Rząd przyjął uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wsparcie będzie nieodpłatne – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Prezydent Federacji Rosyjskiej odnosił się do odmowy wypełniania postanowień protokołu mińskiego ze strony rządu w Kijowie. Przy tym wygłosił obsceniczny żart pod adresem państwa ukraińskiego.
„71 lat temu w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy zamordowany został major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – dowódca V Wileńskiej brygady Armii Krajowej” – napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do upamiętnienia jego postaci przez Sejm RP.
Kiedy w Sejmie głosowano Krajowy Plan Odbudowy Koalicja Obywatelska była przeciw, a zaprzyjaźnione z nią „wiodące media” racjonalizowały jej decyzję. Dziś, kiedy wobec obstrukcji KE rozważa się wycofanie Polski z tzw. koronafunduszu, te same „wiodące media” wpadły w histerię.
Politycy opozycji oburzyli się na sugestię Adama Bielana, że Polska mogłaby wyjść z Europejskiego Programu Odbudowy. Odpowiedziała im była premier Beata Szydło.
"Psie pazury", "CODA", "Belfast", "Drive My Car", "Nie patrz w górę", "Diuna", "King Richard: Zwycięska rodzina", "Licorice Pizza", "Zaułek koszmarów" oraz "West Side Story" będą konkurować o Oscara dla najlepszego filmu.
– Józef Stalin pozbawił Polskę uczestnictwa w Planie Marshalla, a rząd PiS rozważa pozbawienie Polski uczestnictwa w Europejskim Planie Odbudowy – mówił na konferencji w Sejmie europoseł PO Radosław Sikorski. Na te słowa zareagował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Co więcej, byłemu ministrowi internauci przypomnieli, jak w tej sprawie zagłosowali jego koledzy z partii.
– Józef Stalin pozbawił Polskę uczestnictwa w Planie Marshalla, a rząd PiS rozważa pozbawienie Polski uczestnictwa w Europejskim Planie Odbudowy – mówił Radosław Sikorski, komentując doniesienia o tym, że wobec obstrukcji wykonania polskiego Krajowego Planu Odbudowy ze strony Komisji Europejskiej rozważane jest wycofanie się Polski z tzw. koronafunduszu. Na tweet konta PO odpowiedział Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który lądował w Smoleńsku przed Tu-154M.
Film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.
Z nieoficjalnych informacji dziennikarza CNN wynika, że przyczyną odwołania spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock były nieporozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
– Dla najgroźniejszych przestępców przewidujemy znacznie surowsze kary – powiedział we wtorek na konferencji dotyczącej zmian w Kodeksie karnym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Na granicy polsko-białoruskiej realizowane są kolejne etapy budowy zapory. Straż Graniczna właśnie opublikowała kolejne nagrania z prac.
Witold Paszt, wokalista zespołu VOX, nie pojawił się w finale „The Voice Senior”. Powodem jego nieobecności miały być problemy zdrowotne.
Pośród zwolenników opozycji dużą popularność zyskuje umieszczony na Twitterze film, na którym Mateusz Morawiecki podczas obchodów rocznicy śmierci Jana Olszewskiego robi dziwną minę i wykonuje krok w kierunku Antoniego Macierewicza. Sugeruje się ostry konflikt pomiędzy obydwoma panami. „Chciał przywalić Macierewiczowi” – pisze internautka publikująca film.
Coraz częściej Ukraińcy zamieszkujące centralne oraz wschodnie obwody kraju zaczynają poszukiwać bezpiecznego zamieszkania na terenach zachodniej części Ukrainy.
8 lutego 1951 r. w mokotowskiej katowni UB zamordowany został bohater podziemia antykomunistycznego mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.
– Od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli – powiedział we wtorek w Radiu Plus rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.
We wtorek tuż po godzinie 11:00 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zabrał głos w sprawie budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Ogłosił, że kompetencje powołanego w 2019 roku Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni przejmie nowy organ.
Od 27 stycznia uczniowie klas V-VIII uczą się zdalnie. Ministerstwo edukacji zapowiada jednak, że ten częściowy lockdown skończy się, kiedy tylko nadejdzie marzec. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje jednak, że w części województw możliwy będzie wcześniejszy powrót dzieci do szkół.
Sejm RP uczcił pamięć śp. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w 71. rocznicę jego śmierci. Jednak posłowie Lewicy i część posłów PO nie uszanowała polskiego bohatera.