Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe