Trzeba myśleć nie tylko o aspekcie medycznym i walce z pandemią, ale też o tym co będzie „dzień po”, czyli o tym, jak należy wspierać gospodarkę. To wielkie wyzwanie dla Polski i całej Europy.
Pierwsze pokolenia chrześcijan, żyły przekonaniem, że Chrystus, który wstąpił do nieba, niebawem ponownie przyjdzie na ziemię. W związku z tym, ulegali nawet pokusie bezczynności. Bo skoro wkrótce nastąpi kres czasu, to po co pracować i troszczyć się o sprawy codzienności, tłumaczyli niektórzy. Taką postawę piętnował św. Paweł, pisząc do Tesaloniczan: „Kto nie chce pracować, niech też nie je!” (2 Tes 3, 10).
Grafzero vlog literacki opowiada dziś o tym co się robi w bibliotece? Jak wyglądają studia bibliotekoznawcze w Polsce? W jakich bibliotekach można pracować? Czym różnią się poszczególne działy bibliotek. I ile zarabia się w bibliotece? Zapraszam!
Polecam lekturę zapisu wywiadu telewizyjnego, jakiego udzieliłem na początku epidemii (która wtedy nie była jeszcze pandemią). Rozmowę przeprowadziła red. Katarzyna Gójska, a została ona emitowana w programie „W Punkt” w TV Republika. Było to połączenie via Skype w Brukseli.
Apeluję do dziennikarzy, aby przestali mu zadawać pytania, na które najwyraźniej nie ma ochoty odpowiadać, ponieważ nie wiążą się z jego służbowymi obowiązkami.
- Nie - powiedziała mama Łukaszka.\n- Tak - powiedzieli pozostali Hiobowscy.\n- Nie, nie i nie!
Sport w Europie zamarł w związku z epidemią, a teraz pandemią koronawirusa – bo sport nie jest samotną wyspą na morzu ludzkiego życia i ludzkich pasji. To dziś „widać, słychać i czuć” na Starym Kontynencie i poza nim.
Generalnie ściśle przestrzegamy teraz surowych zasad nakładających na nas wiele obostrzeń i ograniczeń wolności.
- Nie - powiedziała mama Łukaszka.\n- Tak - powiedzieli pozostali Hiobowscy.\n- Nie, nie i nie!
Światowa epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołała falę wątpliwości, spekulacji i dezinformacji. Dotyczą one m.in. sposobów przeciwdziałania chorobie zastosowanych przez dane kraje. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na temat różnych modeli walki z tym zagrożeniem wprowadzonych w ośmiu wybranych państwach świata - Chinach, Korei Południowej, Tajwanie, Singapurze, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech i Polsce, a także o epidemiologicznej sytuacji panującej w tych krajach. Opracowanie jest unikalnym w skali Polski dokumentem, opartym na wiarygodnych źródłach, uwzględniających zarówno statystyki epidemiologiczne, jak i prawodawstwo.
Nie jest lekko i będzie jeszcze dużo gorzej, więc tli się cicho ta nadzieja w głowie Donalda Tuska, że jego wyborcy się obudzą. I właściwie co mają zrobić? Wyjść na ulice? Trwa więc to nieustające pasmo prowokacji, żeby w końcu wywołać jakąś gwałtowną reakcję rządu, albo niekontrolowany wybuch społeczny grupki szaleńców.
I pomyśleć, że właśnie tak cynicznie kalkulujący politycy zarzucają Andrzejowi Dudzie, że to on chce wygrać wybory na ludzkich dramatach.
„Dżuma XXI” wieku albo „Hiszpanka po stu latach” – oba te określenia pasują do tego, co dzieje się z koronawirusem na Starym Kontynencie, choć przecież nie tylko w „rodzinnej Europie” – by użyć tu, może w nieco ironicznym kontekście tytułu znanej książki Cz. Miłosza.
Pandemia koronawirusa doprowadziła do nagłej zmiany trybu życia większości Polaków. Wywołuje to liczne pytania i wątpliwości natury prawnej. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dostępny na stronie koronawirus.ordoiuris.pl, dotyczący prawnych aspektów działalności służby zdrowia, sądów, administracji publicznej oraz sytuacji pracodawców, pracowników i konsumentów w czasie stanu epidemii. Będzie on pomocny m.in. dla osób, które w najbliższym czasie miały zaplanowane zabiegi medyczne, muszą załatwić ważne sprawy w urzędzie albo chcą uzyskać zwrot pieniędzy za odwołany lot. Instytut uruchomił także infolinię dla osób, które, w związku z obecną sytuacją, potrzebują wsparcia prawnego.
W październiku ubiegłego roku nastąpił pewien przełom, w życie weszły zmiany dotyczące pluralizmu związkowego w służbach mundurowych.
Możemy tylko mieć nadzieję, że więcej będzie pierwszych sytuacji niż drugich.
„Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć ”\n- A.A. Milne
Na całym świecie na koronawirusa zachorowało przeszło ćwierć miliona ludzi, a zmarło ponad 10 tysięcy. Na pocieszenie: wyzdrowiało niemal dziewięć razy więcej (około 90 tysięcy) niż umarło.
Nie ma co utyskiwać, że zarówno obóz rządzący jak opozycja starają się rozegrać z pożytkiem dla siebie wprowadzony w Polsce stan epidemii
Wirus zmienia świat, politycznie, gospodarczo i mentalnie. Upadnie wiele rządów i znikną partie które się skompromitowały nieudolnymi rządami w czasie zarazy. Społeczeństwa które zostały skażone ideami neoliberalizmu są bardziej podatne na wszelkie pandemie, ponieważ państwo jest tam z założenia impotentne. Zachorujesz, radź sobie sam o ile cię stać.\nW jakim kierunku potoczą się te zmiany?