Kiedy rząd zajmie się projektem ustawy ws. emerytur stażowych? Mamy komentarz posła Śniadka

Na jesieni ubiegłego roku NSZZ „Solidarność” złożył w Sejmie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym emerytur stażowych. Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”, który następnie trafił do prac w komisji sejmowej. Jakie będą jego dalsze losy?
 Kiedy rząd zajmie się projektem ustawy ws. emerytur stażowych? Mamy komentarz posła Śniadka
/ fot. screen youtube / Tysol Pl

W Sejmie znajdują się obecnie dwa projekty ustaw w sprawie emerytur stażowych. Projekt obywatelski złożony przez NSZZ „Solidarność”, który czeka na prace w komisji sejmowej, oraz projekt prezydencki. W przypadku tego drugiego nie było jeszcze pierwszego czytania.

O to, kiedy partia rządząca zajmie się tymi projektami ustaw, zapytaliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Janusza Śniadka, który jest członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, gdzie znajduje się obecnie projekt Solidarności w sprawie tzw. stażówek.

– Aby zająć się projektem Solidarności dotyczącym emerytur stażowych, musi być w tej sprawie pozytywne stanowisko rządu. Dopóki go nie będzie, projekt może zostać oceniony tylko negatywnie. Decyzję o dalszych pracach nad projektem podejmuje kierownictwo klubu w porozumieniu z rządem. Tak samo jak odbywa się to na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „S”, gdzie nie podejmuje się uchwały czy stanowiska, na które nie ma zgody władz związku. Tak samo dzieje się w Sejmie. Dalsze prace nad emeryturami stażowymi zależą zatem od decyzji władz partii i rządu – powiedział nam Janusz Śniadek.

Przypomnijmy, że w projekcie obywatelskim złożonym przez Solidarność zapisano, że na emeryturę będzie można przechodzić po 35 latach pracy w przypadku kobiet i 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. W prezydenckim – po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach pracy w przypadku mężczyzn.   


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe