W związku z 83. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” wspólnie z Zarządem Związku Sybiraków Oddział w Łodzi oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi organizuje uroczystości, które odbędą się w dniu 16 września 2022 r. (piątek) o godz. 13.00 pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta w Łodzi.
- Mam nadzieję, że Sekretariat będzie rozwijał się dalej zgodnie z drogą wytyczoną przez Dariusza Kucharskiego – powiedział po wyborze na przewodniczącego Wiktor Kubisiak. Wybory odbyły się podczas XIX Nadzwyczajnego Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów 14 września w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „S”.
Tegoroczny festyn rodzinny częstochowskiej Solidarności – pierwszy po przerwie pandemicznej, udany pod względem organizacyjnym, programowym i frekwencyjnym oraz pogodowym mimo niekorzystnych prognoz – zgromadził kilkuset uczestników. W wydarzeniu wzięli udział członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność” z całego Regionu Częstochowskiego wraz z rodzinami. Partnerem wydarzenia była firma Tauron.
Dwa dni temu „Dziennik Gazeta Prawna” opublikowała – powołując się na tajnego informatora – że płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie do 3450 i 3500 zł. To zdaniem gazety miałaby być realizacja, jak to ujęli, hat-tricka Kaczyńskiego. Płaca wynosi 3490 i 3600 zł i na istotną zmianę decyzji rządu wpłynęły negocjacje z Solidarnością, o czym wyraźnie mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji. Ale o tym „DGP” już nie wspomina.
Dziś mija 75. rocznica urodzin patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Jakbym zginął, to tylko nie płaczcie po mnie" - powiedział rodzicom pod koniec września 1984 roku. Niecały miesiąc później został zamordowany przez funkcjonariuszy IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego.
Opinię zatwierdzono na posiedzeniu Prezydium KK w dniu 13 września w Gdańsku. Czytamy w niej m.in.: „wstępny projekt ustawy budżetowej na 2023 r. zasługuje na negatywną ocenę, biorąc pod uwagę niezadowalający poziom podwyżki wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, zamrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz brak jasnej strategii wobec wysokich cen energii, gazu, których skutki już w tym roku odczuwają konsumenci oraz przedsiębiorstwa energochłonne”.
W pielgrzymce bierze udział 39 osób. Pielgrzymi będą się modlić m.in. o pokój na Ukrainie. Jednym z organizatorów pielgrzymki jest Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”.
Płaca minimalna wzrośnie szybciej, niż pierwotnie proponował rząd. To efekt negocjacji prowadzonych przez Solidarność. Od stycznia będzie to 3490 brutto oraz 3600 brutto od lipca przyszłego roku.
75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki przypada 14 września br., a już 17 i 18 września br. rozpocznie się Jubileuszowa 40. Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Pracownicy fabryki koncernu Stellantis w Gliwicach pikietowali przed siedzibą zakładu, domagając się poprawy warunków pracy. – Normalni ludzie pracują, aby żyć, a nie żyją, aby pracować – podkreślał Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w gliwickim zakładzie, która zorganizowała pikietę. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 500 osób.
Blisko 600 osób upamiętniło w Lublinie miliony ofiar systemu komunistycznego. Bieg jest symbolicznym uczczeniem 83. rocznicy napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej, która miała miejsce 17 września 1939 r.
Obok informacji z zakładów pracy i o kalendarzu wyborczym podczas obrad ZRG NSZZ „S” 12 września br. omówiono przebieg uroczystości sierpniowych oraz sytuację związaną z planowaną na 17 września akcją protestacyjną TKM NSZZ „Solidarność” Pracowników Morza Bałtyckiego.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, mszą świętą, a także spotkaniem wspomnieniowym i premierą spektaklu uczczono w w dniu 11 września br. w Suchowoli 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
- Nie da się na poziomie tylko regionalnym rozwiązać problemów ogólnopolskich - mówił dziś Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S" do zrzeszonych w Solidarności pracowników DPS-ów. W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „S” odbyło się robocze spotkanie Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w Domach Pomocy Społecznej.
Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego był jednym ze sponsorów współorganizowanych przez OM NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Opolskiego z siedzibą w Brzegu I Zawodów Wędkarskich.
W czwartek 8 września br. pracownicy lubelskich DPS-ów odwiedzili obradujących radnych miasta Lublin. Wręczyli im petycję, w której domagają się wzrostu płac i zabezpieczenia podwyżek wynagrodzeń w przyszłorocznym budżecie.
Mykoła Mewsza zwyciężył w 30. Biegu Solidarności. Niemal sześćset zawodników, którzy stanęli na starcie ponad 5 kilometrowej trasy w okolicy hotelu Wodnik potwierdziło, że po 2 letniej przerwie jest to impreza ciesząca się niesłabnącą popularnością.
Podczas uroczystości 42. rocznicy podpisania porozumień w Hucie Katowicie w Dąbrowie Górniczej, lider "Solidarności" Piotr Duda przypomniał, że porozumienia sierpniowe dały pracownikom potężny oręż do prowadzenia dialogu w zakładach pracy - związki zawodowe. I zapytał jak z tego narzędzia pracownicy korzystają. - Niestety, trzeba ze smutkiem powiedzieć, że słabo korzystają. Bo na prawie 16 mln, ponad 16 mln zatrudnionych pracowników tylko ok. 12 proc. zrzeszonych jest w związkach zawodowych -
Porozumienia Katowickie, a właściwie Porozumienia Dąbrowskie podpisane w Hucie Katowice 11 września 1980 roku, przesądziły o powstaniu NSZZ „Solidarność” jako jednolitego, ogólnopolskiego związku zawodowego. Treść porozumień, to w praktyce ustawa o związkach zawodowych.
Pogoda nie rozpieszczała uczestników tegorocznych zawodów sportowych zorganizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ "S". W Rowach czuć jednak było sportowego ducha i nawet deszcz nie przeszkodził w rozegraniu wszystkich zaplanowanych konkurencji.