Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Fernando Santos wyrzucony z tureckiego klubu z ostatniej chwili
Fernando Santos wyrzucony z tureckiego klubu

Media obiegły informacje dotyczące byłego trenera polskiej reprezentacji. Okazuje się, że Fernando Santos nie zabawił długo w nowym klubie, z którym rozpoczął współpracę 7 stycznia br.

Oświadczenie rzecznika MSZ po ataku Iranu na Izrael z ostatniej chwili
Oświadczenie rzecznika MSZ po ataku Iranu na Izrael

Nie ma tam większych grup turystycznych, nie ma również większych grup pielgrzymkowych, więc żaden z naszych rodaków w tym ataku nie ucierpiał – powiedział w niedzielę w Polsat News rzecznik MSZ Paweł Wroński pytany o irański atak na Izrael.

Prof. Grzegorz Górski odpowiada Donaldowi Tuskowi: Unia Europejska jest karłem Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski odpowiada Donaldowi Tuskowi: Unia Europejska jest karłem

Wydawałoby się, że człowiek, który kieruje rządem dużego jak na warunki europejskie kraju, do tego osoba, która spędziła naprawdę sporo czasu w centrum polityki europejskiej, powinna mieć elementarne rozeznanie w kwestiach podstawowych. Z pewnością taką kwestią jest świadomość tego, w jakim miejscu znajduje się kontynent, za którego funkcjonowanie ponosił poważną odpowiedzialność przez przynajmniej pięć lat.

Nie żyje mąż Elżbiety Witek. Zmagał się z chorobą z ostatniej chwili
Nie żyje mąż Elżbiety Witek. Zmagał się z chorobą

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Stanisław Witek, który był mężem byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Wiadomo, że zmagał się z chorobą.

14 kwietnia. Dziś obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski z ostatniej chwili
14 kwietnia. Dziś obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono wydarzenie, które miało ogromne znaczenie dla historii Polski i chrystianizacji regionu. W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzest wraz ze swym dworem, co symbolicznie oznaczało przyjęcie chrześcijaństwa przez państwo polskie.

Wojciech Szczęsny z poważnym urazem. Pilna operacja z ostatniej chwili
Wojciech Szczęsny z poważnym urazem. Pilna operacja

Wczoraj odbył się mecz między Torino FC - Juventus FC. Zakończył się on bezbramkowym remisem, a także kontuzją dla polskiego bramkarza Wojciecha Szczęsnego. Golkiper trafił na pilną operację.

Iran ostrzega Izrael: Odpowiedź będzie zdecydowana z ostatniej chwili
Iran ostrzega Izrael: Odpowiedź będzie zdecydowana

Władze Iranu zagroziły w niedzielę, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami – przekazała stacja CNN.

Nowe informacje ws. Polaka zastrzelonego w Szwecji z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. Polaka zastrzelonego w Szwecji

Kilka dni temu media obiegła dramatyczna wiadomość ze Szwecji. W Sztokholmie zastrzelono 39-letniego mężczyznę o polskim pochodzeniu. Szczegóły tej sprawy budzą emocje.

Mam żal o to. Pavlović rozczarowana Tańcem z gwiazdami z ostatniej chwili
"Mam żal o to". Pavlović rozczarowana "Tańcem z gwiazdami"

Iwona Pavlović - jedna z jurorek "Tańca z gwiazdami" udzieliła wywiadu, w którym nie kryła niezadowolenia. Chodzi o uczestniczkę, która jej zdaniem wywołuje wiele niepotrzebnych emocji w programie.

Prezydent Biden wydał oświadczenie po ataku Iranu na Izrael z ostatniej chwili
Prezydent Biden wydał oświadczenie po ataku Iranu na Izrael

Pomogliśmy Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Biden zapowiedział wspólną dyplomatyczną odpowiedź G7 na irański atak.

REKLAMA

Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe