"Troska o środowisko nigdy nie może być ważniejsza od troski o człowieka". Bp Antoni Długosz modlił się za uczestników dzisiejszego protestu

W czwartek podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Antoni Długosz modlił się za wszystkich, których dotkną konsekwencje tzw. Zielonego Ładu, za tych, którzy czują się zagrożeni unijną polityką klimatyczną, i wszystkich tych, którzy 10 maja zgromadzą się w Warszawie i będą upominać się o prawo głosu dla Polaków.
Apel Jasnogórski
Apel Jasnogórski / fot. screen/jasnagora.pl

Motywem przewodnim rozważania będą słowa: „Europa nie potrzebuje Zielonego Ładu, potrzebuje Bożego Ładu!”.

"Otocz opieką wszystkich pracowników"

- (...) dziś w ten majowy wieczór wołamy do Ciebie - otocz płaszczem Swej opieki wszystkich polskich rolników zatroskanych o los swoich gospodarstw! Polskich górników, hutników, stoczniowców przejętych przyszłością swoich rodzin! Polskich robotników, których miejsca pracy są zagrożone! Polskich pracowników, których firmy są stopniowo likwidowane! Polskich przedsiębiorców, na których nakłada się daniny nie do udźwignięcia! Polskich kupców, którzy nie mogą nadążyć za korporacyjną konkurencyjnością! Wreszcie, tych - którzy czują się pokrzywdzeni i zagrożeni unijną polityką klimatyczną i wszystkich tych, którzy jutro - tak licznie zgromadzą się w Warszawie i będą upominać się o prawo głosu - dla nas Polaków!

- zaczął, zwracając się do Matki Boskiej bp Długosz.

CZYTAJ TAKŻE: Redaktor naczelny „TS": Ludzie wychodzą na ulice, bo są zdeterminowani

"Europa bardziej od Zielonego Ładu potrzebuje Bożego Ładu"

- Oni uciekają się dzisiaj pod Twoją obronę święta Boża Rodzicielko, bo oni wiedzą, że Europa bardziej od „zielonego ładu” potrzebuje Bożego Ładu! Bo kultura Unii Europejskiej, ukrywająca się za zasadą wolności religijnej jest ateistyczna i antychrześcijańska. A szumnie głoszona neutralność światopoglądowa została zastąpiona obsesją na punkcie radykalnie lewicowej ideologii, wedle której często mówi się o „nowym światowym porządku” czy „nowym światowym ładzie”. Z tym, że podejmowane w ramach takich programów inicjatywy wcale nie prowadzą do harmonii, - a do chaosu, do bezprawia, do ograniczenia wolności, do ograniczenia prywatnej własności i prawa do demokratycznego wyboru

- mówił Biskup.

"Celowo podsyca się strach"

Dodał, że chcąc wprowadzić ten nowy światowy ład stosuje się metody kłamstwa poprzez manipulację opinią społeczną.

- Celowo podsyca się strach u ludzi np. przed globalnym ociepleniem. Wmawia się nam Europejczykom, że na skutek naszych działań topnieją lodowce, zmieniają się wzorce pogodowe, generowane są potężne burze, a duże obszary świata staną się wkrótce niezdatne do zamieszkania. Wyzwalając strach i szlachetne intencje u poszczególnych jednostek, skłania się całe społeczeństwa do zaakceptowania ograniczeń dotyczących zużycia energii, użytkowania gruntów, z których każe się robić ugory, zakazuje się hodowli bydła, jedzenia mięsa, podróży samolotami, zakupu samochodów takich, a nie innych itd., itd. czym ogranicza się naszą osobistą wolność wyboru. Co więcej doprowadza się do sytuacji, że w obliczu jakiegoś wyimaginowanego niebezpieczeństwa, pewna część obywateli dobrowolnie postuluje scedowanie elementów naszej suwerenności narodowej na rzecz międzynarodowych agencji i organizacji globalnych, poświęcając własne prawa obywatelskie. Rzecz w tym, że Ziemia i jej systemy ekologiczne dość dobrze radzą sobie z wahaniami i zakłóceniami, które pojawiają się w Naturze. Unia Europejska szczyci się hasłami wolności i demokracji, ale żaden obywatel Europy, w tym Polski - nie został nigdy zapytany o to, czy godzi się na tzw. politykę zielonego ładu, choć to on poniesie największe konsekwencje w postaci zubożenia i znacznego obniżenia poziomu życia!

- przemawiał bp Długosz.

Europie nie potrzeba żadnego zielonego ładu, ale potrzeba powrotu do Bożego Ładu! Dla ludzi autentycznie wierzących w Boga Stworzyciela właściwy stosunek do przyrody oraz jej ochrona jest sprawą oczywistą! Dzięki Franciszkowi z Asyżu wiemy, że możliwe jest życie pełne miłości do Boga, bliźnich i całego stworzenia. Ten wielki miłośnik przyrody pozostawił nam chrześcijanom wspaniałe wzorce postępowania. Jako pierwszy kazał klasztornemu ogrodnikowi pozostawić dookoła ogrodu nieuprawione obrzeże z roślinnością, czyli stworzył pierwszy rezerwat. Tak bardzo troszczył się o drzewa, że braciom drwalom zabraniał wycinać je w całości, aby mogły odrosnąć. Stawał w obronie zwierząt, odkupując baranki prowadzone na rzeź, a ofiarowane mu zające, bażanty czy ryby wypuszczając na wolność. Jednak nigdy nie zabronił współbraciom jeść mięsa. Tomasz z Celano, pierwszy biograf Franciszka z Asyżu zanotował w swojej kronice, że sam święty wystarał się o mięso dla chorego współbrata. Braterstwo św. Franciszka ogarniało swym zasięgiem wszystko, co było stworzone przez Boga, wszystko, co tworzyło rodzinę dzieci Bożych, na której szczycie stali ludzie, a poniżej pozostałe stworzenia. Dlatego nam nie potrzeba, jakieś nowej Ekoreligii, pod wpływem której młodzi ludzie oblewają farbą największe dzieła sztuki w europejskich galeriach albo historyczne pomniki

- przekonywał bp Długosz.

- Boży ład zakłada, że człowiek ma obowiązek żyć w harmonii i szacunku do natury, ale każdy wie, że w świecie stworzonym przez Boga panuje hierarchiczny porządek, o czym pisze w swojej encyklice „Caritas in Veritate” papież Benedykt XVI. Innymi słowy troska o środowisko jest ważna, - nawet bardzo ważna - jednak nigdy nie może być ważniejsza od troski o człowieka

- dodał.

Demonstracja przeciwko Zielonemu Ładowi

Już 10 maja o godz. 12 na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się wielka demonstracja organizowana przez NSZZ „Solidarność”. Jej uczestnicy będą protestować przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która, jak uważa Solidarność, w obecnym kształcie grozi zubożeniem obywateli i zapaścią polskiej gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 57 procent Polaków chce referendum w sprawie Zielonego Ładu


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa

Nie milkną echa wypowiedzi premiera Francji Gabriela Attala, który wprost stwierdził, że nowy pakt migracyjny wprowadza zasadę solidarności, która nie obciąży Francji, lecz skupi się na krajach Europy Wschodniej. Głos w tej sprawie zabrał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców z ostatniej chwili
Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatu, jaki rozegrał się w Warszawie. Niespełna dwumiesięczne niemowlę walczy o życie. Wszystko przez rodziców, którzy byli pod wpływem alkoholu. 

REKLAMA

"Troska o środowisko nigdy nie może być ważniejsza od troski o człowieka". Bp Antoni Długosz modlił się za uczestników dzisiejszego protestu

W czwartek podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Antoni Długosz modlił się za wszystkich, których dotkną konsekwencje tzw. Zielonego Ładu, za tych, którzy czują się zagrożeni unijną polityką klimatyczną, i wszystkich tych, którzy 10 maja zgromadzą się w Warszawie i będą upominać się o prawo głosu dla Polaków.
Apel Jasnogórski
Apel Jasnogórski / fot. screen/jasnagora.pl

Motywem przewodnim rozważania będą słowa: „Europa nie potrzebuje Zielonego Ładu, potrzebuje Bożego Ładu!”.

"Otocz opieką wszystkich pracowników"

- (...) dziś w ten majowy wieczór wołamy do Ciebie - otocz płaszczem Swej opieki wszystkich polskich rolników zatroskanych o los swoich gospodarstw! Polskich górników, hutników, stoczniowców przejętych przyszłością swoich rodzin! Polskich robotników, których miejsca pracy są zagrożone! Polskich pracowników, których firmy są stopniowo likwidowane! Polskich przedsiębiorców, na których nakłada się daniny nie do udźwignięcia! Polskich kupców, którzy nie mogą nadążyć za korporacyjną konkurencyjnością! Wreszcie, tych - którzy czują się pokrzywdzeni i zagrożeni unijną polityką klimatyczną i wszystkich tych, którzy jutro - tak licznie zgromadzą się w Warszawie i będą upominać się o prawo głosu - dla nas Polaków!

- zaczął, zwracając się do Matki Boskiej bp Długosz.

CZYTAJ TAKŻE: Redaktor naczelny „TS": Ludzie wychodzą na ulice, bo są zdeterminowani

"Europa bardziej od Zielonego Ładu potrzebuje Bożego Ładu"

- Oni uciekają się dzisiaj pod Twoją obronę święta Boża Rodzicielko, bo oni wiedzą, że Europa bardziej od „zielonego ładu” potrzebuje Bożego Ładu! Bo kultura Unii Europejskiej, ukrywająca się za zasadą wolności religijnej jest ateistyczna i antychrześcijańska. A szumnie głoszona neutralność światopoglądowa została zastąpiona obsesją na punkcie radykalnie lewicowej ideologii, wedle której często mówi się o „nowym światowym porządku” czy „nowym światowym ładzie”. Z tym, że podejmowane w ramach takich programów inicjatywy wcale nie prowadzą do harmonii, - a do chaosu, do bezprawia, do ograniczenia wolności, do ograniczenia prywatnej własności i prawa do demokratycznego wyboru

- mówił Biskup.

"Celowo podsyca się strach"

Dodał, że chcąc wprowadzić ten nowy światowy ład stosuje się metody kłamstwa poprzez manipulację opinią społeczną.

- Celowo podsyca się strach u ludzi np. przed globalnym ociepleniem. Wmawia się nam Europejczykom, że na skutek naszych działań topnieją lodowce, zmieniają się wzorce pogodowe, generowane są potężne burze, a duże obszary świata staną się wkrótce niezdatne do zamieszkania. Wyzwalając strach i szlachetne intencje u poszczególnych jednostek, skłania się całe społeczeństwa do zaakceptowania ograniczeń dotyczących zużycia energii, użytkowania gruntów, z których każe się robić ugory, zakazuje się hodowli bydła, jedzenia mięsa, podróży samolotami, zakupu samochodów takich, a nie innych itd., itd. czym ogranicza się naszą osobistą wolność wyboru. Co więcej doprowadza się do sytuacji, że w obliczu jakiegoś wyimaginowanego niebezpieczeństwa, pewna część obywateli dobrowolnie postuluje scedowanie elementów naszej suwerenności narodowej na rzecz międzynarodowych agencji i organizacji globalnych, poświęcając własne prawa obywatelskie. Rzecz w tym, że Ziemia i jej systemy ekologiczne dość dobrze radzą sobie z wahaniami i zakłóceniami, które pojawiają się w Naturze. Unia Europejska szczyci się hasłami wolności i demokracji, ale żaden obywatel Europy, w tym Polski - nie został nigdy zapytany o to, czy godzi się na tzw. politykę zielonego ładu, choć to on poniesie największe konsekwencje w postaci zubożenia i znacznego obniżenia poziomu życia!

- przemawiał bp Długosz.

Europie nie potrzeba żadnego zielonego ładu, ale potrzeba powrotu do Bożego Ładu! Dla ludzi autentycznie wierzących w Boga Stworzyciela właściwy stosunek do przyrody oraz jej ochrona jest sprawą oczywistą! Dzięki Franciszkowi z Asyżu wiemy, że możliwe jest życie pełne miłości do Boga, bliźnich i całego stworzenia. Ten wielki miłośnik przyrody pozostawił nam chrześcijanom wspaniałe wzorce postępowania. Jako pierwszy kazał klasztornemu ogrodnikowi pozostawić dookoła ogrodu nieuprawione obrzeże z roślinnością, czyli stworzył pierwszy rezerwat. Tak bardzo troszczył się o drzewa, że braciom drwalom zabraniał wycinać je w całości, aby mogły odrosnąć. Stawał w obronie zwierząt, odkupując baranki prowadzone na rzeź, a ofiarowane mu zające, bażanty czy ryby wypuszczając na wolność. Jednak nigdy nie zabronił współbraciom jeść mięsa. Tomasz z Celano, pierwszy biograf Franciszka z Asyżu zanotował w swojej kronice, że sam święty wystarał się o mięso dla chorego współbrata. Braterstwo św. Franciszka ogarniało swym zasięgiem wszystko, co było stworzone przez Boga, wszystko, co tworzyło rodzinę dzieci Bożych, na której szczycie stali ludzie, a poniżej pozostałe stworzenia. Dlatego nam nie potrzeba, jakieś nowej Ekoreligii, pod wpływem której młodzi ludzie oblewają farbą największe dzieła sztuki w europejskich galeriach albo historyczne pomniki

- przekonywał bp Długosz.

- Boży ład zakłada, że człowiek ma obowiązek żyć w harmonii i szacunku do natury, ale każdy wie, że w świecie stworzonym przez Boga panuje hierarchiczny porządek, o czym pisze w swojej encyklice „Caritas in Veritate” papież Benedykt XVI. Innymi słowy troska o środowisko jest ważna, - nawet bardzo ważna - jednak nigdy nie może być ważniejsza od troski o człowieka

- dodał.

Demonstracja przeciwko Zielonemu Ładowi

Już 10 maja o godz. 12 na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się wielka demonstracja organizowana przez NSZZ „Solidarność”. Jej uczestnicy będą protestować przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która, jak uważa Solidarność, w obecnym kształcie grozi zubożeniem obywateli i zapaścią polskiej gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 57 procent Polaków chce referendum w sprawie Zielonego ŁaduOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe