8 lutego w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.
Chrześcijanie palestyńscy odrzucili plan prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący Strefy Gazy, nazywając go neokolonialnym i odrażającym. Ponadto „orędowanie Trumpa na rzecz czystek etnicznych w Strefie Gazy” zagraża kruchemu zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem oraz trwającym negocjacjom w sprawie jego drugiej fazy – oceniła palestyńska inicjatywa chrześcijańska Kairos Palestine 6 lutego w Betlejem.
Handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, w tym dzieci, oraz praca przymusowa to hańba i rażące naruszenie podstawowych praw człowieka - podkreślił Ojciec Święty podczas spotkania z delegacją sieci „Talitha Kum” z okazji 11. Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji poświęconej Walce z Handlem Ludźmi, który będzie obchodzony w sobotę, 8 lutego.
W Rzymie zakończyło się coroczne spotkanie zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej już od ponad 43 lat chce zwiększyć aktywność w kilku ważnych obszarach. W spotkaniu prowadzonym przez ks. Pawła Ptasznika uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Administracyjnej: kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i bp Sławomir Oder, a do tego duchowni i świeccy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec i Polski. Po dwudniowych obradach Fundacja podjęła ważne decyzje.
O potrzebnej i dobrze przyjmowanej w środowisku służb mundurowych posłudze kapelanów, mówił w rozmowie z mediami watykańskimi bp Wiesław Lechowicz. Biskup polowy Wojska Polskiego przebywa w Rzymie w związku ze spotkaniem ordynariuszy polowych z różnych stron świata oraz rozpoczynającego się jutro Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych.
- Chciałbym, byście wyszli stąd z wielką troską o dwie rzeczy: o jedność chrześcijan i odpowiedzialność za to, co się nazywa reformą Kościoła. Kościół zawsze wymaga reformy. Kościół zawsze wymaga zmiany. Angażujmy się wszyscy w Kościół, bierzmy za Niego odpowiedzialność i szukajmy jedności - mówił kard. Ryś podczas uroczystości 500. rocznicy poświęcenia najstarszej świątyni w Łasku.
Otwarte Drzwi Święte to wejście w Serce Boga i zaproszenie do tego, żeby z Nim być bliżej i bardziej - w rozmowie z mediami watykańskimi wskazał prof. Aleksander Bańka, który pielgrzymuje w Roku Świętym do Rzymu.
- Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka – mówi dr Marek Michalak. W rozmowie z KAI opowiada o I Międzynarodowym Szczycie nt. Praw Dziecka, który odbył się w Watykanie. Były Rzecznik Praw Dziecka był jedynym przedstawicielem Polski oraz wygłosił prelekcję na temat prawa dziecka do czasu wolnego i wypoczynku. - To nie jest kwestia dobrej woli dorosłych, którzy łaskawie uznają prawa dziecka, ale coś, co istnieje tu i teraz. Prawa dziecka są absolutnie niedyskutowalne i muszą być bezwzględnie przestrzegane - podkreśla.
O najważniejszych planowanych na 2025 rok inicjatywach przypominających postać papieża Polaka i promujących jego nauczanie, zwłaszcza w młodym pokoleniu, rozmawiano na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Jego członkowie obradowali w czwartek w Sejmie.
Papież ma zapalenie oskrzeli, w najbliższych dniach nie będzie wychodził z domu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Papież spotkał się dziś z duchowieństwem Wschodnich Kościołów Autokefalicznych. W czasie rozmowy Franciszek zwrócił uwagę na jednoczący charakter wspólnego Credo wszystkich chrześcijan.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha moskiewski Cyryl przyspiesza procedury, aby do 9 maja, 80. rocznicy sowieckiego zwycięstwa w „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, kanonizować „generalissimusa” Aleksandra Suworowa, najbardziej zwycięskiego dowódcę w całej historii Rosji, który pozostawił po sobie nie tylko splendor militarnej chwały, ale także tysiące ofiar niezwykłej brutalności w całej Europie, pisze na łamach agencji Asianews Władimir Różański.
W szwedzkim mieście Örebro doszło wczoraj do strzelaniny w szkole. W efekcie ataku 35-latka nie żyje jedenaście osób, kilka kolejnych jest rannych. Wśród ofiar tragedii jest także sprawca - bezrobotny mieszkaniec Örebro.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) wyraziło zaniepokojenie ograniczeniami, jakie spotykają chrześcijan w Syrii. Co pewien czas chrześcijanie zmagają się z islamistami, którzy chcą ograniczyć ich wolność religijną.
- Uważam, że jest to głęboko nieodpowiedzialne ze strony jakiegokolwiek rządu, aby pozwolić na przeprowadzenie zmiany na taką skalę bez należytego, właściwego, wspieranego przez rząd procesu parlamentarnego – stwierdził przewodniczący episkopatu Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols komentując sposób procedowania ustawy zezwalającej w Wielkiej Brytanii na wspomagane samobójstwo po jednej porannej debacie.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała dwóm nowym asteroidom nazwy, upamiętniające zasłużonych zakonników. Jednym z nich jest jezuita, o. Józef Andrasz, spowiednik św. siostry Faustyny, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w archidiecezji krakowskiej 1 lutego.
W kolejnej katechezie środowej o Chrystusie, naszej nadziei, Franciszek zachęcał byśmy prosili Boga o łaskę "abyśmy potrafili oczekiwać na spełnienie wszystkich Jego obietnic i aby pomógł nam przyjąć w naszym życiu obecność Maryi". Tematem dzisiejszego rozważania było spotkanie Maryi z Elżbietą. Franciszek podkreślił, że podczas tego wydarzenia to przede wszystkim Jezus, w łonie swojej matki, nawiedził swój lud.
Ochrona najmłodszych przed konfliktami, pracą dzieci i różnymi formami wykorzystywania znalazła się w centrum Międzynarodowego Szczytu nt. Praw Dzieci. Panele odbyły się Pałacu Apostolskim w Watykanie. Mówiono m.in. o dramatycznej sytuacji dzieci w Strefie Gazy. Ojciec Ibrahim Faltas wskazał, że rozejm jest nadzieją dla przyszłości młodzieży w Ziemi Świętej.
"Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne", czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Mariana Florczyka.