Kim jest beatyfikowany dziś brat Lycarion May?

Co musisz wiedzieć?
- Dziś Barcelonie kard. Semeraro beatyfikował brata Lycariona Maya, wychowawcę ubogich i męczennika;
- May urodził się w Szwajcarii, wstąpił do Zgromadzenia Braci Marystów i posługiwał w Hiszpanii;
- Beatyfikowany założył i prowadził szkołę Patronato Obrero de San José w Pueblo Nuevo;
- W nocy z 26 na 27 lipca 1909 r. budynek szkoły marystów został podpalony, a rano 27 brat Lycarion May został postrzelony, a jego ciało zbezczeszczono;
- Duchowy testament szwajcarskiego zakonnika koncertuje się woków uniwersalnego braterstwa, międzykulturowość i bliskości wobec bliźnich wynikającej z Ewangelii,.
- Aby udać się do Pueblo Nuevo, trzeba być gotowym oddać życie - mawiał Lycarion May (z domu François Benjamin), brat marysta, który 12 lipca został beatyfikowany w Barcelonie. Szwajcarski zakonnik posługiwał w „Pueblo Nuevo”, biednej dzielnicy Barcelony, zamieszkanej przez ubogie i wykluczone rodziny.
Urodził się 21 lipca 1870 r. w Bagnes, w Szwajcarii. W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Braci Marystów. Po obłóczynach (15 sierpnia 1888 r.), podczas których przyjął imię Lycarion, został wysłany do Mataró w Katalonii. Po profesji wieczystej (15 sierpnia 1893 r.) został przeniesiony do wspólnoty w Gironie, gdzie znajdowała się pierwsza szkoła prowadzona przez marystów w Hiszpanii.
Śmierć męczeńska
Po pracy jako dyrektor przedszkola w Kraju Basków został wezwany do Barcelony, aby założyć i prowadzić szkołę Patronato Obrero de San José w Pueblo Nuevo. Wybuch powstania ludowego zapoczątkował tzw. „tragiczny tydzień” w Barcelonie, podczas którego ludność zbuntowała się przeciwko przymusowemu poborowi ogłoszonemu przez rząd hiszpański. Doszło do plądrowania i podpalania kościołów, klasztorów i katolickich instytucji edukacyjnych. W nocy z 26 na 27 lipca 1909 r. budynek szkoły marystów został podpalony. Rankiem 27 lipca otwarto ogień do zakonników. Brat Lycarion został śmiertelnie postrzelony, a jego ciało zbezczeszczono kamieniami i maczetami.
- Kościół wspomina św. Benedykta - jedno ze źródeł europejskiej tożsamości
- Św. Jan Paweł II inspiracją dla francuskich studentów
- "Słowa złe i rodzące Zło". Reakcja warszawskiego i wrocławskiego metropolity na wypowiedź Grzegorza Brauna
- "Boże, przyjmij ofiary Zbrodni". Wspólna modlitwa na obchodach rocznicy Rzezi Wołyńskiej
- Wyspa, kolebka chrześcijaństwa w Norwegii, miejscem odradzania się katolicyzmu
Uważał się za brata wszystkich
Duchowe dziedzictwo Lycariona można, według niego, streścić w trzech punktach: „Po pierwsze, przeżywał swoje powołanie, podkreślając braterstwo jako uniwersalne, uznając siebie za brata wszystkich. Po drugie, był bardzo obecny w życiu swoich uczniów, pokazując, że Ewangelia nie przekazuje się głównie przez kazania czy wykłady, ale przez bliskość, dialog i szacunek. I po trzecie, międzykulturowość: Lycarion był Szwajcarem, który poświęcił swoje życie Hiszpanii. Jego życie jest dla nas wyzwaniem, aby żyć w środowiskach międzykulturowych, promując zrozumienie, pojednanie i pokój”.
Isabella Piro, Vatican News PL