- Wybraliśmy się tu po to, żeby zamanifestować nasze rozgoryczenie i niezadowolenie z tego, co się dzieje w naszej spółce – mówił podczas protestu pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania m.st. Warszawa, który odbył się dziś przed warszawskim ratuszem, Waldemar Wolski, przewodniczący KZ NSZZ „S” w MPO.
- Od wielu miesięcy opinia publiczna i my jesteśmy karmieni opowieściami beletrystycznymi na temat naszego bezpieczeństwa energetycznego. Polski rząd wmówił społeczeństwu, że jak za pomocą czarodziejskiej różdżki jest w stanie zastąpić naszym polskim węglem ten z eksportu. To puste słowa – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Związkowcy domagają się od rządu konkretnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego w kraju.
""Uważamy, że w obecnej, wojennej rzeczywistości, nasza obawa co do zbyt pochopnego i bezrefleksyjnego odejścia od węgla jest jak najbardziej uzasadniona i winna być raz jeszcze przemyślana i szeroko przekonsultowana" - piszą górnicy w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" apeluje do premiera o wdrożenie „Strategii zabezpieczenia zasobów węgla kamiennego i węgla brunatnego dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” oraz „Zasad zachowania bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej”.
We wtorek 12 lipca odbyło się spotkanie Zarządu Tauron Energia w Katowicach z przedstawicielami związków zawodowych, w tym NSZZ “Solidarność” w siedzibie spółki przy ul. Ściegiennego. Rozmowy nie przyniosły skutku, dlatego około 24 związkowców z trzech reprezentatywnych central związkowych zdecydowało się na okupację siedziby kierownictwa firmy. Czego oczekują od władz spółki?
Rozpoczęła się okupacja siedziby Tauron Energia w Katowicach. To efekt fiaska negocjacji płacowych, a właściwie – jak relacjonuje Waldemar Sopata, szef „Solidarności” w Tauronie – brak takich negocjacji.
Ceremonia podpisania „Deklaracji współpracy na rzecz rozwoju dialogu oraz współpracy na rzecz innowacyjności i rozwoju sektora przemysłu spożywczego” odbyła się 12 lipca w warszawskiej siedzibie KK NSZZ „Solidarność”. Z ramienia Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego podpisali ją przewodniczący Zbigniew Sikorski i jego zastępca Andrzej Nowacki. Z kolei Polską Federacją Producentów Żywności Związek Pracodawców reprezentowali Prezes Małgorzata Skonieczna oraz Andrzej Gantner, członek Zarządu Federacji.
Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze oraz Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" zapraszają na V Forum Kobiet NSZZ "S", które odbędzie się w dniach 19-21 października 2022 roku w Warszawie. Motto tegorocznego spotkania brzmi: "Odważne i Niepokorne. Kobiety dla Niepodległości".
W związku ze zmianami organizacyjnymi w Regionie, członkowie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego zdecydowali o powołaniu drugiego wiceprzewodniczącego ZR.
11 lipca w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” z Główną Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską – Hrycko. W spotkaniu uczestniczyła także Anita Gwarek z departamentu prawnego GIP.
Grupa kilkudziesięciu górników reprezentujących 13 central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej weszła rano w poniedziałek 11 lipca do siedziby spółki. Związkowcy domagają się spotkania z wicepremierem i szefem resortu aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Chcą rozmawiać m.in. o inwestycjach w zwiększenie wydobycia w kopalniach, zatrudnieniu nowych pracowników oraz o kwestiach płacowych.
Związki zawodowe działające w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w m.st. Warszawie informują, że 13 lipca 2022 roku, w godzinach 10.00-13.00 na pl. Bankowym 3/5 w Warszawie (przed wjazdem do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego) odbędzie się protest pracowników Spółki.
- Czy ktoś z uczestników tamtych wydarzeń przewidywał i zdawał sobie sprawę z tego, że czterodniowy strajk, który tutaj miał miejsce od 8 do 11 lipca, może mieć takie znaczenie dla dalszych losów nie tylko Polski, ale całego systemu komunistycznego, a de facto dla jego upadku? Myślę, że wbrew pozorom najbardziej tego świadoma była ówczesna władza - mówił podczas uroczystości 42. rocznicy "Świdnickiego Lipca" Andrzej Kuchta, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w PZL Świdnik.
Po trzech intensywnych dniach delegacja „Solidarności” z Piotrem Dudą na czele powróciła ok. 12.30 do Chełma. W czasie tych dni związkowcy odwiedzili 8 miejscowości i odbyli kilkanaście spotkań. Głównym punktem było podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy NSZZ „Solidarność” i KVPU (Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy). Przekazano również pomoc humanitarną.
- Oddajemy hołd polskim legionistom 1920 r. pochowanym na Cmentarzu Bajkowa, chylimy czoła przed ofiarami mordu katyńskiego w Bykowni oraz mamy w pamięci wszystkie ofiary rzezi wołyńskiej, w tym Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku, której rocznica przypada pojutrze – powiedział na podsumowanie swojej wizyty na Ukrainie Piotr Duda.
- Nie ma słów, które mogą opisać ogrom zbrodni w Buczy – powiedział Piotr Duda oddając hołd przy masowym grobie zamordowanym przez rosyjskich zbrodniarzy. - Jeśli ktoś mówi, że Putinowi trzeba pozwolić zachować twarz, to niech najpierw spojrzy w twarze jego ofiar. To z kolei po obejrzeniu wstrząsającego filmu, który jest wyświetlany w miejscowej cerkwi.
W trzecim dniu wizyty „Solidarności” na Ukrainie, Piotr Duda wraz z delegacją odwiedził podkijowską Borodiankę. Miejsce po okupacji rosyjskiej to ogrom zniszczeń i ofiar. Z 15 tys. mieszkańców pozostała jedynie połowa. - Zniszczenie tego miasteczka jest zupełnie niezrozumiałe – przyznał z goryczą Piotr Duda. Tam nie było niczego wojskowego!
To był niezwykle intensywny dzień. Od spotkania w Szpitalu Dziecięcym nr 9, gdzie delegacja Solidarności przekazała transport mleka w proszku, poprzez rozmowy i spotkania z ukraińskimi związkami zawodowymi i podpisaniem z KVPU memorandum o współpracy, spotkaniem z merem Kijowa Witalijem Kliczko, hołdem poległym żołnierzom ukraińskim przy ścianie pamięci, aż do spotkania w Ambasadzie RP w Kijowie z ambasadorem Bartoszem Cichockim. Poniżej w formie podsumowania publikujemy fotorelację z drugiego dnia wizyty Solidarności na Ukrainie.
- Podziękowaliśmy panu Ambasadorowi za odwagę i godne reprezentowanie Polski. Ambasador Bartosz Cichocki był jedynym, który nie opuścił Kijowa w obliczu toczącej się wojny – powiedział Piotr Duda po spotkaniu w Ambasadzie Polskiej w Kijowie.
Blisko godzinę trwało spotkanie delegacji Solidarności z merem Kijowa Witalijem Kliczko. – Wielu członków Solidarności, a także Polaków prosiło, abym przekazał panu, że jest pan wzorem nie tylko sportowca, ale przede wszystkim wielkiego patrioty, który kocha swoją Ojczyznę – powiedział Piotr Duda na początku spotkania.
– Naród tworzy się również przez krew Bohaterów. Ukraińcy płacą ogromną cenę za swoją, ale i naszą wolność – powiedział Piotr Duda po złożeniu w imieniu Solidarności kwiatów pod ścianą pamięci poległych Żołnierzy. W chwili ciszy uczcił Ich pamięć.