Porozumienie w sprawie utworzenia Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach podpisali w czwartek, 7 lipca, przedstawiciele Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” Józef i Marek Popiełuszko oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski. Z kolei prof. Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnił, że inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa. W spotkaniu wziął udział również Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Solidarność w ścisłej współpracy z KVPU będą wspierać aspiracje Ukrainy do integracji europejskiej, pracować na rzecz integracji uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy, zachęcając jednocześnie do wstępowania do związków zawodowych, oraz będą dążyć do wykluczenia z międzynarodowej rodziny związkowej tych organizacji, które wspierają wojnę przeciwko Ukrainie – to główne punkty memorandum podpisanego dzisiaj w Kijowie pomiędzy Solidarnością i KVPU. Jak dotąd Solidarność jest jedynym związkiem zawodowym, który przybył ze wsparciem bezpośrednio na Ukrainę!
Dzień drugi delegacja Solidarności rozpoczęła od wizyty w kijowskim Szpitalu Dziecięcym nr 9. – Brakuje dosłownie wszystkiego. Przekazaliśmy transport mleka w proszku bez laktozy, o który szpital bardzo prosił – powiedział Piotr Duda, szef Związku.
– W pobliżu zakładu był las i mówiono, że tam stoją Rosjanie. Tego nikt nie był w stanie zweryfikować. Trzeba było po prostu przełamać strach i tam być – mówi Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, który współorganizował strajk w WSK Świdnik w 1980 roku.
Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" zaprasza do wzięcia udziału w 42. rocznicy Świdnickiego Lipca. W ramach obchodów przewidziano część oficjalną ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem "Świdnickiego Lipca" oraz Mszą Świętą, a także festyn rodzinny. Odbędzie się również akcja oddawania krwi.
Jesteśmy tu po to, by pokazać solidarność – powiedział w krótkim nagraniu Piotr Duda, krótko po spotkaniu z lokalną społecznością w zniszczonej przez Rosjan szkole. - To najważniejsza wizyta. Moja osobista, ale także jako związkowca – dodał. Publikujemy fotorelację z pierwszego dnia wizyty.
W czwartek z inicjatywy NSZZ „Solidarność” doszło do spotkania z Prezydentem Miasta Bydgoszczy Rafałem Bruskim, Zarządem Spółki MZK, Radą Nadzorczą MZK, Dyrekcją Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy oraz działającymi w MZK związkami zawodowymi w sprawie trwającego konfliktu w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych w Bydgoszczy.
„Obiekt wojskowy” stadion w Czernichowie. – Przy dzisiejszej technice wojennej nie ma usprawiedliwienia dla terrorystycznego niszczenia obiektów cywilnych. Tu nie ma mowy o błędzie. Tu jest zwykłe barbarzyństwo – powiedział Piotr Duda w Czernichowie.
– Jesteśmy tu po to, by pokazać solidarność – powiedział w nagraniu Piotr Duda krótko po spotkaniu z lokalną społecznością w zniszczonej przez Rosjan szkole. – To najważniejsza wizyta. Moja osobista, ale także jako związkowca – dodał.
Pierwszym punktem jest spotkanie w miejscowości w obwodzie czernichowskim. To miejsce, gdzie po rosyjskich atakach zginęło kilkadziesiąt osób. Piotr Duda wraz z Michaiłem Wołyńcem, szefem KVPU, odwiedził tamtejszą szkołę, gdzie spotkał się z przedstawicielami lokalnej społeczności i kadrą nauczycielską.
Rozpoczęła się wizyta przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotr Dudy na Ukrainie. Delegacja Związku przebywa na zaproszenie Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy KVPU, z którą jutro Solidarność podpisze memorandum o ścisłej współpracy.
Setki tysięcy wykonanych badań mammograficznych i udzielonych porad, ponad 1,5 tysiąca wykrytych nowotworów głównie piersi – to bilans 30-letniej działalności Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności w Legnicy.
Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk zaprasza na obchody 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 r. jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Wody Polskie zatrudniają ponad 6000 pracowników w całej Polsce, z czego około 500 stanowią członkowie NSZZ „Solidarność”. Trwający w tym podmiocie od sierpnia 2018 r. spór zbiorowy do tej pory nie został rozwiązany, a pracodawca odmawiał rozmów na ten temat. Dlatego w 2022 r., po pominięciu NSZZ „Solidarność” w uzgodnieniach płacowych, powołano Komitet Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” w PGWWP.
Zespół NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej województwa lubelskiego zorganizował akcję protestacyjną przed siedzibami starostw powiatowych i Urzędu Miasta Lublin w związku z dramatyczną sytuacją pracowników DPS-u naszego województwa.
Jeśli panują upały, pracodawca ma obowiązek w sposób szczególny zadbać o osoby, które zatrudnia. Zimne napoje, przerwy w pracy czy skrócenie czasu pracy mogą przynieść ulgę wymęczonym pracownikom.
Podwyżki wynagrodzeń i poprawa warunków socjalnych – takie cele postawiła przed sobą organizacja „Solidarności”, która powstała w koreańskiej spółce SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej.
- Zapomniano o nas - mówią pracownicy DPS-ów z województwa lubelskiego. Zespół NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej województwa lubelskiego organizuje w związku z tym pikiety przed siedzibami starostw i urzędów, odpowiedzialnych za finansowanie DPS.
W piątek 1 lipca w Mielcu odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, bowiem 1–2 lipca 1980 r. mielecka WSK była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.
O wrażeniach z 33. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków opowiadają biorący w nim udział zawodnicy, a także jego organizatorzy i goście.