Do 13 lipca Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedłużyła śledztwo ws. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Z uwagi na epidemię koronawirusa biegli wyznaczą nowy termin badań psychiatrycznych podejrzanego o morderstwo.
W związku z informacjami medialnymi zwrócę się do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z wnioskiem o ujawnienie wysokości nagród w Kancelarii Senatu - zapowiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Podawane w sprawie nagród informacje są nieprawdziwe - odpowiada CIS.
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował w piątek, że prezydent Andrzej Duda po zakończeniu kadencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf zamierza skorzystać ze swoich uprawnień do powołania I prezesa SN.
Jestem przeciwny jako marszałek i lekarz, by wybory odbywały się w środku epidemii; nie można przez niepohamowaną żądzę władzy narażać zdrowia i życia Polaków, nie mam co do tego żadnych moralnych i etycznych wątpliwości - powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Na wieczną wartę odszedł prawdopodobnie ostatni żołnierz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armia Krajowa mjr Józef Oleksiewicz, ps. „Tatar”, „Groźny”, „Malina” - poinformował w piątek rano w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Mamy 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
Jak donosi niemiecki dziennik Bild, muzułmański fundamentalista, zwany także "kaznodzieją nienawiści" Ahmad Armih dostał 18 tys. euro pomocy od niemieckiego państwa przewidzianej dla samozatrudnionych. Sęk w tym, że mężczyzna od lat żyje z socjalu i jest pod obserwacją kontrwywiadu.
- Kiedy Victor Orban ogranicza na Węgrzech prawa osób LGBTI, a Jarosław Kaczyński w Polsce prowadzi debatę o odbieraniu kobietom ich praw, musimy stanowczo reagować (...) Czas najwyższy na szersze kompetencje wspólnoty. Prawa kobiet i prawa osób LGBTI muszą stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Jeżeli nie załatwimy tych spraw, to Unia będzie nadal Unią różnych prędkości - mówiła w kuriozalnym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim europosłanka Sylwia Spurek.
Ponad 32,8 tys. osób zmarło dotychczas z powodu Covid-19 w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 667 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Departament Stanu USA wskazał naruszenia praw człowieka w Polsce. Jednym z nich jest polityka wobec mniejszości – donosi w piątek "Rzeczpospolita".
Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie "Przebudzenie" ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.
Nie po raz pierwszy zgłasza się petycję dotyczącą odebrania koncesji TVN i TVN24. Obecną zgłosił pan Michał Chudzicki
Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.
Nie ma podstaw do przyjęcia, żeby obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego przejmował prezes SN najstarszy służbą na stanowisku sędziego - powiedział w czwartek PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówiąc o sytuacji, która zaistnieje po zakończeniu kadencji obecnej I prezes SN.
Pisaliśmy już o dominikankach, które ruszyły na pomoc Domowi Pomocy Społecznej w Bochni, gdzie większość personelu zachorowała na koronawirus, lub została objęta kwarantanną. Nie jest to jedyny przypadek kiedy ludzie Kościoła zakasali rękawy i poszli służyć na pierwszej linii frontu walki z epidemią.
W najbliższych tygodniach przez USA przetoczy się szczytowa fala koronawirusa i będzie to najtrudniejszy okres w historii Ameryki po Pearl Harbor. Jak wszyscy dobrze wiemy, Stany Zjednoczone są krajem federalnym, tak więc wprowadzenie lub ogłoszenie stanu klęski żywiołowej lub innej zależy również od władzy stanowej.
Podczas I wojny światowej Polacy nie wyzyskali niemieckich ofert sojuszniczych, Berlin bowiem naprawdę wiele im nie oferował. W rezultacie mieliśmy permanentny pat między okupantami a okupowanymi. Jak twierdzi Jesse Kauffman w swej przemyślanej pracy „Elusive Alliance: The German Occupation of Poland in World War I” (Cambridge, MA: Harvard University Press, 2015), „jakiekolwiek koncesje robili Niemcy, nie były one wystarczające, aby rozwiać podejrzenia, brak zaufania oraz generalną wrogość w stosunku do Niemców, które istniały w okupowanej Polsce. Z drugiej strony, to co było postrzegane w Polsce jako półszczere otumanianie, w Niemczech uważano za samą esencję szalonej polonofilii. Tak długo, jak trwała wojna, nie mogło być inaczej” (s. 89).
„Każdy kryzys jest również szansą” - tak brzmi niemieckie przysłowie umieszczone do znudzenia na biurowych tablicach; i faktycznie można było mieć nadzieję, że obecny kryzys koronawirusowy stanie się idealną okazją do promowania solidarności między ludźmi i między narodami, oraz - wszak można czasem pomarzyć - do zakotwiczenia się na dobre w ludzkich sercach idei Unii Europejskiej jako tej instancji ratującej w potrzebie. Państwa, sojusze i imperia nie powstają bowiem na jakiejś »tabula rasa« czystej abstrakcji, lecz budowane są przede wszystkim na wspólnym doświadczeniu walki z zagrożeniem, czy to zewnętrznym, czy wewnętrznym; są owocem doświadczenia historycznego, które cementuje i jednoczy społeczności ludzkie. Jednak z czymś takim podczas obecnego kryzysu koronawirusowego - przynajmniej w krajach zachodnich - z pewnością nie mamy do czynienia, a przynajmniej nie w takim stopniu, na jaki można było mieć nadzieję. Wręcz przeciwnie, to wspólne doświadczenie pandemii, kwarantanny, socjalnych nierówności i licznych zaniechań ze strony państw, wydaje się utrwalać jeszcze bardziej dotychczasowe linie podziałów, czyli raczej dzielić niż łączyć.
Izolacja, identyfikacja oraz informatyzacja - to trzy podstawowe zasady przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego na wspólnej z ministrem zdrowia konferencji prasowej, podczas której rząd przedstawił plan nowego etapu walki z koronawirusem.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w czasie konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, że poluzowanie niektórych obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii nie oznacza, że zagrożenie minęło.