[Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: Węgry idą jak burza!

Przyszedł do nas do uczelni ambasador węgierski Laszlo Szabo. Lekarz, przedsiębiorca, dyplomata. Opowiedział nam o stosunku swego rządu do Unii Europejskiej. Oraz o roli Węgier w Europie. Zacytuję, sparafrazuję i skomentuję.
 [Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: Węgry idą jak burza!
/ screen YT
Ojcowie Założyciele UE muszą się przewracać w grobie, bowiem ich pomysł na wspólną Europę został odwrócony do góry nogami. Ich założenie polegało na współpracy państw narodowych w kontekście wspólnej obrony i wolnego rynku. Zamiast tego dostaliśmy lewicowo-liberalne superpaństwo (powerhouse). I w ramach superpaństwa atakuje się z powodów politycznych szczególnie dwa kraje, które odstają: Węgry i Polskę. Jak do tego doszło?

Ambasador mówi: „Pod sowiecką okupacją nie czuliśmy się częścią Europy. Stąd bardzo chcieliśmy przystąpić do struktur europejskich. Ale dziś daje nam się odczuć, że jesteśmy nowo przybyłymi neptkami. Traktuje się nas, jakbyśmy tylko brali z Brukseli. Ale przecież Węgry dają do wspólnego garnka wiele. A w tym i gospodarcze korzyści”. Ci, którzy w Brukseli krytykują Polskę i Węgry, nie wiedzą, o czym mówią. Twierdzą, że Madziarzy i Polacy nie chcą „Europy”. Tak nie jest.

Spójrzmy na fakty: W Polsce i na Węgrzech ok. 80 proc. ludzi jest za UE. W Europie Zachodniej około 30 proc. obywateli popiera Brukselę. „Nie mamy zamiaru opuścić Unii Europejskiej. Działa dobrze. Jest dobra dla Węgier”. Oskarża się Węgry, że są autokratyczne. Ponoć nie ma tam państwa prawa. Ale jaka jest definicja „rządów prawa”? 

UE ma pewien sposób na uchybienia prawne ze strony państw członkowskich, które uznawane są za niegrzeczne według Brukseli. Najpierw następuje dochodzenie. W razie wykazania uchybienia i opisania winy UE sugeruje, a następnie wymusza korektę. Węgry jak Polska znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów, które nie naruszają prawa unijnego. Grecja, Holandia czy Francja są trzy razy częściej odpowiedzialne za czyny sprzeczne z regulacjami brukselskimi. W 2018 r. w stosunku do Węgier Bruksela przywołała tzw. artykuł 260 dokładnie ZERO razy. Rządy prawa czy nie?

Weźmy kryzys migracyjny. Węgry miały być winne niewpuszczania emigrantów. Ale konwencja genewska stanowi, że jeśli ktoś ucieka, to musi dobić do miejsca bezpiecznego, aby tam ustanowić swój status jako uchodźca. A jeśli takie bezpieczne miejsce się opuszcza, to człowiek taki staje się nie uchodźcą, a migrantem.

W Niemczech mediom przykazano nie używać słowa „migrant”, a tylko uchodźca. Tak nakazał rząd. W wolnym kraju. Było to w kontekście prób ustanowienia przymusowych kwot dla 2 milionów uchodźców, którzy mieli być rozdzieleni między różne kraje europejskie. Węgrom to się nie podobało. W 2015 r. 8000 migrantów dziennie maszerowało przez Węgry. Mieli w nosie węgierskie prawo; po prostu wkroczyli do kraju, aby dotrzeć do Niemiec czy Szwecji, gdzie zapomoga społeczna jest wyższa.

Dlatego Madziarzy stworzyli barierę, zbudowali płot. To było zgodne z traktatem w Schengen. Ale potępiono wtedy Budapeszt jako „faszystowski”. Jednak Węgrzy nie zamknęli granicy. Zamknęli tylko możliwość nielegalnego wchodzenia do ich kraju. Przejścia graniczne pozostały otwarte. 

W tym samym czasie, gdy wymyślano Węgrom, Szwecja sfinansowała wybudowanie muru między Bułgarią a Turcją. I wszystko było w porządku. Gdy Węgry to samo zrobiły, to „faszyzm”. Hipokryzja. Władze austryjackie wykrzyknęły: „Węgry zachowują się jak w najczarniejszych dniach II wojny światowej”. A potem Austria wybudowała swój własny płot wzdłuż granicy.

O co awantura? Traktat z Schengen i regulacje z Dublinu nakazują utrzymywanie kontroli nad granicą. Węgry to zrobiły. Ponadto Budapeszt popiera program w krajach Trzeciego Świata – budowę szkół, domów, szpitali – aby zniechęcić emigrację do Europy. I nie zapraszać migrantów.

„Węgry walczą o wolność od 1100 lat” – stwierdził ambasador Szabo. „A w naszej konstytucji zapisano, że jesteśmy krajem chrześcijańskim i takim chcemy pozostać”.

Tymczasem przywódcy UE odsłonili pomnik twórcy komunizmu, Karola Marksa. „Nie zgadzamy się z tym. Mamy nadzieję, że następne wybory spowodują zmianę w składzie Parlamentu Europejskiego”. I skończą się lewackie patologie. 

W 2017 r. zaczęła się fala zwycięstw partii antysystemowych. Albo przynajmniej uzyskały one wysokie wyniki: w Holandii, Austrii, Niemczech, Czechach, Włoszech, Szwecji. Fala ta będzie rosnąć. W 2004, 2012 oraz 2018 FIDESZ i jego sojusznicy na Węgrzech osiągnęli absolutną większość przy jednym z największych poziomów udziału wyborców. Masowa mobilizacja daje nam zwycięstwo partii antyestablishmentu.

I partie te zgadzają się, że Unia Europejska powinna być związkiem interesów gospodarczych, a nie ciałem politycznym. Większość Europejczyków (70 proc.) wspiera swoje własne rządy w sprawie emigracji. Nie zgadzają się w Brukselą.

Co do madziarskiej polityki gospodarczej, to Węgry spłaciły prawie cały dług Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Grecja poprosiła o dalsze pożyczki. Ateny nadal są rozwalone gospodarczo, a Węgry uzdrowiły się. Znika bezrobocie, rośnie gospodarka. „W 2010 r. walczyliśmy, aby znaleźć pracę dla ludzi. Teraz wysilamy się, aby znaleźć ludzi do pracy”.

Rząd węgierski podjął współpracę z wielkim przemysłem i szkołami, aby zabezpieczyć odpowiednie wyszkolenie oraz znaleźć pracę dla absolwentów. Budapeszt ustanowił system prac publicznych. Można zostać na bezrobociu przez 3 miesiące, ale następnie trzeba podjąć pracę tworzoną specjalnie w tym celu w sektorze publicznym. Oskarżano rząd Viktora Orbána, że tym sposobem tworzy sztuczne miejsca pracy. Ale gdy ludzie muszą podjąć pracę publiczną, to prywatni przedsiębiorcy chętniej przyjmują ich do pracy. W ten sposób redukcja etatów prac publicznych spadła o 70 proc.

Jest praca, istnieje również dobry klimat inwestycyjny. USA to drugi po UE inwestor na Węgrzech. Dochodzi do tego klimat prorodzinny. „Staramy się mnożyć. Reprodukcja ludności powinna zachodzić nie poprzez migracje z zagranicy, a poprzez organiczny wzrost liczby obywateli”. Rząd wprowadził ulgi podatkowe w nagrodę za posiadanie dzieci. Podatnik wspiera program kredytów, aby kupić dom czy apartament dla młodych ludzi. Dzięki temu współczynnik rozmnażania wzrósł o 70 proc. Ilość małżeństw wzrosła o 20 proc., liczba rozwodów spadła o 20 proc. I aborcji też jest mniej o 20 proc.

Węgry utrzymują silny związek z NATO. Wysłały wojsko do Iraku, Afganistanu, Kosowa. Do 2024 r. uda im się wydawać na obronę 2 proc. GDP (PKB). „Chcielibyśmy mieć armię, która potrafi się obronić”.

Węgry popierają amerykańską politykę wobec Izraela. Budapeszt wetuje rutynowo wszelkie antyizraelskie pomysły w ONZ. Rząd w Budapeszcie prowadzi politykę „zero tolerancji dla antysemityzmu”.

Węgry są jedynym państwem na świecie, które otwarcie broni prześladowanych chrześcijan. Ustanowiono urząd sekretarza stanu, który się tym zajmuje. Chrześcijanie stanowią 4 z 5 osób prześladowanych za sprawy religijne. W latach dwudziestych około 40 proc. ludności na Bliskim Wschodzie to chrześcijanie. Teraz zostało 4 proc. Węgry starają się pomóc chrześcijanom. Budapeszt odbudował 30 kościołów w Libanie. A przy okazji odbudowuje infrastrukturę. W Iraku z kolei Węgrzy z gruzów odbudowują całe miasta, aby ludność mogła wrócić do domu.

Jasne, że są kłopoty. Na przykład Brexit uderzył w Węgry, bowiem Londyn był wielkim sojusznikiem Budapesztu przeciwko eurokratom. Są też problemy z zaszłościami postkomunizmu, a najbardziej z postępowym miliarderem Georgem Sorosem. 

Rząd węgierski przeprowadził inspekcję 28 wyższych uczelni w kraju w sprawie niezgodności z prawem węgierskim i unijnym. 27 uniwersytetów skorygowało mankamenty. Tylko uniwersytet Sorosa odmówił. Odgraża się, że wyprowadzi się do Wiednia. Dlaczego? Dlatego, że według węgierskiego prawa, jeśli miejscowy uniwersytet jest filią zagranicznej uczelni, to ta uczelnia musi rzeczywiście istnieć. Tymczasem Sorosowy uniwersytet matka w Nowym Jorku to właściwie skrzynka pocztowa z napisem Central European University. Czyli coś, co nie istnieje fizycznie w USA, wydaje amerykańskie dyplomy na Węgrzech. To dowcip, operacja Mickey Mouse. 

CEU obiecuje, że przenosi się do Wiednia. Uczelnia rekrutuje jednak studentów do kampusu w Budapeszcie. Jednocześnie mimo tego Soros głośno płacze o dyskryminacji. Ale to „nic nie ma wspólnego z wolnością akademicką”. 

Nie jest źle. Węgry gola! 

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, DC, 19 lutego 2019
www.iwp.edu
Intel z DC

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (09/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent Duda: Polsce potrzebna jest silna armia i wielkie inwestycje z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Polsce potrzebna jest silna armia i wielkie inwestycje

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzy oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec

Do tej pory Stany Zjednoczone przechowywały swoją broń jądrową w Niemczech. Polska stała się lepszą lokalizacją, a Warszawa wydaje ponad cztery procent swojej produkcji gospodarczej na zbrojenia - co czyni ją krajem numer jeden w sojuszu – pisze niemiecki Die Welt.

Ostra reakcja polityka PiS na wpis Tuska: Panie Donaldzie, nie będzie Polski silnej, jeśli... z ostatniej chwili
Ostra reakcja polityka PiS na wpis Tuska: "Panie Donaldzie, nie będzie Polski silnej, jeśli..."

Premier Donald Tusk opublikował wpis w mediach społecznościowych w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ważny polityk PiS i były minister aktywów państwowych w ostrych słowach odniósł się do jego słów.

Nie żyje znany dziennikarz TVP z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz TVP

W wieku 69 lat zmarł w Łodzi dziennikarz, publicysta i reportażysta Telewizji Polskiej Waldemar Wiśniewski. Od 35 lat pracował w TVP Łódź. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Głównym i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był wiceprezesem łódzkiego Zarządu SDP.

Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat

W piątek na przeważającym obszarze kraju w dalszym ciągu słonecznie, jedynie na południu i zachodzie miejscami więcej chmur. W zachodniej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu, możliwe są też burze – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Jedynka z listy Macrona: Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?! z ostatniej chwili
"Jedynka" z listy Macrona: "Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?!"

– Dlaczego Czesi, Słowacy, Rumuni, Polacy nie mieliby w przyszłości przyjmować ubiegających się o azyl? Tych, których my dziś musimy przyjmować we Francji? – pyta Valerie Hayer, "jedynka" z listy Emmanuela Macrona do Parlamentu Europejskiego.

Makabryczne odkrycie w Herbach. Nie żyje matka i dwoje małych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczne odkrycie w Herbach. Nie żyje matka i dwoje małych dzieci

Według ustaleń śledczych, do śmierci matki i dwojga dzieci w Herbach (pow. lubliniecki) nie przyczyniły się osoby trzecie. Prok. Tomasz Ozimek poinformował w piątek, że czynności na miejscu zdarzenia nadal trwają.

REKLAMA

[Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: Węgry idą jak burza!

Przyszedł do nas do uczelni ambasador węgierski Laszlo Szabo. Lekarz, przedsiębiorca, dyplomata. Opowiedział nam o stosunku swego rządu do Unii Europejskiej. Oraz o roli Węgier w Europie. Zacytuję, sparafrazuję i skomentuję.
 [Tylko u nas] Marek Jan Chodakiewicz: Węgry idą jak burza!
/ screen YT
Ojcowie Założyciele UE muszą się przewracać w grobie, bowiem ich pomysł na wspólną Europę został odwrócony do góry nogami. Ich założenie polegało na współpracy państw narodowych w kontekście wspólnej obrony i wolnego rynku. Zamiast tego dostaliśmy lewicowo-liberalne superpaństwo (powerhouse). I w ramach superpaństwa atakuje się z powodów politycznych szczególnie dwa kraje, które odstają: Węgry i Polskę. Jak do tego doszło?

Ambasador mówi: „Pod sowiecką okupacją nie czuliśmy się częścią Europy. Stąd bardzo chcieliśmy przystąpić do struktur europejskich. Ale dziś daje nam się odczuć, że jesteśmy nowo przybyłymi neptkami. Traktuje się nas, jakbyśmy tylko brali z Brukseli. Ale przecież Węgry dają do wspólnego garnka wiele. A w tym i gospodarcze korzyści”. Ci, którzy w Brukseli krytykują Polskę i Węgry, nie wiedzą, o czym mówią. Twierdzą, że Madziarzy i Polacy nie chcą „Europy”. Tak nie jest.

Spójrzmy na fakty: W Polsce i na Węgrzech ok. 80 proc. ludzi jest za UE. W Europie Zachodniej około 30 proc. obywateli popiera Brukselę. „Nie mamy zamiaru opuścić Unii Europejskiej. Działa dobrze. Jest dobra dla Węgier”. Oskarża się Węgry, że są autokratyczne. Ponoć nie ma tam państwa prawa. Ale jaka jest definicja „rządów prawa”? 

UE ma pewien sposób na uchybienia prawne ze strony państw członkowskich, które uznawane są za niegrzeczne według Brukseli. Najpierw następuje dochodzenie. W razie wykazania uchybienia i opisania winy UE sugeruje, a następnie wymusza korektę. Węgry jak Polska znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów, które nie naruszają prawa unijnego. Grecja, Holandia czy Francja są trzy razy częściej odpowiedzialne za czyny sprzeczne z regulacjami brukselskimi. W 2018 r. w stosunku do Węgier Bruksela przywołała tzw. artykuł 260 dokładnie ZERO razy. Rządy prawa czy nie?

Weźmy kryzys migracyjny. Węgry miały być winne niewpuszczania emigrantów. Ale konwencja genewska stanowi, że jeśli ktoś ucieka, to musi dobić do miejsca bezpiecznego, aby tam ustanowić swój status jako uchodźca. A jeśli takie bezpieczne miejsce się opuszcza, to człowiek taki staje się nie uchodźcą, a migrantem.

W Niemczech mediom przykazano nie używać słowa „migrant”, a tylko uchodźca. Tak nakazał rząd. W wolnym kraju. Było to w kontekście prób ustanowienia przymusowych kwot dla 2 milionów uchodźców, którzy mieli być rozdzieleni między różne kraje europejskie. Węgrom to się nie podobało. W 2015 r. 8000 migrantów dziennie maszerowało przez Węgry. Mieli w nosie węgierskie prawo; po prostu wkroczyli do kraju, aby dotrzeć do Niemiec czy Szwecji, gdzie zapomoga społeczna jest wyższa.

Dlatego Madziarzy stworzyli barierę, zbudowali płot. To było zgodne z traktatem w Schengen. Ale potępiono wtedy Budapeszt jako „faszystowski”. Jednak Węgrzy nie zamknęli granicy. Zamknęli tylko możliwość nielegalnego wchodzenia do ich kraju. Przejścia graniczne pozostały otwarte. 

W tym samym czasie, gdy wymyślano Węgrom, Szwecja sfinansowała wybudowanie muru między Bułgarią a Turcją. I wszystko było w porządku. Gdy Węgry to samo zrobiły, to „faszyzm”. Hipokryzja. Władze austryjackie wykrzyknęły: „Węgry zachowują się jak w najczarniejszych dniach II wojny światowej”. A potem Austria wybudowała swój własny płot wzdłuż granicy.

O co awantura? Traktat z Schengen i regulacje z Dublinu nakazują utrzymywanie kontroli nad granicą. Węgry to zrobiły. Ponadto Budapeszt popiera program w krajach Trzeciego Świata – budowę szkół, domów, szpitali – aby zniechęcić emigrację do Europy. I nie zapraszać migrantów.

„Węgry walczą o wolność od 1100 lat” – stwierdził ambasador Szabo. „A w naszej konstytucji zapisano, że jesteśmy krajem chrześcijańskim i takim chcemy pozostać”.

Tymczasem przywódcy UE odsłonili pomnik twórcy komunizmu, Karola Marksa. „Nie zgadzamy się z tym. Mamy nadzieję, że następne wybory spowodują zmianę w składzie Parlamentu Europejskiego”. I skończą się lewackie patologie. 

W 2017 r. zaczęła się fala zwycięstw partii antysystemowych. Albo przynajmniej uzyskały one wysokie wyniki: w Holandii, Austrii, Niemczech, Czechach, Włoszech, Szwecji. Fala ta będzie rosnąć. W 2004, 2012 oraz 2018 FIDESZ i jego sojusznicy na Węgrzech osiągnęli absolutną większość przy jednym z największych poziomów udziału wyborców. Masowa mobilizacja daje nam zwycięstwo partii antyestablishmentu.

I partie te zgadzają się, że Unia Europejska powinna być związkiem interesów gospodarczych, a nie ciałem politycznym. Większość Europejczyków (70 proc.) wspiera swoje własne rządy w sprawie emigracji. Nie zgadzają się w Brukselą.

Co do madziarskiej polityki gospodarczej, to Węgry spłaciły prawie cały dług Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Grecja poprosiła o dalsze pożyczki. Ateny nadal są rozwalone gospodarczo, a Węgry uzdrowiły się. Znika bezrobocie, rośnie gospodarka. „W 2010 r. walczyliśmy, aby znaleźć pracę dla ludzi. Teraz wysilamy się, aby znaleźć ludzi do pracy”.

Rząd węgierski podjął współpracę z wielkim przemysłem i szkołami, aby zabezpieczyć odpowiednie wyszkolenie oraz znaleźć pracę dla absolwentów. Budapeszt ustanowił system prac publicznych. Można zostać na bezrobociu przez 3 miesiące, ale następnie trzeba podjąć pracę tworzoną specjalnie w tym celu w sektorze publicznym. Oskarżano rząd Viktora Orbána, że tym sposobem tworzy sztuczne miejsca pracy. Ale gdy ludzie muszą podjąć pracę publiczną, to prywatni przedsiębiorcy chętniej przyjmują ich do pracy. W ten sposób redukcja etatów prac publicznych spadła o 70 proc.

Jest praca, istnieje również dobry klimat inwestycyjny. USA to drugi po UE inwestor na Węgrzech. Dochodzi do tego klimat prorodzinny. „Staramy się mnożyć. Reprodukcja ludności powinna zachodzić nie poprzez migracje z zagranicy, a poprzez organiczny wzrost liczby obywateli”. Rząd wprowadził ulgi podatkowe w nagrodę za posiadanie dzieci. Podatnik wspiera program kredytów, aby kupić dom czy apartament dla młodych ludzi. Dzięki temu współczynnik rozmnażania wzrósł o 70 proc. Ilość małżeństw wzrosła o 20 proc., liczba rozwodów spadła o 20 proc. I aborcji też jest mniej o 20 proc.

Węgry utrzymują silny związek z NATO. Wysłały wojsko do Iraku, Afganistanu, Kosowa. Do 2024 r. uda im się wydawać na obronę 2 proc. GDP (PKB). „Chcielibyśmy mieć armię, która potrafi się obronić”.

Węgry popierają amerykańską politykę wobec Izraela. Budapeszt wetuje rutynowo wszelkie antyizraelskie pomysły w ONZ. Rząd w Budapeszcie prowadzi politykę „zero tolerancji dla antysemityzmu”.

Węgry są jedynym państwem na świecie, które otwarcie broni prześladowanych chrześcijan. Ustanowiono urząd sekretarza stanu, który się tym zajmuje. Chrześcijanie stanowią 4 z 5 osób prześladowanych za sprawy religijne. W latach dwudziestych około 40 proc. ludności na Bliskim Wschodzie to chrześcijanie. Teraz zostało 4 proc. Węgry starają się pomóc chrześcijanom. Budapeszt odbudował 30 kościołów w Libanie. A przy okazji odbudowuje infrastrukturę. W Iraku z kolei Węgrzy z gruzów odbudowują całe miasta, aby ludność mogła wrócić do domu.

Jasne, że są kłopoty. Na przykład Brexit uderzył w Węgry, bowiem Londyn był wielkim sojusznikiem Budapesztu przeciwko eurokratom. Są też problemy z zaszłościami postkomunizmu, a najbardziej z postępowym miliarderem Georgem Sorosem. 

Rząd węgierski przeprowadził inspekcję 28 wyższych uczelni w kraju w sprawie niezgodności z prawem węgierskim i unijnym. 27 uniwersytetów skorygowało mankamenty. Tylko uniwersytet Sorosa odmówił. Odgraża się, że wyprowadzi się do Wiednia. Dlaczego? Dlatego, że według węgierskiego prawa, jeśli miejscowy uniwersytet jest filią zagranicznej uczelni, to ta uczelnia musi rzeczywiście istnieć. Tymczasem Sorosowy uniwersytet matka w Nowym Jorku to właściwie skrzynka pocztowa z napisem Central European University. Czyli coś, co nie istnieje fizycznie w USA, wydaje amerykańskie dyplomy na Węgrzech. To dowcip, operacja Mickey Mouse. 

CEU obiecuje, że przenosi się do Wiednia. Uczelnia rekrutuje jednak studentów do kampusu w Budapeszcie. Jednocześnie mimo tego Soros głośno płacze o dyskryminacji. Ale to „nic nie ma wspólnego z wolnością akademicką”. 

Nie jest źle. Węgry gola! 

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, DC, 19 lutego 2019
www.iwp.edu
Intel z DC

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (09/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe