„Nie pozwalają tym osobom złożyć wniosku o ochronę międzynarodową. To czysty rasizm. Co Wam to przypomina?” – grzmi na Twitterze europosłanka Janina Ochojska.
Do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak i jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie – podał w sobotę dziennik "The Times".
Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Niemcy spotykają się z ogromną krytyką związaną i ze swoimi interesami z Putinem i niechęcią do rozszerzenia sankcji na Rosję, a także z "pomocą" Ukrainie pod postacią kilku tysięcy hełmów, czy przestarzałych i częściowo niesprawnych systemów przeciwlotniczych "Strieła" pochodzących jeszcze z zapasów armii NRD.
– Jeśli myślicie, że się zatrzymamy na Ukrainie, zastanówcie się trzysta razy! Uświadomcie sobie, że Ukraina to tylko krok na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej – grzmiał niedawno w rosyjskiej telewizji Władimir Sołowiew. Teraz znów szokuje.
Jesteśmy w bliskim kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o informacje "New York Times" ws. przekazania Ukrainie przez sojuszników czołgów.
"Myślę, że dziś, a może jutro usłyszymy dobre wieści dotyczące ewakuacji mieszkańców z oblężonego przez Rosjan Mariupola" - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Reutera.
"Pozwólcie mi odejść do domu Ojca" - brzmiały jedne z ostatnich słów wielkiego papieża Jana Pawła II. Wypowiedział je po polsku. 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 odszedł do wieczności, jednocząc świat w wielkiej modlitwie.
Jak podaje korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz, już osiem Ukrainek zostało zgwałconych w niemieckich ośrodkach dla uchodźców.
"Wierzę, że muzułmanie na całym świecie zjednoczą się w modlitwie o długo oczekiwany pokój na Ukrainie" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
Polski premier Mateusz Morawiecki uznał politykę europejskich przywódców wobec wojny na Ukrainie za nieskuteczną i niekonsekwentną.
Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na większe ich zaangażowanie - tak prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w tygodniku "Sieci" komentuje stosunek Węgier do rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Amerykański aktor Sean Penn zaapelował na Twitterze do miliarderów na całym świecie o zakup 12 myśliwców dla Ukrainy, które pod względem parametrów technicznych przewyższałyby rosyjskie samoloty wojskowe.
Ten i inne rysunki znajdziecie w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność
Wiceminister obrony Rosji Aleksander Fomin powiedział we wtorek, że Rosja „radykalnie zmniejszy” aktywność wojskową w okolicach Kijowa i Czernihowa – podawała agencja informacyjna TASS. Co do intencji Rosjan panuje powszechny sceptycyzm
Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.
Sprostowanie
Z Polakami dzieje się coś wspaniałego. A właściwie nie tyle „dzieje się”, bo to zakłada jakąś tymczasowość sytuacji, ale ujawnia się znienawidzona przez wszystkich cyników tego świata, przewijająca się przez dzieje natura Polaków jako aniołów świata.
Nie jestem zwolennikiem hasła otwartych granic. Uważam, że wielkie fale migracji to brutalny sposób na dyscyplinowanie słabiej sytuowanych pracowników, którzy już znajdują się na rynku. Przy pomocy migranckiej siły roboczej można ich stale szachować, tworząc mechanizm nazwany już przez Karola Marksa „rezerwową armią bezrobotnych”. Działa on wedle zasady: „Nie chcesz pracować na tych warunkach? To mam na twoje miejsce pięciu takich, co zrobią to samo co ty za dwa razy mniejsze pieniądze. I jeszcze mi za to podziękują!”. Tak migracja prowadzi do zaniżania standardów zatrudnienia, niszczenia zdobyczy pracowniczych i obchodzenia płacy minimalnej.
Rosyjska inwazja na Ukrainę dowodzona jest z Moskwy i Rosja nie ma na Ukrainie dowódcy kierującego całością operacji - informuje w piątek "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji USA. Według dziennika decyzje dotyczące ruchów wojsk ma podejmować m.in. sam Władimir Putin.
W czwartek prezydent Zełenski zaadresował do australijskiego parlamentu prośbę o dostarczenie wyprodukowanych w Australii transporterów z napędem na cztery koła. W piątek premier Australii Morisson poinformował, że transportowce Boeing C-17 Globemaster dostarczą na Ukrainę kołowe transportery piechoty typu Bushmaster.