– Przyjeżdżamy na Jasną Górę po to, żeby nabrać sił do codziennej pracy. Wracamy ubogaceni, z naładowanymi bateriami – przyznaje Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.
Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność" domaga się spotkania z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.
– Przyjaźń to dobre słowo na określenie tego, co łączy nas z Solidarnością, ale także z innymi organizacjami pracowników – powiedziała nam podczas tegorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.
- Zły duch często przekonać człowieka, że jest tak potężny, iż bieg historii, życie całkowicie zależy od niego. Próbuje wzbudzić w nas lęk. Tymczasem wobec potęgi Chrystusowej miłości i matczynej czułości Maryi zło jest bezradne - mówił w homilii na Jasnej Górze bp Wiesław Śmigiel.
Uroczysta Msza Święta zakończyła tegoroczną jubileuszową Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Do Częstochowy przybyły tysiące członków i sympatyków Solidarności.
– Nie będzie przesadą stwierdzenie, że te Pielgrzymki ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy, jaka chciała ponownie spowić Polskę po wprowadzeniu stanu wojennego. Ich uczestnicy nigdy na to się nie zgodzili – podkreślił premier Morawiecki w liście do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Społeczność członków i sympatyków Solidarności od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei jaką jest miłość bliźniego, czyli troska o drugiego człowieka bez względu na to kim jest – wyzyskiwanym pracownikiem, któremu trudno utrzymać rodzinę; bezprawnie zwolnionym kolegą z pracy; więźniem politycznym; prześladowanym duchownym; polskim patriotą upominającym się o dobro Rzeczypospolitej lub przedstawicielem innego narodu walczącego o wolność i sprawiedliwe relacje społeczne w swojej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Dzisiaj martwimy się o nasze miejsca pracy, martwimy się, że w związku z galopującymi cenami energii elektrycznej i gazu nasze miejsca pracy są zagrożone. Dlatego będziemy prowadzić intensywny dialog społeczny, a jeśli nie, to będziemy protestować, aby wspólnie z rządem wypracować rozwiązania, które nie pozwolą zniszczyć naszej gospodarki, tak mozolnie budowanej przez wszystkie lata – powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” do pątników zebranych na Jasnej Górze z okazji jubileuszowej 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy.
Profilaktyka zdrowotna i medycyna pracy to bardzo ważny element życia zawodowego każdego pracownika - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność", otwierając mobilną "strefę życia" zorganizowaną przez PZU w ramach programu "Zdrowe życie". Towarzyszy ona 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Często zadawałem sobie pytanie na czym polegał fenomen księdza Jerzego. Co miał w sobie takiego, że był tak niesamowity? To co do mnie dotarło – On był taki jak związkowiec. Robotę związkową robi się w ten sposób, że trzeba być z ludźmi, żeby kogoś przekonać, żeby przystąpił to trzeba z nim rozmawiać – powiedział w trakcie I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Marek Lewandowski, Rzecznik Prasowy Przewodniczącego NSZZ Solidarność.
- W 1980 roku wyszliśmy z ciemności - mówił podczas homilii ks. kanonik Rajmund Ponczek podczas sobotniej mszy św. do zebranych na Jasnej Górze pątników przybyłych na Pielgrzymkę Ludzi Pracy.
– Reprezentować pracowników na wielu płaszczyznach, być w takim związku jak NSZZ „Solidarność”, który jest oparty na wartościach katolickich, na społecznej nauce Kościoła Katolickiego, co jest zapisane w preambule statutu związku, to nie jest tylko dbałość o wynagrodzenia, o warunki pracy, o miejsca pracy, ale jest też cała strefa związana z tym jakie wartości sobą reprezentujemy – powiedział w trakcie I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Piotr Olbryś, członek prezydium Zarządu Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, przewodniczący komisji zakładowej w Volkswagen Poznań.
Od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się na Jasnej Górze jubileuszowa 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.
– Posłowie wszystkich kadencji od 1989 roku, którzy mają swoje tyłki chronione poprzez immunitety, wykorzystują je niejednokrotnie wcale nie do obrony interesu obywatela polskiego. A działacz związkowy, który broni praw pracowników, jest zwalniany z art. 52, czyli za ciężkie naruszenie dyscypliny pracy. To są sytuacje niedopuszczalne! – mówił w Tychach Piotr Duda podczas demonstracji zorganizowanej w obronie zwolnionego przewodniczącego MOZ w Nexteer Automotive Poland.
W środę 14 września w Starostwie Powiatowym w Gorlicach zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz wraz z kilkunastoosobową grupą pracowników, a przede wszystkim z członkami „Solidarności” wzięli udział w spotkaniu ze Starostą Marią Gubałą. Przedstawiciele Solidarności reprezentowali domy pomocy społecznej z Gorlic przy ul. Michalusa oraz przy ul. Sienkiewicza.
‒ W sierpniu żona zaobserwowała, że przed naszym domem od dwóch dni stoi samochód. Mówiła, że się boi. W końcu zadzwoniła na policję. Gdy przyjechali funkcjonariusze, okazało się, że była to najprawdopodobniej jakaś kancelaria prawna wynajęta przez moją firmę i koczowała przed moją bramą – mówi Grzegorz Zmuda, przewodniczący MOZ w Nexteer Automotive Poland. W poniedziałek 22 sierpnia, gdy Grzegorz Zmuda przyszedł do pracy, okazało się, że jego przepustka nie działa. Zwolniono go już po raz trzeci. Dziś o 14:30 w Tychach rozpocznie się pikieta w obronie zwolnionego dyscyplinarnie przewodniczącego.
W ramach regionalnych obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Region Bydgoski „Solidarność” zorganizował konferencję. pt.: „Związki Zawodowe a społeczna nauka Kościoła”. „Solidarność” wyrosła i zbudowała swoją siłę na Katolickiej nauce społecznej i do dzisiaj wartości w niej zawarte są drogowskazem w działaniach Związku. – Solidarność czerpie naukę społeczną Kościoła, te wszystkie ideały – mówił Leszek Walczak podczas otwarcia konferencji.
W dniu 13 września w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli służby zdrowia z Wiceministrem Piotrem Bromberem oraz Prezesem NFZ Piotrem Nowakiem. Obrady niemalże w całości dotyczyły realizacji Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.
Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwróciła się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o natychmiastowe podjęcie działań mających na celu wsparcie przemysłu energochłonnego. RDS prosi o wprowadzenie w uzgodnieniu z partnerami społecznymi pomocowych działań i mechanizmów.
Parlament Europejski zatwierdził ostateczną treść unijnej dyrektywy ws. adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Projekt został przyjęty zdecydowaną większością głosów (505 za, 92 przeciw, 44 wstrzymujących się). To rozwiązanie, o które od lat na forum międzynarodowym zabiegał związek zawodowy "Solidarność".