Odpust Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, na polskiej Górze Karmel

Co musisz wiedzieć?
- Bp Robert Chrząszcz przewodniczył uroczystości odpustowej Matki Bożej Szkaplerznej w sanktuarium w Czernej, na którą przybyły setki pielgrzymów;
- Hierarcha podkreślił, że warto "uczyć się Jezusa od Maryi", która zna Go najlepiej;
- W najbliższą sobotę odbędzie się 27. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Artur Ważny;
- Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (brązowy) jest ściśle związany z duchowością karmelitańską. W XIII wieku Maryja miała objawić się św. Szymonowi Stockowi i przekazać mu przesłanie dotyczące szkaplerza.
"Pragniemy uczyć się Jezusa od Maryi"
W homilii bp Chrząszcz nawiązując do czytań, ukazał najpierw Karmel nie tylko jako górę, ale jako duchowy szczyt i symbol duchowej drogi prowadzącej do Boga przez spotkanie z Maryją.
- Pragniemy uczyć się Jezusa od Maryi, Która jest najlepszą nauczycielką i nikt tak nie zna Go jak Maryja. Szkaplerz i różaniec uzupełniają się, tak jak było dawne powiedzenie staropolskie „szkaplerz noś, na różańcu proś” - wskazał biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Jak dodał, Rok Jubileuszowy i pobożność szkaplerzna mają wspólny wątek: mówią o Bożym darze i ludzkim doświadczeniu nadziei na spełnienie Bożych obietnic.
Na uroczystość przybyły setki pielgrzymów, ok. 20 kapłanów, a ok. 100 osób przyjęło po raz pierwszy Maryjny szkaplerz Karmelu.
Sobotnie uroczystości
W sobotę 19 lipca odbędzie się 27. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, gromadząc wszystkich noszących karmelitański szkaplerz maryjny i pragnących go przyjąć. Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie ks. bp Artur Ważny, ordynariusz sosnowiecki. Uroczystość ta gromadzi kilka tysięcy wiernych.
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Opowieści o dwóch księżniczkach, które odmieniły historię
- Kościół wspomina dziś Doktora Serafickiego, czyli św. Bonawenturę
- Ostra kłótnia o wypowiedzi biskupów. Oburzone MSZ wysyła skargę do Watykanu [video]
- Amerykańscy nowożeńcy proszą papieża o beatyfikację abp. Fultona Sheena
- Czołowa modelka początku XXI wieku mówi o swoim nawróceniu i chrzcie
- Watykan w ONZ: Kościół prowadzi 25 proc. placówek medycznych na świecie
Brązowy szkaplerz
Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (brązowy) jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi, Generałowi Zakonu Karmelitańskiego z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego".
Przywileje i łaski Szkaplerza św. były potwierdzane wielokrotnie przez papieży. Na przykład Klemens VII bullą Ex clementi z 12 sierpnia 1530 r. potwierdził tzw. przywilej sobotni ze słynnymi słowami: „Dla pewności, gdyby nigdy nie był udzielony, przez tę bullę niech będzie udzielony”. Nabożeństwo szkaplerzne polecali wiernym: Pius XI, Pius XII, św. Paweł VI i św. Jan Paweł II.
Jak tłumaczy o. dr Włodzimierz Tochmański OCD, podprzeor i moderator Rodziny Szkaplerznej, szkaplerz w istocie jest „habitem". Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony w mniej lub więcej ścisłym stopniu do Zakonu Karmelitańskiego, poświęconego służbie Matki Najświętszej.
- Serce nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót - przypomina karmelita.
owt