Niezwykłe badania: dowiedz się, jak ludzie polowali na mamuty
Ludzie pierwotni z Ameryki Północnej polowali do mamuty niemal do czasów ich wyginięcia. Według najnowszych badań używali oni włóczni jako pików wbitych w ziemie, a nie jako broni do rzucania, jak wcześniej sądzono.
Groty Clovis pochodzące sprzed 13 000 lat to zaostrzone końcówki wykonane przy pomocy kształtowania skał takich jak krzemień czy jaspis. Broń ta obecnie nazwana jest na cześć miasta w Nowym Meksyku, w którym po raz pierwszy została odkryta. Groty te mają wyraźną, ostrą krawędź ze żłobionymi wgłębieniami u podstawy.
Groty te znajdowano m.in. w szkieletach mamutów. Od czasów tego odkrycia to, w jaki sposób pierwotni ludzie używali ich do polowania na mamuty było przedmiotem debaty.
Czytaj także: Znana aktorka aresztowana za przemoc domową
Dotychczasowe teorie
Według niektórych teorii groty były przymocowywane do włóczni a ludzie otaczali i kłuli mamuty. Inne teorie głosiły natomiast, że były one używane do rzucania w zwierzęta. Naukowcy doszli do wnioski, że ludzie pierwotni nie mogli ryzykować rzucania broni czy też używać jej w nieostrożny sposób. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że włócznie z kamiennymi grotami rzucane w mamuty mogły powodować bardzo niewielkie obrażenia u tak dużych zwierząt.
Nowe badania
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "PloS One" wskazują, że myśliwy prawdopodobnie opierali włocznie o ziemię jak piki, aby przebić szarżujące mamuty.
Wielkość energii, którą można wygenerować za pomocą ludzkiego ramienia, nie ma nic wspólnego z energią generowaną przez szarżujące zwierzę
- stwierdził jeden z autorów badania Jun Sunseri.