Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Marcin Bąk
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wojna i sport Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wojna i sport

Walka obronna prowadzona przez Ukrainę przeciwko rosyjskiej napaści przypomina nam po raz kolejny o roli sportu w przygotowaniu obronnym narodu. Wysoka kultura fizyczna społeczeństwa jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym jego potencjał obronny.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Amazonki pośród Sarmatów i Scytów. Kobiety we współczesnej armii Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Amazonki pośród Sarmatów i Scytów. Kobiety we współczesnej armii

Wojna na Ukrainie każe zastanowić się na nowo nad równouprawnieniem i rolą kobiet podczas wojny. Czy głoszony od dziesięcioleci w liberalnych społeczeństwach pełny egalitaryzm faktycznie odpowiada wszystkim potrzebom państwa?

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Na wojnie ważne jest jedzenie! Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Na wojnie ważne jest jedzenie!

Już trzeci miesiąc trwa walka obronna Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji. Analitycy uważnie przyglądają się różnym aspektom militarnym, skuteczności działania obu armii, obsłudze broni, rodzajom sprzętu pancernego. Warto przyjrzeć się mniej eksponowanemu a ważnemu komponentowi wojny – wojskowej kuchni.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Fałszywy Katechon Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Fałszywy Katechon

Pojawiające się od czasu do czasu w publicystyce stwierdzenie, że wszystkie środowiska tradycjonalistyczne, podobnie jak środowiska covidosceptyczne, to agentura kremlowska jest oczywistą przesadą. Niemniej to, że jakaś część polskich konserwatystów upatrywała w Rosji obrońcę Tradycji - pozostaje faktem.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Cierpienie Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Cierpienie

Triduum Paschalne koncentruje się wokół męki Chrystusa. Teolodzy chrześcijańscy przekonują, że Jego cierpienie było warunkiem koniecznym do zbawienia ludzi.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wyłącz TV włącz мышление Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: "Wyłącz TV włącz мышление"

Na wojnie trwa wymiana ciosów za pomocą rakiet i pocisków różnych kalibrów ale równolegle toczy się starcie w obszarze informacji. Działania służb wykraczają znacznie poza teren walk, docierają do nas przez ekrany laptopów, telewizorów i telefonów. Służby znajdują wspaniałą pożywkę w środowiskach kwestionujących oficjalną narrację medialną.

Ofensywa rusofilskiej propagandy Wiadomość
Ofensywa rusofilskiej propagandy

Po pierwszym szoku, gdy nasze krajowe ośrodki rusofilskie zostały zdezorientowane atakiem Rosji na Ukrainę i początkowo przycichły, ruszyła ponownie ofensywa propagandy kremlowskiej w sieciach społecznościowych.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wojna religijna Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wojna religijna

Napaść Rosji na Ukrainę i tocząca się w wyniku tej napaści wojna ma również swój wymiar religijny. Zarówno jedna jak i druga strona odwołują się do boskiej sankcji, jedna i druga strona szuka oparcia w Bogu.

Maciej Bąk: Po stronie „europejsko-niemieckiej” szok. Cała jej kilkunastoletnia narracja zbankrutowała Wiadomość
Maciej Bąk: Po stronie „europejsko-niemieckiej” szok. Cała jej kilkunastoletnia narracja zbankrutowała

Wojna toczy się na lądzie w powietrzu i na morzu, armie walczą przeciwko armiom. Równie ważna walka rozgrywa się jednak w świecie informacji i w świadomości narodów.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Ilu idiotów jest wśród nas? Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Ilu idiotów jest wśród nas?

O zdolnościach obronnych państwa decyduje między innymi nastawienie własnych obywateli. Czy są zdolni do poświęceń dla dobra wspólnego czy też starają się żyć zgodnie z zasadą „moja chata z kraja”. Przekonujemy się o tym codziennie obserwując wojnę na Ukrainie.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Ci którzy boją się walczyć, zostaną w końcu niewolnikami tych, co się walki nie boją Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Ci którzy boją się walczyć, zostaną w końcu niewolnikami tych, co się walki nie boją

Wojna obronna prowadzona przez Ukrainę każe zweryfikować i przemyśleć na nowo niektóre wyobrażenia, jakie mieliśmy na temat nowoczesnych metod wojowania. Czynnik ludzki, morale i determinacja, okazują się wciąż mieć duże znaczenie.

[Tylko u nas] Marcin Bąk. Walki w mieście. W czym tkwi szansa Ukraińców? Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk. Walki w mieście. W czym tkwi szansa Ukraińców?

Podręczniki taktyki w każdej armii świata traktują walki w mieście jako wyjątkowo trudne. Trudne dla obrońców ale przede wszystkim dla atakujących. Tak było w przeszłości i tak jest teraz na Ukrainie.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Rosja może podbić Ukrainę, ale okupacja może ją drogo kosztować Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Rosja może podbić Ukrainę, ale okupacja może ją drogo kosztować

To, że armia rosyjska byłaby zdolna pokonać siły zbrojne Ukrainy w starciu w polu, gdyby doszło do pełnej inwazji, wydaje się wysoce prawdopodobne. Jednak samo pobicie armii przeciwnika to nie wszystko, trzeba przejąć kontrolę nad terytorium. I tu mogą zacząć się schody.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wejdą czy nie wejdą? Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Wejdą czy nie wejdą?

Przy wschodniej granicy Ukrainy gromadzone są od tygodni wojska. Podobnie rzecz się ma z granicą białorusko – ukraińską. Od 1989 roku po raz pierwszy w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju rozpatrywany jest scenariusz wojny pełnoskalowej jako wysoce prawdopodobny.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Nowa religia, nowi prorocy Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Nowa religia, nowi prorocy

Karol Marks i Fryderyk Engels, dwaj przywódcy światowego Proletariatu, przeanalizowali wszystkie formacje społeczno ekonomiczne i przewidzieli na tej podstawie, że religia będzie z czasem zanikać jako zjawisko społeczne. Wydaje się, że społeczeństwo jakiejś formy religijności potrzebuje a w miejsce zdetronizowanej tradycyjnej religii wytworzy sobie jej replikę.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Bunt Satsumy – ostatnia wojna samurajów Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Bunt Satsumy – ostatnia wojna samurajów

29 stycznia 1877 roku na wyspie Kiusiu samurajowie z prowincji Satsuma podnieśli bunt przeciwko reformatorskiemu rządowi cesarza Meiji w Tokio. Wydarzenia stały się osnową dla filmu „Ostatni Samuraj” i traktowane są jako symboliczne zamkniecie ery samurajów. Czy słusznie?

[Tylko u nas] Marcin Bąk. Powstanie styczniowe. Bić się czy nie bić? Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk. Powstanie styczniowe. Bić się czy nie bić?

Postawione w tytule pytanie towarzyszyło Polakom przez cały wiek XIX i znaczną część XX. Kolejna rocznica wybuchu Powstania Styczniowego to dobra okazja do refleksji nad dylematami naszych przodków.

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Opcji menadżerskiej zarządzanie Tenkrajem Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: "Opcji menadżerskiej" zarządzanie "Tenkrajem"

To , że wielkie korporacje już od dawna nie są rządzone przez właścicieli, to że nie do końca wiadomo nawet, kto jest ich właścicielem, jest chyba jasne. Menadżerowie zajmują się tym lepiej (?). Czy jednak podobne mechanizmy nie zaczną obowiązywać w polityce?

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Zbigniew Cybulski – Buntownik w kurtce z demobilu Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Zbigniew Cybulski – Buntownik w kurtce z demobilu

8 stycznia 1967 roku w wypadku kolejowym zginął jeden z najbardziej popularnych aktorów polskich. Zginął trochę tak jak żył – w biegu, w pospiechu, ciągle jakby nieobecny duchem

[Tylko u nas] Marcin Bąk: Nie róbmy żadnych postanowień noworocznych Wiadomość
[Tylko u nas] Marcin Bąk: Nie róbmy żadnych postanowień noworocznych

Magiczna atmosfera zmiany daty, czas przełomu, wpływają na chęć rozpoczęcia „wszystkiego od nowa”. Albo przynajmniej wprowadzenia w nasze życie kilku ważnych zmian.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe