Ofiara komunizmu – wspomnienie bł. Władysława Findysza

Co roku, 23 sierpnia, obchodzone jest wspomnienie liturgiczne bł. Władysława Findysza. Od 2005 r. wizerunek duchownego widnieje na awersie sztandaru Regionu Rzeszowskiego „Solidarności”.
 Ofiara komunizmu – wspomnienie bł. Władysława Findysza
/ Fot. Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność"

Roman Jakim, przewodniczący ZR, i Bogumiła Stec-Świderska, z-ca przewodniczącego ZR, oraz poczet sztandarowy ZR w składzie: Anna Dziadek, Zbigniew Cupryś i Marian Sikora brali wczoraj udział w uroczystej mszy św. odpustowej w parafii w Nowym Żmigrodzie, której przewodniczy bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Władysław Findysz urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w Przemyślu. W 1942 r. został proboszczem w Nowym Żmigrodzie. W czasie II wojny światowej, a także w latach powojennych, niósł ofiarną pomoc duchową i materialną wszystkim mieszkańcom, bez względu na narodowość i wyznanie.

W latach Soboru Watykańskiego II włączył się aktywnie w dzieło „soborowych czynów dobroci”, apelując z ambony i za pośrednictwem listów o odnowienie życia religijnego. Odpowiedzią władz komunistycznych na gorliwą działalność duszpasterską ks. Findysza były liczne prześladowania.

17 grudnia 1963 r. za rzekome „zmuszanie do praktyk religijnych” został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności. W więzieniu znęcano się nad nim fizycznie i psychicznie. Władze z premedytacją uniemożliwiły mu poddanie się uprzednio zaplanowanej operacji na nowotwór przełyku. Z więzienia został zwolniony warunkowo w stanie skrajnego wycieńczenia. Zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia 1964 r. Został ogłoszony błogosławionym 19 czerwca 2005 r. w Warszawie jako męczennik za wiarę, ofiara władzy komunistycznej.

W parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie, gdzie jest Sanktuarium bł. Władysława Findysza, co roku w dniu wspomnienia liturgicznego błogosławionego – 23 sierpnia, odprawiana jest uroczysta msza św. odpustowa z udziałem przedstawicieli NSZZ „Solidarność”.

Sztandar Regionu Rzeszowskiego z wizerunkiem bł. W. Findysza bierze udział w najważniejszych wydarzeniach religijno-patriotycznych organizowanych w kraju i regionie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe