Strajkujący w W&W Polska w Lubsku nie odpuszczają

W czwartek 25 sierpnia 2022r. po przerwie urlopowej wznowiono strajk w W&W Polska w Lubsku. To już trzecia doba strajku generalnego w tym zakładzie. Kolejna grupa związkowców z organizacji zakładowych Regionu przyjechała pod bramę W&W by wesprzeć strajkujących. Od 23 sierpnia, kiedy wznowiono strajk, przedstawiciele Regionu Jeleniogórskiego, Dolnośląskiego oraz Zielonogórskiego również byli wśród strajkujących, by ich wesprzeć.
 Strajkujący w W&W Polska w Lubsku nie odpuszczają
/ fot. Solidarność Region Zielonogórski

Strajk zakładowy w W&W Polska trwa od 1 sierpnia. Zainicjowano go, ponieważ po przeprowadzeniu negocjacji z udziałem mediatora nie osiągnięto porozumienia w sporze między załogą W&W Polska a kierownictwem zakładu. W czasie rozmów strony sporu uzgodniły nowe stawki wynagrodzeń i premii, przedmiotem sporu nadal jest jednak termin wprowadzenia nowych płac.

– Co to był za dzień! W dniu dzisiejszym, w godzinach porannych, właściciel firmy Pan Wolter razem z prokurentem Panem Kaczmarczykiem niespodziewanie pojawili się na terenie zakładu i skierowali kolejne pismo do strajkującej załogi. Ponownie, zamiast wznowić rozmowy, żądał zakończenia strajku i powrotu do pracy oraz konsekwencjami za udział w strajku. Informujemy, że 23 sierpnia skierowali pismo do Komisji Zakładowej zawiadamiając, że chcą zwolnić Przewodnicząca Komisji za kierowanie strajkiem. Ponadto żąda wyznaczenia i zmiany przedstawicieli załogi do negocjacji, bo tylko wtedy mogą wznowić negocjacje. Ponownie zagroził upadłością firmy, co strajkujący przyjęli z oburzeniem i sprzeciwem. Jedyne co dobre, to zmienił dotychczasową propozycję wprowadzenia podwyżek płac z listopada na październik tego roku. Pierwszy dobry krok – przekazali strajkujący w W&W Polska w Lubsku w najnowszym komunikacie z 25 sierpnia.

– Strajkujący odczytali treść pisma skierowanego do nich i w głosowaniu, wszyscy strajkujący odrzucili termin październik. Również w głosowaniu wszyscy strajkujący opowiedzieli się za kontynuowaniem strajku. Pan Wolter spotkał się z przedstawicielami Komisji i kilkoma pracownikami, ale nie wznowił negocjacji, powtarzając wciąż te same żądania powrotu do pracy. Strajkujący pracownicy kolejnym pisemnym apelem zwrócili się do Pana Woltera o wznowienie negocjacji bez żadnych warunków wstępnych i podtrzymali w mocy skład związkowego zespołu mający ich pełne zaufanie i upoważnienie do negocjacji. Dzisiaj kolejny dzień przedstawiciele Prezydium Zarządu Regionu byli razem ze strajkującymi przekazując aktualne informacje o działaniach Regionu i Prezydium Komisji Krajowej. Wczoraj, 24 sierpnia, Przewodniczący Regionu Bogusław Motowidełko zwrócił się pisemnie do Przewodniczącej WRDS Pani Elżbiety Polak, aby skorzystała ze swoich uprawnień wynikających z ustawy o WRDS, w tym szczególnym przypadku, gdyż wymaga tego interes społeczny, a czas nagli, samodzielnie bez konieczności zwracania się do Ministra, zadecydowała o konieczności wyznaczenia osoby z misją dobrej woli w celu doprowadzenia do wznowienia negocjacji. Wiemy, że Pani Elżbieta Polak, jutro 26 sierpnia będzie kontaktować się z kierownictwem W&W w tej sprawie. Również dzisiaj Piotr Duda rozmawiał ze strajkującymi poprzez nagłośnienie telefoniczne popierając strajkujących, informując o aktualnej sytuacji i kolejnych działaniach, które zostaną podjęte w dniu 26 sierpnia dla wsparcia ich słusznych postulatów – poinformowali Małgorzata Musielak, Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność w W&W Polska Sp. z o.o. w Lubsku i Przewodnicząca Zakładowego Komitetu Strajkowego oraz Bogusław Motowidełko, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Zielonej Górze i Przewodniczący Regionalnego Komitetu Strajkowego.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe