40. Pielgrzymka Ludzi Pracy: Otwarto mobilną "strefę życia" PZU

Profilaktyka zdrowotna i medycyna pracy to bardzo ważny element życia zawodowego każdego pracownika - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność", otwierając mobilną "strefę życia" zorganizowaną przez PZU w ramach programu "Zdrowe życie". Towarzyszy ona 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę.
 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy: Otwarto mobilną
/ fot. M. Żegliński

- W tym roku na prośbę Pana Przewodniczącego Piotra Dudy „strefa życia” w zupełnie wyjątkowy sposób stanęła tu, w Częstochowie tak, aby promować zdrowie, promować zdrowy tryb życia, promować badanie profilaktyczne, powszechny dostęp do profilaktyki, ale też i powszechne uczestnictwo obywateli w działaniach profilaktycznych, w dbaniu o własny dobrostan, kondycję fizyczną. Tak aby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków poprawiało się z każdym kolejnym rokiem - powiedział podczas otwarcia mobilnej "strefy życia" Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Z kolei Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" przekonywał: - Profilaktyka zdrowotna i medycyna pracy towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie zawodowe. To bardzo ważny element życia zawodowego każdego pracownika, a zwłaszcza tych pracujących w ciężkich zawodach, dlatego nie wyobrażałem sobie, że na jubileuszowej pielgrzymce ludzi pracy nie będzie mobilnej „strefy zdrowia”.

Dodał, że ma nadzieję, że po dzisiejszych uroczystościach uczestnicy skorzystają z okazji i zbadają się.

Obecna na otwarciu Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg mówiła zaś: - Praca w Polsce jest pod wyjątkową ochroną. Staramy się, aby pracownicy przede wszystkim byli bezpieczni i aby godne były warunki ich pracy i płacy, dlatego jesteśmy tutaj, w miasteczku zdrowia. Zdrowie bowiem ściśle związane jest z tym, aby pracownik mógł efektywnie pracować.

Dodała, że rząd stara troszczyć się w szczególności o te grupy Polaków, które zarabiają najmniej. Stąd systematyczny wzrost płacy minimalnej. - W 2023 roku w związku z wysoką inflacją została przyjęta przez rząd stawka 3490 zł od stycznia, a 3600 zł od lipca - powiedziała minister Maląg.

Minister podziękowała za wsparcie przy pracach nad wysokością płacy minimalnej przewodniczącemu Piotrze Dudzie.

Mobilna "strefa życia" zorganizowana przez PZU  towarzyszy całej tegorocznej Pielgrzymce Ludzi Pracy. W ramach strefy można skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich, m.in. z zakresu kardiologii, dietetyki, fizjoterapii.
Strefa wśród pielgrzymów pojawiła się m.in. dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP.

Mobilna "strefa życia" jest elementem ogólnopolskiej akcji profilaktyki zdrowia realizowanej wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU, nad którą patronat objęła Para Prezydencka.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe