Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejęli śledczy z Archiwum X. "Są zdeterminowani by wyjaśnić co się stało"

W ten weekend mija 12 lat od zaginięcia Iwony Wieczorek. Nad sprawą pracują prokuratorzy z Archiwum X, którzy nieoficjalnie przyznają, że jest to bardzo trudne śledztwo. Mimo upływu lat nie ma przełomu w tej sprawie, ale śledczy są zdeterminowani, by wyjaśnić, co się stało. Archiwum X to krakowski Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw. który został utworzony w 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Naczelnikiem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej jest prokurator Piotr Krupiński, a na czele Działu Archiwum X stoi bardzo doświadczony w wyjaśnianiu takich spraw prokurator Tomasz Dorosz.
 Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejęli śledczy z Archiwum X.
/ Facebook

Jak się dowiedziała PAP, prokuratorzy z Archiwum X, działającego w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie cały czas intensywnie pracują nad rozwiązaniem sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek, która ostatni raz była widziana w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku.

19-letnia wtedy dziewczyna po grillowaniu na działce poszła ze znajomymi do sopockiego klubu. Po wyjściu z dyskoteki wracała sama do domu w Gdańsku. Zarejestrowały ją kamery monitoringu w kilku miejscach, jednak dziewczyna nigdy do domu nie dotarła.

W rozmowie z PAP śledczy przyznali, że jest to bardzo trudne śledztwo, w którym mimo upływu lat nie ma przełomu. Zapewnili jednak, że robią wszystko, aby wyjaśnić, co się stało z Iwoną Wieczorek.

Sprawą jej zaginięcia zajmuje się krakowski Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw tzw. Archiwum X, który został utworzony w 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. "Naczelnikiem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej jest prokurator Piotr Krupiński, a na czele Działu Archiwum X stoi bardzo doświadczony w wyjaśnianiu takich spraw prokurator Tomasz Dorosz" - poinformował w rozmowie z PAP prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

"Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Po pierwsze dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi, stanowiącej kwintesencję zła i zaprzeczenie nakazu ochrony życia. Wywołują największe emocje i zainteresowanie społeczne. Wzbudzają oczekiwania i żądania szybkiego ujęcia sprawcy oraz wymierzenia mu surowej kary, szczególnie, gdy zabójstwu towarzyszą brutalne okoliczności, uprowadzenie, gwałt lub wiek ofiar" - tłumaczył prokurator.

Borchólski wskazał, że sprawy kierowane do tego działu są prowadzone przez najbardziej doświadczonych prokuratorów. "Podczas ich wyjaśniania na początkowym etapie możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem +przestępstwa nieujawnionego+. Skutkiem jest nieprawidłowe ukierunkowanie postępowania, które co do zasady może prowadzić do utraty dowodów, konieczności powtarzania czynności procesowych. W związku z powyższym charakterystyczne jest, że w sprawach z kategorii Archiwum X napotykamy na niedobór materiału dowodowego. Taka zawartość akt rodzi konieczność ich ponownej - czasem i wielokrotnej - oraz wnikliwej analizy celem oceny dalszych możliwości operacyjnych i procesowych. Na początku badane są duże ilości materiałów i to nie tylko akta, ale bazy danych, katalogi. Potem zdobywa się nowe osobowe źródła informacji. Tworzony jest portret psychologiczny sprawcy" - zaznaczył.

"To wszystko po to, by odkryć ważne fakty z przeszłości. Niestety, to żmudne i pracochłonne zajęcie. Dlatego do prowadzenia spraw z Archiwum X wybierani są jedynie doświadczeni i posiadający odpowiednią wiedzę prokuratorzy i funkcjonariusze policji. Tylko oni mogą zagwarantować wyjaśnienie sprawy. Ich trud zasługuje na najwyższe uznanie. To pasjonaci, pełni zdeterminowania w dążeniu do celu. Bezgranicznie oddani idei służenia prawu. Niestandardowość spraw z kategorii Archiwum X polega również na sposobach pozyskiwania dowodów. Nawiązywana jest współpraca z rodzinami ofiar, społeczeństwem, czy mediami, co ułatwia docieranie do nowych źródeł informacji" - wyjaśnił prok. Borchólski.

W swojej pracy prokuratorzy z Archiwum X wykorzystują nowe technologie oraz wiedzę najbardziej doświadczonych polskich i zagranicznych biegłych oraz różnych instytucji badawczych. "Wykorzystywane są również zdjęcia satelitarne terenu, badania archeologiczne, detektory metalu, magnetometry, wariografy, helikopter wyposażony w kamerę termowizyjną i georadar, ale także skomputeryzowane i zautomatyzowane bazy danych w postaci Automatycznego Systemu Identyfikacji Daktyloskopijnej (AFIS) i systemu GENOM służącego do identyfikacji śladów biologicznych DNA" - wyliczył.

"Wyjaśnienie każdej takiej zbrodni sprzed lat to nie tylko poniesienie zasłużonej odpowiedzialności karnej przez sprawców przestępstw, które zostały wyjaśnione. To również odebranie spokoju i pewności siebie tym, których sprawy nie zostały jeszcze rozwiązane, którzy uwierzyli już w swoją bezkarność" - dodał prokurator Karol Borchólski.(PAP)


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejęli śledczy z Archiwum X. "Są zdeterminowani by wyjaśnić co się stało"

W ten weekend mija 12 lat od zaginięcia Iwony Wieczorek. Nad sprawą pracują prokuratorzy z Archiwum X, którzy nieoficjalnie przyznają, że jest to bardzo trudne śledztwo. Mimo upływu lat nie ma przełomu w tej sprawie, ale śledczy są zdeterminowani, by wyjaśnić, co się stało. Archiwum X to krakowski Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw. który został utworzony w 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Naczelnikiem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej jest prokurator Piotr Krupiński, a na czele Działu Archiwum X stoi bardzo doświadczony w wyjaśnianiu takich spraw prokurator Tomasz Dorosz.
 Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejęli śledczy z Archiwum X.
/ Facebook

Jak się dowiedziała PAP, prokuratorzy z Archiwum X, działającego w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie cały czas intensywnie pracują nad rozwiązaniem sprawy zaginięcia Iwony Wieczorek, która ostatni raz była widziana w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku.

19-letnia wtedy dziewczyna po grillowaniu na działce poszła ze znajomymi do sopockiego klubu. Po wyjściu z dyskoteki wracała sama do domu w Gdańsku. Zarejestrowały ją kamery monitoringu w kilku miejscach, jednak dziewczyna nigdy do domu nie dotarła.

W rozmowie z PAP śledczy przyznali, że jest to bardzo trudne śledztwo, w którym mimo upływu lat nie ma przełomu. Zapewnili jednak, że robią wszystko, aby wyjaśnić, co się stało z Iwoną Wieczorek.

Sprawą jej zaginięcia zajmuje się krakowski Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw tzw. Archiwum X, który został utworzony w 2018 roku z inicjatywy ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. "Naczelnikiem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej jest prokurator Piotr Krupiński, a na czele Działu Archiwum X stoi bardzo doświadczony w wyjaśnianiu takich spraw prokurator Tomasz Dorosz" - poinformował w rozmowie z PAP prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

"Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Po pierwsze dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi, stanowiącej kwintesencję zła i zaprzeczenie nakazu ochrony życia. Wywołują największe emocje i zainteresowanie społeczne. Wzbudzają oczekiwania i żądania szybkiego ujęcia sprawcy oraz wymierzenia mu surowej kary, szczególnie, gdy zabójstwu towarzyszą brutalne okoliczności, uprowadzenie, gwałt lub wiek ofiar" - tłumaczył prokurator.

Borchólski wskazał, że sprawy kierowane do tego działu są prowadzone przez najbardziej doświadczonych prokuratorów. "Podczas ich wyjaśniania na początkowym etapie możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem +przestępstwa nieujawnionego+. Skutkiem jest nieprawidłowe ukierunkowanie postępowania, które co do zasady może prowadzić do utraty dowodów, konieczności powtarzania czynności procesowych. W związku z powyższym charakterystyczne jest, że w sprawach z kategorii Archiwum X napotykamy na niedobór materiału dowodowego. Taka zawartość akt rodzi konieczność ich ponownej - czasem i wielokrotnej - oraz wnikliwej analizy celem oceny dalszych możliwości operacyjnych i procesowych. Na początku badane są duże ilości materiałów i to nie tylko akta, ale bazy danych, katalogi. Potem zdobywa się nowe osobowe źródła informacji. Tworzony jest portret psychologiczny sprawcy" - zaznaczył.

"To wszystko po to, by odkryć ważne fakty z przeszłości. Niestety, to żmudne i pracochłonne zajęcie. Dlatego do prowadzenia spraw z Archiwum X wybierani są jedynie doświadczeni i posiadający odpowiednią wiedzę prokuratorzy i funkcjonariusze policji. Tylko oni mogą zagwarantować wyjaśnienie sprawy. Ich trud zasługuje na najwyższe uznanie. To pasjonaci, pełni zdeterminowania w dążeniu do celu. Bezgranicznie oddani idei służenia prawu. Niestandardowość spraw z kategorii Archiwum X polega również na sposobach pozyskiwania dowodów. Nawiązywana jest współpraca z rodzinami ofiar, społeczeństwem, czy mediami, co ułatwia docieranie do nowych źródeł informacji" - wyjaśnił prok. Borchólski.

W swojej pracy prokuratorzy z Archiwum X wykorzystują nowe technologie oraz wiedzę najbardziej doświadczonych polskich i zagranicznych biegłych oraz różnych instytucji badawczych. "Wykorzystywane są również zdjęcia satelitarne terenu, badania archeologiczne, detektory metalu, magnetometry, wariografy, helikopter wyposażony w kamerę termowizyjną i georadar, ale także skomputeryzowane i zautomatyzowane bazy danych w postaci Automatycznego Systemu Identyfikacji Daktyloskopijnej (AFIS) i systemu GENOM służącego do identyfikacji śladów biologicznych DNA" - wyliczył.

"Wyjaśnienie każdej takiej zbrodni sprzed lat to nie tylko poniesienie zasłużonej odpowiedzialności karnej przez sprawców przestępstw, które zostały wyjaśnione. To również odebranie spokoju i pewności siebie tym, których sprawy nie zostały jeszcze rozwiązane, którzy uwierzyli już w swoją bezkarność" - dodał prokurator Karol Borchólski.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe