Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy Wiadomości
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy

Jednym tweetem niemieckie MSZ pod kierownictwem minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock wywołało dyplomatyczne zamieszanie w Afryce - pisze w sobotę portal dziennika "Bild". Chodzi o emoji leoparda (lamparta) umieszczony we wpisie. "Czy kontynent afrykański to dla was tylko żart?" - pyta Unia Afrykańska.

Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją Wiadomości
Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal „rozmawiał z Rosją” pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Petrem Pavlem i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce - powiedział w sobotę PAP Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze.

Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu Wiadomości
Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. "Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu"

Gratuluję Petrowi Pavelowi zwycięstwa w wyborach. Polsko-czeskie partnerstwo jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu - przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Razem możemy wiele osiągnąć - dodał.

Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO] Wiadomości
Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO]

Aryna Sabalenka wygrała z kazachską tenisistką Jeleną Rybakiną 4:6, 6:3, 6:4 w finale wielkoszlemowego Australian Open. To pierwszy triumf 24-letniej Białorusinki w imprezie tej rangi. Zwyciężczyni pogratulował Aleksandr Łukaszenka, dyktator Białorusi i wspólnik Władimira Putina.

USA reagują na zamach w Jerozolimie Wiadomości
USA reagują na zamach w Jerozolimie

W odpowiedzi na piątkowy atak we Wschodniej Jerozolimie, gdzie przed synagogą uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych, nowojorska policja postanowiła zwiększyć patrole w całym mieście.

Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź . W niektórych miejscach alerty będą obowiązywać do godz. 14 w niedzielę.

Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe