Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Adam Zyzman
Byłem „eko”!, czyli infantylizacja dorosłych Wiadomości
Byłem „eko”!, czyli infantylizacja dorosłych

Tak, jak bohater jednej ze sztuk Moliera ze zdziwieniem w późnym wieku odkrył, że „mówi prozą”, tak, ja po pół wieku odkryłem, że już pod koniec lat 60-tych byłem „eko”!

Czy obrażanie klientów jest „miejską strategią”? Wiadomości
Czy obrażanie klientów jest „miejską strategią”?

Dotarły do mnie informacje o sposobach rozstrzygania spraw przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie, którego pracownica być może skrzywdzona przez los, rekompensuje sobie swoje traumy na petentach. Zamiast oceniać przedstawione dokumenty lekarskie i dodatkowe wyjaśnienia zainteresowanych przekonuje ich, że najważniejsze jest podjęcie pracy zawodowej, choć we wniosku nie ma ani słowa o staraniach się o rentę inwalidzką. Fakt pozostawania na utrzymaniu pracującego męża nie przekonuje pani do tego stopnia, że ucieka się do skandalicznego pytania „czy wie pani, jak nazywa się sypianie z mężczyzną za utrzymanie”?

Adam Zyzman: Co naprawdę powiedział gen. Różański? z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Co naprawdę powiedział gen. Różański?

Były dowódca rodzajów sił zbrojnych, emerytowany generał Mirosław Różański, obecny ekspert ds. wojskowych ugrupowania Polska 2050, występując na zebraniu tej partii w Gorzowie skrytykował politykę obronną obecnego rządu.

Adam Zyzman: Sami wybrali! z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Sami wybrali!

W zasadzie jako członek związku zawodowego, który walczy o poszerzenie uprawnień emerytalnych i tzw. emerytury stażowe, powinienem solidaryzować się z Francuzami… chciałem napisać, „których oszukano”, ale uświadomiłem sobie, że nikt nikogo nie oszukiwał, że podwyższenie wieku emerytalnego nad Sekwaną było w programie wyborczym Macrona.

Adam Zyzman: Jak chcecie dokuczyć mieszkańcom? z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Jak chcecie dokuczyć mieszkańcom?

Krakowski Ratusz poinformował z dumą, że Kraków został wybrany do podjęcia bezprecedensowych działań na rzecz klimatu w ramach programu NetZeroCities Pilot Cities, dwuletniego programu finansowanego przez Unię Europejską w ramach Misji Miast Unii Europejskiej. Pisze, że Kraków jest jednym z niewielu polskich miast objętych programem dotyczącym działań na rzecz klimatu i szybkiej dekarbonizacji, modelach regeneracji miasta, kształtowania polityki proklimatycznej.

Adam Zyzman: Zielone absurdy z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Zielone absurdy

Grzebiąc ostatnio w swoim archiwum znalazłem redagowany przeze mnie projekt deklaracji ideowej organizacji młodzieżowej, która powstawała, jak inne wczesną wiosną 1981 r. Czytałem to i przypomniało mi się, jak to w każdym takim dokumencie w tamtych czasach już w pierwszym lub drugim zdaniu zapewnić trzeba było, że organizacja „stoi na gruncie socjalizmu i dotychczasowych sojuszy państwowych” Ten passus był i w tym dokumencie, bo było to zabezpieczenie, że organizacja nie zostanie zniszczona zanim jeszcze zdąży się ukonstytuować. – Takie były czasy czerwonych absurdów – westchnąłem i niebawem zdałem sobie sprawę, że po ponad 40 latach żyjemy nadal w świecie absurdów i nie wiadomo czy nie większych!

Feministki anno domini 2022 Wiadomości
Feministki anno domini 2022

W poniedziałek 28 listopada środowiska feministyczne planują w Krakowie manifestację. Jak napisali organizatorzy marszu celem imprezy jest „upamiętnienie 104 rocznicy wywalczenia przez Polki praw wyborczych, wyrażenie niezgody na dyskryminujące wobec kobiet i mniejszości wypowiedzi oraz działania ze strony osób publicznych”. – Czytam tę argumentację i zastanawiam się kto to wymyślił? Może gdyby napisano, że chodzi o uczczenie rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych nie miałbym nic przeciwko temu. Ale „wywalczenia”!? Z kim? Przez kogo?

Adam Zyzman: Wejdą…? Uderzą…? z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Wejdą…? Uderzą…?

Osoby, które podobnie jak ja przeżyły świadomie polityczne życie lat 1980 – 1981 zapewne pamiętają tą wyrażaną w tysiącach rozmów obawę „wejdą? – nie wejdą?” – Chodziło oczywiście o interwencję zbrojną w Polsce wojsk sowieckich, które prawdę mówiąc nie musiały do Polski wchodzić, bo tu stacjonowały, ale chodziło o to, czy podejmą konkretne działania przeciwko polskiemu społeczeństwu.

Radziu rozwiedź się! Wiadomości
Radziu rozwiedź się!

Doradzanie innym rozwodu nie leży w mojej naturze, ale w przypadku europosła Sikorskiego motywowane jest to obroną interesu mojego kraju, który ten naraża na szwank chcąc prawdopodobnie dokuczyć swojej żonie, amerykańskiej dziennikarce.

Adam Zyzman: Zapraszam na Marsz! z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Zapraszam na Marsz!

- Federalizacja Unii Europejskiej pod przywództwem Niemiec i agresja Rosji na Ukrainę, to dwa sposoby realizacji tego samego, od wieków, celu, czyli podzielenia Eurazji między dwa agresywne narody Rosjan i Niemców z granicą między ich strefami wpływów ustaloną jeszcze w 1939 r. w pakcie Ribbentrop – Mołotow, na mniej-więcej Linii Curzona – mówi Wojciech Pasternak, krakowski antykwariusz aktywny od lat społecznie.

Adam Zyzman: Historia się powtarza! z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Historia się powtarza!

Co kilka stron dziennie czytam książkę prof. Andrzeja Nowaka „ Polska i Rosja Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X – XXI wieku”. Obecnie jestem przy przełomie XVII i XVIII wieku i machinacjach Rosji przy elekcji Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III Sasa, która przeprowadzana była pod presją dochodzącego pod Warszawę rosyjskiego kontyngentu wojskowego.

Apel: zablokujmy Małaszewicze Wiadomości
Apel: zablokujmy Małaszewicze

Przyglądam się przepychankom z kierownictwem Komisji Europejskiej i targom na temat, co należy zaliczyć do tzw. kamieni milowych, a co można oprotestować, co można zawetować, a czego wetować nie można, bo już zgodziliśmy się na głosowanie większościowe, a wreszcie czy należą nam się środki z Krajowego Planu Odbudowy i rekompensaty za przyjęcie milionów uchodźców, czy nie? Czekamy co wynegocjuje Premier, a co Prezydent, a z czym z kolei wyskoczy U. von der Layer. – Apeluję wiec do związkowców z „Solidarności”” przyjdźmy z pomocą rządowi i zablokujmy na kilka dni stację przeładunkową w Małaszewiczach! Zobaczymy wówczas, kto więcej na tym straci, a przy okazji, kto ma w nosie uchwalane przez siebie embarga!

Inspektorzy! Wasz cel…! Wiadomości
Inspektorzy! Wasz cel…!

Powoli opada bitewny kurz o cukier i zaczyna okazywać się, że ta akcja to próba destabilizacji rynku artykułów spożywczych w Polsce inspirowane przez tzw. czynniki zewnętrzne.

Ekologia rosyjską indoktrynacją! Wiadomości
Ekologia rosyjską indoktrynacją!

Już kilkakrotnie przechodząc ulicą Szewską w Krakowie zaczepiany byłem przez młodych ludzi, którzy próbowali namówić mnie na „rozmowę o ochronie przyrody”. Za każdym razem jednak, gdy proponowałem, że punktem wyjścia takiej rozmowy będzie stwierdzenie, że „są rosyjskimi agentami”, jakoś do rozmowy się nie palili. Tak bowiem dziwnie się składa, że temat „ochrony przyrody” jest tak szeroki, że można w nim zawrzeć ochronę zieleni, tam, gdzie rośnie ona w sposób zorganizowany i zaplanowany, jak i protesty, przed wycinką samosiejek, ograniczających święte prawo własności.

„Człowiek ze stopu wartości” Wiadomości
„Człowiek ze stopu wartości”

7 sierpnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” krakowskiego Oddziału IPN odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Człowiek ze stopu wartości" opowiadający o śp. Jacku Smagowiczu w 79. rocznicę urodzin tego działacza opozycji, związkowca „Solidarności", laureata tytułu honorowego IPN „Świadek Historii", współpracownika i przyjaciela krakowskiego IPN. Reżyserem filmu była Agnieszka Niemiec, z pokolenia, które stan wojenny przeżywało w swoim dzieciństwie.

Adam Zyzman: To był zamach stanu! z ostatniej chwili
Adam Zyzman: To był zamach stanu!

30 czerwca na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odsłonięto pomnik gen. Bolesława Wieniawy – Długoszewskiego, w dzień przed 80 rocznicą jego tragicznej śmierci. Uroczystość zorganizowana została na odpowiednim poziomie – była wojskowa oprawa, Apel Pamięci, salwa honorowa, wieńce na grobie…W tym wszystkim nie obeszło się jednak bez dwóch zgrzytów.

Powtarzać po kilka razy na dzień! Wiadomości
Powtarzać po kilka razy na dzień!

Jak meteoryt z piosenki Kazimierza Grześkowiaka przeleciała przez polskie media wypowiedź jednego z założycieli Platformy Obywatelskiej tzw. Partii Dupiarzy, Andrzeja Olechowskiego o tym jak dzisiejsza opozycja zamierza walczyć z inflacją, także tą będącą ogólnoświatową tendencją.

Od kogo zacząć denazyfikację? Wiadomości
Od kogo zacząć denazyfikację?

Co i raz w wypowiedziach rosyjskich polityków, w tym samego Putina pojawiają się groźby pod adresem naszego kraju – Polski. Często też słychać zapowiedzi zrównania z ziemią naszej stolicy, a co jakiś czas rosyjskie manewry wojskowe taki właśnie cel sobie stawiają. Ja tylko przypomnę, że Adolf Hitler po upadku Powstania Warszawskiego 1 1944 r. wydał właśnie taki rozkaz – zrównania Warszawy z ziemią. Wbrew temu rozkazowi Polacy odbudowali swoja stolicę, choć może nie najpiękniej. Ale okazuje się, że dla niektórych słowa Hitlera pozostały aktualne nawet po blisko 80 latach i zapowiadają wierność temu rozkazowi! Od kogo więc dzisiaj powinno się rozpocząć denazyfikację, jak nie od tych, którzy uważają, że rozkaz Hitlera nadal obowiązują i ONI go zrealizują? Adam Zyzman

Adam Zyzman: Rosja - zagrożenie świata! z ostatniej chwili
Adam Zyzman: Rosja - zagrożenie świata!

Rosja napada inne państwa, wznieca niepokoje społeczne i polityczne w kolejnych, próbuje doprowadzić do klęski głodu w skali globalnej, truje niewygodnych sobie ludzi na obcych terytoriach i… uchodzi jej to na sucho! Zamiast ogłosić ją wrogiem publicznym na całej planecie, usunąć ze wszelkich gremiów i organizacji, pokazać, że są normy międzynarodowe, których nie wolno i nie opłaca się przekraczać, mamy kraje, które chcą traktować to państwo na specjalnych prawach, byle tylko czerpać profity z prowadzonych z nim interesów.

Narodowy „Słowak”…? Wiadomości
Narodowy „Słowak”…?

Obserwuję lamenty pewnych krakowskich środowisk nad utratą szansy na otrzymanie przez kolejny krakowski teatr tytułu sceny narodowej i zastanawiam się czego bardziej żałują: utraty tytułu, czy związanego z nim dofinansowania rządowego? – Pewnie jednego i drugiego – powie ktoś, ale ja mam nadal wątpliwości.

Emerytury
Stażowe