Wspomnienie Mieczysława Gila

W czwartek 29 września zmarł Mieczysław Władysław Gil działacz związkowy, opozycjonista i więzień w okresie PRL, poseł na Sejm X i I kadencji, senator VIII kadencji przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
Mieczysław Gil Wspomnienie Mieczysława Gila
Mieczysław Gil / fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej / Wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Pogrzeb odbędzie się w piątek 7 października o godz. 12.00 w Kościele O.O. Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim przy ulicy Prandoty.

Mieczysław Gil urodził się w 1944 r. w Gacach Słupieckich koło Staszowa. Po ukończeniu technikum w latach 1963–1982 pracował w Hucie im. Lenina w Krakowie. Od 1977 redagował gazetę zakładową „Głos Nowej Huty”, zaangażował się w działalność związkową. W sierpniu 1980 roku został rzecznikiem strajku hutników, następnie przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność” w ówczesnej  w Hucie im. Lenina. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego i p.o. przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska Związku. Brał udział w negocjacjach Związku z rządem na temat ustawy o samorządzie i przedsiębiorstwie państwowym, był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajki w Hucie im. Lenina i w regionie. Przez pewien czas skutecznie się ukrywał, ale w styczniu 1982 został aresztowany, a następnie skazany na 4 lata. Zwolniono go w listopadzie 1983, stracił zatrudnienie w hucie. Pracował w rolnictwie, prowadząc jednocześnie działalność podziemną. Od 26 kwietnia 1988 r. uczestniczył strajku w hucie, wraz z Janem Ciesielskim i Stanisławem Handzlikiem przejął kierowanie strajkiem. Po jego pacyfikacji pobity, a 5 maja aresztowany, po kilkunastu dniach zwolniony na skutek interwencji przedstawicieli kurii biskupiej.

W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu po stronie społecznej. Pracował  w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej oraz podzespole ds. polityki mieszkaniowej i ponownie został szefem zakładowej „Solidarności” w Kombinacie. W czerwcu 1989 r. został wybrany posłem do Sejmu kontraktowego z ramienia Komitetu Obywatelskiego w okręgu nowohuckim.

W 1991 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski z listy Krakowskiej Koalicji Solidarni z Prezydentem w okręgu krakowskim. Od 1996 działał w Partii Chrześcijańskich Demokratów, a następnie w Porozumieniu Chrześcijańskich Demokratów w tym jako przewodniczący struktur małopolskich.

W latach 1998–2002 był radnym Sejmiku Małopolskiego I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W 2005 został przewodniczącym Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W wyborach parlamentarnych 2011 został wybrany liczbą 45 526 głosów, senatorem VIII kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Przez kilkanaście lat był współpracownikiem i stałym felietonistą „Tygodnika Solidarność”.

Został członkiem kapituły Medalu „Niezłomnym w Słowie”. Wraz z Markiem Garzteckim, Arturem Świergielem, Janem Rulewskim i innymi działaczami byłej opozycji demokratycznej był współzałożycielem Fundacji Dobrego Państwa.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).

Cześć Jego Pamięci!

Przewodniczący Małopolskiego Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność”, Adam Lach i cały Zarząd Regionu składają Rodzinie i Bliskim Zmarłego wyrazy współczucia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Miedwiediew: Cóż, niech tak będzie. Śmierć Niemca jest dobra dla Rosjanina Wiadomości
Miedwiediew: Cóż, niech tak będzie. Śmierć Niemca jest dobra dla Rosjanina

Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do decyzji o wprowadzeniu limitu cenowego na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę. "Cóż, niech tak będzie. Śmierć Niemca jest dobra dla Rosjanina" - stwierdził polityk.

Poszło o miliony? Nieoficjalnie: Awantura między Robertem Lewandowskim, a Czesławem Michniewiczem Wiadomości
Poszło o miliony? Nieoficjalnie: Awantura między Robertem Lewandowskim, a Czesławem Michniewiczem

Przegląd Sportowy informuje, że Robert Lewandowski jest w konflikcie z Czesławem Michniewiczem. Mieli poróżnić się w kwestii podziału wielomilionowej premii za awans w Katarze.

Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa! Wiadomości
Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!

Ukraiński portal Defense Express informuje, że państwowy koncern Ukroboronprom przeprowadził szereg udanych testów ukraińskiego drona bojowego o zasięgu rażenia nawet tysiąca kilometrów.

Nie żyje dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie Wiadomości
Nie żyje dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Cudzoziemskim na Ukrainie

Media obiegła informacja o śmierci dwóch Polaków, którzy walczyli w Legionie Międzynarodowym na ukraińskim froncie. O szczegółach poinformował Mateusz Lachowski - korespondent Polsat News. Jeden ze zmarłych mężczyzn to Janusz Szeremeta ps. "Kozak".

Już myślałam, że TVN zmądrzał. Burza po występie Małgorzaty Rozenek Wiadomości
"Już myślałam, że TVN zmądrzał." Burza po występie Małgorzaty Rozenek

Kolejny odcinek "Dzień Dobry TVN" z udziałem Małgorzaty Rozenek i... kolejna burza w sieci. Niestety, ale to nie jest łatwy czas dla celebrytki.

Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz Wiadomości
Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz

Niemiecki koncern gazowy RWE wszczął procedurę arbitrażu przeciw Gazpromowi w związku z niedostarczeniem przez rosyjskiego giganta zamówionego gazu - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Handelsblatt", powołując się na rzecznika firmy.

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd Wiadomości
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd

Jeśli chodzi o bojkot głosowania w Sejmie nad projektem uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, mogę powiedzieć tylko, że zdanie parlamentu wyraża się poprzez głosowanie, a nie poprzez brak udziału w nim - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty Wiadomości
„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty

Były prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński opublikował na Facebooku obszerny wpis, w którym odniósł się do stawianych mu zarzutów dot. molestowania i napaści seksualnych. 

Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone Wiadomości
Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone

Dla Polaków mistrzostwa świata w Katarze już się zakończyły. Wszystko za sprawą przegranego meczu z Francją (1:3). Nasi piłkarze rozpoczęli pierwsze powroty do kraju. Okazuje się, że przed Robertem Lewandowskim najdłuższy odpoczynek, z racji tego, że komisja ligi podtrzymała karę trzech meczów wykluczenia.

Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO] Wiadomości
Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodzi się na wyborczą debatę z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, jeżeli debata odbędzie się na uczciwych warunkach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe