Watykan w ONZ: Kościół prowadzi 25 proc. placówek medycznych na świecie

Co musisz wiedzieć?
- Na forum ONZ watykański dyplomata abp Caccia przypomniał, że Kościół katolicki prowadzi 1/4 placówek medycznych na całym świecie;
- Watykan krytykuje pogłębiającą się nierówność w dostępie do opieki zdrowotnej i deklaruje dalszą pomoc medyczną dla najbiedniejszych;
- Najbardziej potrzebujący to, według Watykanu, osoby nienarodzone, dzieci, osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami;
- Walka o równouprawnienie kobiet musi iść w parze z polityką wspierającą rodziny i macierzyństwo, ponieważ ludzie nie są tylko autonomicznymi jednostkami, ale kluczowa jest ich relacyjność.
Abp Gabriele Caccia wziął udział w dwóch debatach dotyczących celów zrównoważonego rozwoju: opieki zdrowotnej oraz równouprawnienia mężczyzn i kobiet.
Śmiertelność matek wciąż wysoka
Zabierając głos w imieniu Kościoła, który prowadzi jedną czwartą placówek służby zdrowia na świecie, zadeklarował, że nadal będzie on zapewniał opiekę najbiedniejszym i mieszkańcom najbardziej odległych obszarów. Podkreślił, że realizacja celów zrównoważonego rozwoju w zakresie opieki zdrowotnej wciąż jest bardzo nierównomierna. Świadectwem pogłębiających się na tym polu nierówności są miliony ludzi, którzy nadal nie maja dostępu do podstawowej służby zdrowia, oraz utrzymujące się wskaźniki śmiertelności matek.
Prawo do zdrowia również dla nienarodzonych
Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że szczególną uwagę należy poświęcać najbardziej zagrożonym kategoriom osób: nienarodzonym dzieciom, starszym i niepełnosprawnym. Opieka medyczna jest prawem wszystkich, a nie przywilejem nielicznych. Jest ona zakorzeniona w fundamentalnej prawdzie, że każde ludzkie życie jest święte i zasługuje na ochronę od poczęcia do naturalnej śmierci.
- Palestyński biskup o chrześcijańskiej wiosce: Izraelscy koloniści chcą usunięcia mieszkańców z tej ziemi
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Opowieści o dwóch księżniczkach, które odmieniły historię
- Kościół wspomina dziś Doktora Serafickiego, czyli św. Bonawenturę
- Ostra kłótnia o wypowiedzi biskupów. Oburzone MSZ wysyła skargę do Watykanu [video]
- Amerykańscy nowożeńcy proszą papieża o beatyfikację abp. Fultona Sheena
- Czołowa modelka początku XXI wieku mówi o swoim nawróceniu i chrzcie
Równouprawnienie kobiet i wsparcie dla macierzyństwa
Abp Caccia zapewnił też o pełnym poparciu Stolicy Apostolskiej dla równouprawnienia kobiet. Ma ono źródło w równej godności nadanej przez Boga każdemu mężczyźnie i każdej kobiecie – przypomniał przedstawiciel Watykanu. Podkreślił zarazem, że walka o równouprawnienie kobiet musi iść w parze z polityką wspierającą rodziny i macierzyństwo.
Komplementarność płci
- Zbyt często w działaniach na rzecz rozwoju społeczność międzynarodowa traktuje równouprawnienie płci przede wszystkim jako kwestię autonomii jednostki, oderwaną od relacji i obowiązków. Jednakże kluczowe znaczenie ma podkreślenie relacyjnego rozumienia osoby ludzkiej, docenianie komplementarności kobiet i mężczyzn oraz afirmowanie rodziny jako miejsca relacji – powiedział watykański dyplomata.
Krzysztof Bronk, Vatican News PL