 roku. „Tej sprawy nie odpuszczę: złamano elementarne zasady dziennikarskie i wszelkie granice ludzkiej przyzwoitości” – komentuje prezes TVP.
Gazociąg Nord Stream 2 przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie – oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin na transmitowanym w telewizji posiedzeniu rządu.