Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Adam Zyzman
Radziu rozwiedź się! Wiadomości
Radziu rozwiedź się!

Doradzanie innym rozwodu nie leży w mojej naturze, ale w przypadku europosła Sikorskiego motywowane jest to obroną interesu mojego kraju, który ten naraża na szwank chcąc prawdopodobnie dokuczyć swojej żonie, amerykańskiej dziennikarce.

Adam Zyzman: Zapraszam na Marsz! Wiadomości
Adam Zyzman: Zapraszam na Marsz!

- Federalizacja Unii Europejskiej pod przywództwem Niemiec i agresja Rosji na Ukrainę, to dwa sposoby realizacji tego samego, od wieków, celu, czyli podzielenia Eurazji między dwa agresywne narody Rosjan i Niemców z granicą między ich strefami wpływów ustaloną jeszcze w 1939 r. w pakcie Ribbentrop – Mołotow, na mniej-więcej Linii Curzona – mówi Wojciech Pasternak, krakowski antykwariusz aktywny od lat społecznie.

Adam Zyzman: Historia się powtarza! Wiadomości
Adam Zyzman: Historia się powtarza!

Co kilka stron dziennie czytam książkę prof. Andrzeja Nowaka „ Polska i Rosja Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X – XXI wieku”. Obecnie jestem przy przełomie XVII i XVIII wieku i machinacjach Rosji przy elekcji Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III Sasa, która przeprowadzana była pod presją dochodzącego pod Warszawę rosyjskiego kontyngentu wojskowego.

Apel: zablokujmy Małaszewicze Wiadomości
Apel: zablokujmy Małaszewicze

Przyglądam się przepychankom z kierownictwem Komisji Europejskiej i targom na temat, co należy zaliczyć do tzw. kamieni milowych, a co można oprotestować, co można zawetować, a czego wetować nie można, bo już zgodziliśmy się na głosowanie większościowe, a wreszcie czy należą nam się środki z Krajowego Planu Odbudowy i rekompensaty za przyjęcie milionów uchodźców, czy nie? Czekamy co wynegocjuje Premier, a co Prezydent, a z czym z kolei wyskoczy U. von der Layer. – Apeluję wiec do związkowców z „Solidarności”” przyjdźmy z pomocą rządowi i zablokujmy na kilka dni stację przeładunkową w Małaszewiczach! Zobaczymy wówczas, kto więcej na tym straci, a przy okazji, kto ma w nosie uchwalane przez siebie embarga!

Inspektorzy! Wasz cel…! Wiadomości
Inspektorzy! Wasz cel…!

Powoli opada bitewny kurz o cukier i zaczyna okazywać się, że ta akcja to próba destabilizacji rynku artykułów spożywczych w Polsce inspirowane przez tzw. czynniki zewnętrzne.

Ekologia rosyjską indoktrynacją! Wiadomości
Ekologia rosyjską indoktrynacją!

Już kilkakrotnie przechodząc ulicą Szewską w Krakowie zaczepiany byłem przez młodych ludzi, którzy próbowali namówić mnie na „rozmowę o ochronie przyrody”. Za każdym razem jednak, gdy proponowałem, że punktem wyjścia takiej rozmowy będzie stwierdzenie, że „są rosyjskimi agentami”, jakoś do rozmowy się nie palili. Tak bowiem dziwnie się składa, że temat „ochrony przyrody” jest tak szeroki, że można w nim zawrzeć ochronę zieleni, tam, gdzie rośnie ona w sposób zorganizowany i zaplanowany, jak i protesty, przed wycinką samosiejek, ograniczających święte prawo własności.

„Człowiek ze stopu wartości” Wiadomości
„Człowiek ze stopu wartości”

7 sierpnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” krakowskiego Oddziału IPN odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Człowiek ze stopu wartości" opowiadający o śp. Jacku Smagowiczu w 79. rocznicę urodzin tego działacza opozycji, związkowca „Solidarności", laureata tytułu honorowego IPN „Świadek Historii", współpracownika i przyjaciela krakowskiego IPN. Reżyserem filmu była Agnieszka Niemiec, z pokolenia, które stan wojenny przeżywało w swoim dzieciństwie.

Adam Zyzman: To był zamach stanu! Wiadomości
Adam Zyzman: To był zamach stanu!

30 czerwca na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odsłonięto pomnik gen. Bolesława Wieniawy – Długoszewskiego, w dzień przed 80 rocznicą jego tragicznej śmierci. Uroczystość zorganizowana została na odpowiednim poziomie – była wojskowa oprawa, Apel Pamięci, salwa honorowa, wieńce na grobie…W tym wszystkim nie obeszło się jednak bez dwóch zgrzytów.

Powtarzać po kilka razy na dzień! Wiadomości
Powtarzać po kilka razy na dzień!

Jak meteoryt z piosenki Kazimierza Grześkowiaka przeleciała przez polskie media wypowiedź jednego z założycieli Platformy Obywatelskiej tzw. Partii Dupiarzy, Andrzeja Olechowskiego o tym jak dzisiejsza opozycja zamierza walczyć z inflacją, także tą będącą ogólnoświatową tendencją.

Od kogo zacząć denazyfikację? Wiadomości
Od kogo zacząć denazyfikację?

Co i raz w wypowiedziach rosyjskich polityków, w tym samego Putina pojawiają się groźby pod adresem naszego kraju – Polski. Często też słychać zapowiedzi zrównania z ziemią naszej stolicy, a co jakiś czas rosyjskie manewry wojskowe taki właśnie cel sobie stawiają. Ja tylko przypomnę, że Adolf Hitler po upadku Powstania Warszawskiego 1 1944 r. wydał właśnie taki rozkaz – zrównania Warszawy z ziemią. Wbrew temu rozkazowi Polacy odbudowali swoja stolicę, choć może nie najpiękniej. Ale okazuje się, że dla niektórych słowa Hitlera pozostały aktualne nawet po blisko 80 latach i zapowiadają wierność temu rozkazowi! Od kogo więc dzisiaj powinno się rozpocząć denazyfikację, jak nie od tych, którzy uważają, że rozkaz Hitlera nadal obowiązują i ONI go zrealizują? Adam Zyzman

Adam Zyzman: Rosja - zagrożenie świata! Wiadomości
Adam Zyzman: Rosja - zagrożenie świata!

Rosja napada inne państwa, wznieca niepokoje społeczne i polityczne w kolejnych, próbuje doprowadzić do klęski głodu w skali globalnej, truje niewygodnych sobie ludzi na obcych terytoriach i… uchodzi jej to na sucho! Zamiast ogłosić ją wrogiem publicznym na całej planecie, usunąć ze wszelkich gremiów i organizacji, pokazać, że są normy międzynarodowe, których nie wolno i nie opłaca się przekraczać, mamy kraje, które chcą traktować to państwo na specjalnych prawach, byle tylko czerpać profity z prowadzonych z nim interesów.

Narodowy „Słowak”…? Wiadomości
Narodowy „Słowak”…?

Obserwuję lamenty pewnych krakowskich środowisk nad utratą szansy na otrzymanie przez kolejny krakowski teatr tytułu sceny narodowej i zastanawiam się czego bardziej żałują: utraty tytułu, czy związanego z nim dofinansowania rządowego? – Pewnie jednego i drugiego – powie ktoś, ale ja mam nadal wątpliwości.

Adam Zyzman: Przejąć inicjatywę – zamknąć granicę! Wiadomości
Adam Zyzman: Przejąć inicjatywę – zamknąć granicę!

Ranni żołnierze, policjanci i pogranicznicy, użycie przez napastników urządzeń pochodzących z arsenału militarnego, jak lasery, granaty z gazem łzawiącym i hukowe, wyposażenie migrantów w narzędzia, których z pewnością nie przywieźli samolotami pasażerskimi ze swoich krajów, a wreszcie udostępnianie im środków transportu… - Czy to jeszcze nie wystarcza, by potraktować działania Białorusi, jako casus belli?

Adam Zyman: „Dorównać Grecie Thunberg!” Wiadomości
Adam Zyman: „Dorównać Grecie Thunberg!”

Od człowieka, który z pewnością jeszcze pamięta, czym był „20 stopień zasilania”, można oczekiwać racjonalnego spojrzenia na kwestię energetyki! Od człowieka mogącego samodzielnie porównać jakość powietrza w naszym kraju z lat 80. ubiegłego wieku z obecną – też można oczekiwać racjonalności. Tymczasem otrzymaliśmy felieton na poziomie Grety Thunberg!

Adam Zyzman: Tischneriada, czyli o solidarności bez „Solidarności” Wiadomości
Adam Zyzman: Tischneriada, czyli o solidarności bez „Solidarności”

Od 13 do 15 października odbywały się w Krakowie 20. Dni Tischnerowskie, których tematem przewodnim było hasło „Solidarność jest jeszcze przed nami”. Teoretycznie hasłu temu trudno cokolwiek zarzucić, wszak ks. prof. Józef Tischner był kapelanem „Solidarności”, a jego homilie wygłoszone w czasie I Zjazdu NSZZ „Solidarność” w 1981 r. zostały włączone w skład oficjalnych dokumentów Związku. Nic więc dziwnego, że jego admiratorzy zgrupowani w Instytucie Tischnera, chcieli pokazać, że „idea solidarności jest nie tylko ważną częścią naszych dziejów, ale również światłem, które może pomóc lepiej i sensownie spojrzeć w przyszłość”.

Kto aresztował Ziemkiewicza? Wiadomości
Kto aresztował Ziemkiewicza?

Jak skomentować fakt zatrzymania red. Ziemkiewicza przez brytyjskie służby” – Najkrócej: „czysty faszyzm!”

Czyżby szowinista? Wiadomości
Czyżby szowinista?

Zadarli z moją teściową? – samobójcy! – Tym wpisem Donald Tusk dołączył do grona autorów najbardziej prostackich dowcipów na temat teściowych. Wpisał się w powszechny stereotyp” strasznej teściowej” i wszyscy „strażnicy poprawności” milczą! -

Adam Zyzman: Hipokryzja! Wiadomości
Adam Zyzman: Hipokryzja!

​​​​​​​Dziś Kościół obchodził ”dzień migranta” zmuszając wiernych do modlitwy o los tych którzy zmuszeni czy to sytuacją polityczną  swym kraju, czy też ekonomiczną, do szukania sposobu poprawy swego losu, a nieraz nawet uchronienia swego życia. To przy okazji swego rodzaju wyrzut sumienia wobec wiernych, którzy wykonują swe obowiązki na granicy naszego kraju chroniąc ją przed intruzami, a przede wszystkim przed utworzeniem nowego kanału przerzutowego dla migrantów i agentury Wschodu kierowanej do naszego kraju, jak również innych krajów europejskich.

[Tylko u nas] Adam Zyzman: Pytania zawsze aktualne. Refleksje na temat zdrady Wiadomości
[Tylko u nas] Adam Zyzman: Pytania zawsze aktualne. Refleksje na temat zdrady

Po latach znów wróciłem do czytania „Hańby domowej” Jacka Trznadla. Początkowo wydawało mi się, że pozycja ta straciła swą aktualność i że młode pokolenie nie będzie w stanie zrozumieć istoty opisywanych tam sporów, szczególnie tych dotyczących samej literatury. Okazało się jednak, że wszystko zależy od kolejnych rozmówców autora książki.

[Tylko u nas] Adam Zyzman: Jak będzie wyglądała Polska, gdy wybory wygra PO. Wiadomości
[Tylko u nas] Adam Zyzman: Jak będzie wyglądała Polska, gdy wybory wygra PO.

Muszę przyznać, że obserwowałem w środowisku rządowym pewną obawę przed opozycyjną imprezą „Campus Polska Przyszłości” organizowaną przez środowisko prezydenta miasta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Obawiano się prawdopodobnie, że wydarzenie skierowane do młodego pokolenia wypracuje jakiekolwiek, ale atrakcyjne dla młodzieży elementy programowe. Tymczasem po trzech dniach spotkania można powiedzieć, że im dłużej ono będzie trwać, tym bardziej największa partia opozycyjna skompromituje się i ośmieszy. Trzeba tylko prelegentom partyjnym pozwolić swobodnie mówić, a Polska i Polacy dowiedzą się któż to pretenduje do władzy w naszym kraju i co chce nam przygotować!

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe