Media branżowe: Wikipedia zabroniła Polakom pisać o Holokauście. A strona izraelska domaga się znacznie więcej

"To, co zrobiła Wikipedia, jest po prostu oburzające, ale jeszcze gorsza jest narracja kreowana przez The Jerusalem Post" – wskazuje na łamach portalu android.com.pl Paweł Maretycz.
 Media branżowe: Wikipedia zabroniła Polakom pisać o Holokauście. A strona izraelska domaga się znacznie więcej
/ Logo Wikipedia / screen jpost.com

Sprawa dotyczy trzech polskich redaktorów, którym Wikipedia w sobotę zabroniła dalszej pracy nad artykułami związanymi z Historią Żydów w Polsce podczas II wojny światowej. Jak podkreśla Paweł Maretycz, wobec redaktorów wszczęto postępowanie z powodu tego, że w swoich materiałach nie przyjmowali narracji mówiącej o współwinie Polaków za Holokaust.

Wikipedia blokuje polskich redaktorów

Maretycz podkreśla, że "artykuły polskich redaktorów były bardzo drażliwe i wywoływały wiele sporów redakcyjnych, ponieważ edytorzy przyjmujący inną narrację, ignorującą to, że Polska była ofiarą wojny, a nie partnerem Niemiec w prowadzeniu maszyny zagłady, byli temu przeciwni". 

Z tego też powodu Wikipedia uznała, że przyjmie antypolską narrację i zabroni dalszych edycji, które, jak twierdzą przedstawiciele Wikipedii, podważają wiarygodność internetowej encyklopedii

– poinformowano. 

Decyzja ws. polskich redaktorów, wydana w sobotę, kończy ponad dwumiesięczne obrady Komitetu Arbitrażowego Wikipedii, który działa jako Sąd Najwyższy nad społecznością wolontariuszy edytujących witrynę. 

Dla strony izraelskiej to za mało

O sprawie zablokowania trzech polskich redaktorów pisze również "Jerusalem Post". Okazuje się, że redaktorzy dziennika są wysoce nieusatysfakcjonowani z powodu decyzji Wikipedii, która w ich opinii "chybiła celu".

Internetowa encyklopedia powstrzymała się od podjęcia bardziej agresywnych działań w odpowiedzi na zarzuty powszechnego zniekształcania wiedzy o Holokauście na platformie

– skarży się "Jerusalem Post" i dodaje, że komisja Wikipedii "nie zajęła stanowiska w sprawie sporu dotyczącego polskiego antysemityzmu i współudziału z nazistami". 

Zamiast tego komisja stwierdziła, że redaktorzy nie przestrzegali kodeksu postępowania społeczności (...) Konkluzja komisji "całkowicie chybiła celu" (...) unikając kwestii prawdy historycznej i skupiając się na uprzejmości, Wikipedia wysłała jasny komunikat: "Nie ma problemu z fałszowaniem przeszłości; po prostu bądź w tym miły"

– czytamy w publikacji izraelskiego dziennika. 

Tłem dla dochodzenia wobec polskich redaktorów, wszczętego przez Komitet Arbitrażowy Wikipedii, jest badanie prof. Shiry Klein z Uniwersytetu Chapman, przeprowadzone wspólnie z Janem Grabowskim. Zdaniem autorów badania Wikipedia "powszechnie zniekształca" wiedzę o Holokauście na swojej platformie, "wprowadzając treści zwalniające Polskę z winy za antysemityzm i cierpienia Żydów podczas II wojny światowej".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopoty High League? Stanowcza decyzja MSWiA z ostatniej chwili
Kłopoty High League? Stanowcza decyzja MSWiA

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie z ostatniej chwili
Afera w Bułgarii z udziałem Ursuli von der Leyen. Ujawniono nagranie

W Bułgarii wybuchła polityczna afera, w którą zamieszana jest przewodnicząca Komisji europejskiej Ursula von der Leyen.

Emerytury
Stażowe