Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejęli śledczy z Archiwum X. "Są zdeterminowani by wyjaśnić co się stało"

W ten weekend mija 12 lat od zaginięcia Iwony Wieczorek. Nad sprawą pracują prokuratorzy z Archiwum X, którzy nieoficjalnie przyznają, że jest to bardzo trudne śledztwo. Mimo upływu lat nie ma przełomu w tej sprawie, ale śledczy są zdeterminowani, by wyjaśnić, co się stało. Archiwum X to krakowski Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw. który został utworzony w 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Naczelnikiem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej jest prokurator Piotr Krupiński, a na czele Działu Archiwum X stoi bardzo doświadczony w wyjaśnianiu takich spraw prokurator Tomasz Dorosz.
 Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejęli śledczy z Archiwum X.
/ Facebook

Jak się dowiedziała PAP, prokuratorzy z Archiwum X, działającego w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie cały czas intensywnie pracują nad rozwiązaniem sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek, która ostatni raz była widziana w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku.

19-letnia wtedy dziewczyna po grillowaniu na działce poszła ze znajomymi do sopockiego klubu. Po wyjściu z dyskoteki wracała sama do domu w Gdańsku. Zarejestrowały ją kamery monitoringu w kilku miejscach, jednak dziewczyna nigdy do domu nie dotarła.

W rozmowie z PAP śledczy przyznali, że jest to bardzo trudne śledztwo, w którym mimo upływu lat nie ma przełomu. Zapewnili jednak, że robią wszystko, aby wyjaśnić, co się stało z Iwoną Wieczorek.

Sprawą jej zaginięcia zajmuje się krakowski Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw tzw. Archiwum X, który został utworzony w 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. "Naczelnikiem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej jest prokurator Piotr Krupiński, a na czele Działu Archiwum X stoi bardzo doświadczony w wyjaśnianiu takich spraw prokurator Tomasz Dorosz" - poinformował w rozmowie z PAP prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

"Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Po pierwsze dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi, stanowiącej kwintesencję zła i zaprzeczenie nakazu ochrony życia. Wywołują największe emocje i zainteresowanie społeczne. Wzbudzają oczekiwania i żądania szybkiego ujęcia sprawcy oraz wymierzenia mu surowej kary, szczególnie, gdy zabójstwu towarzyszą brutalne okoliczności, uprowadzenie, gwałt lub wiek ofiar" - tłumaczył prokurator.

Borchólski wskazał, że sprawy kierowane do tego działu są prowadzone przez najbardziej doświadczonych prokuratorów. "Podczas ich wyjaśniania na początkowym etapie możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem +przestępstwa nieujawnionego+. Skutkiem jest nieprawidłowe ukierunkowanie postępowania, które co do zasady może prowadzić do utraty dowodów, konieczności powtarzania czynności procesowych. W związku z powyższym charakterystyczne jest, że w sprawach z kategorii Archiwum X napotykamy na niedobór materiału dowodowego. Taka zawartość akt rodzi konieczność ich ponownej - czasem i wielokrotnej - oraz wnikliwej analizy celem oceny dalszych możliwości operacyjnych i procesowych. Na początku badane są duże ilości materiałów i to nie tylko akta, ale bazy danych, katalogi. Potem zdobywa się nowe osobowe źródła informacji. Tworzony jest portret psychologiczny sprawcy" - zaznaczył.

"To wszystko po to, by odkryć ważne fakty z przeszłości. Niestety, to żmudne i pracochłonne zajęcie. Dlatego do prowadzenia spraw z Archiwum X wybierani są jedynie doświadczeni i posiadający odpowiednią wiedzę prokuratorzy i funkcjonariusze policji. Tylko oni mogą zagwarantować wyjaśnienie sprawy. Ich trud zasługuje na najwyższe uznanie. To pasjonaci, pełni zdeterminowania w dążeniu do celu. Bezgranicznie oddani idei służenia prawu. Niestandardowość spraw z kategorii Archiwum X polega również na sposobach pozyskiwania dowodów. Nawiązywana jest współpraca z rodzinami ofiar, społeczeństwem, czy mediami, co ułatwia docieranie do nowych źródeł informacji" - wyjaśnił prok. Borchólski.

W swojej pracy prokuratorzy z Archiwum X wykorzystują nowe technologie oraz wiedzę najbardziej doświadczonych polskich i zagranicznych biegłych oraz różnych instytucji badawczych. "Wykorzystywane są również zdjęcia satelitarne terenu, badania archeologiczne, detektory metalu, magnetometry, wariografy, helikopter wyposażony w kamerę termowizyjną i georadar, ale także skomputeryzowane i zautomatyzowane bazy danych w postaci Automatycznego Systemu Identyfikacji Daktyloskopijnej (AFIS) i systemu GENOM służącego do identyfikacji śladów biologicznych DNA" - wyliczył.

"Wyjaśnienie każdej takiej zbrodni sprzed lat to nie tylko poniesienie zasłużonej odpowiedzialności karnej przez sprawców przestępstw, które zostały wyjaśnione. To również odebranie spokoju i pewności siebie tym, których sprawy nie zostały jeszcze rozwiązane, którzy uwierzyli już w swoją bezkarność" - dodał prokurator Karol Borchólski.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe