- Po raz drugi jedziemy na granicę. Tym razem będzie nas więcej - zjedziemy się na teren przygraniczny z Białorusią z każdego miejsca w Polsce. Okażemy wspólnie naszą niezgodę na okrucieństwo i tortury, którym poddawani są w naszym państwie migranci i uchodźcy. 20 listopada jeszcze mocniej i bardziej zdecydowanie upomnimy się razem o godność i prawa człowieka dla każdej osoby - czytamy w opisie wydarzenia "Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!" na Facebooku. Zainteresowanie wzięciem udziału w demonstracji przy granicy z Białorusią zadeklarowało (na ten moment) nieco ponad 1 tys. internautów. O sprawie piszą "wiodące" media.
Zdaniem dziennikarza Marcina Wikło, warszawski koncert promowanych przez w większości "zaangażowanych politycznie" celebrytów „Chopin też był uchodźcą” zakończył się totalną klapą.
W czwartek w Kancelarii Premiera w Warszawie odbyło się spotkanie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Tematem rozmów była napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Seehofer zdementował informacje rzeczniczki Aleksandra Łukaszenki ws. rzekomych planów stworzenia korytarza humanitarnego dla migrantów do Niemiec.
Alaksandr Łukaszenka zaproponował kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tys. migrantów, którzy znajdują się przy granicy z Polską. Poinformowała o tym jego rzeczniczka Natalla Ejsmant. Jej wypowiedź przekazały też m.in. agencje Reuters, AFP i dpa.
- Każdego dnia otrzymujemy mnóstwo gestów solidarności od lokalnych mieszkańców. Służymy dla Was! - piszą "Terytorialsi" w mediach społecznościowych, do wpisu dołączając filmik. Widzimy na nim, jak mieszkańcy lokalnych miejscowości przy granicy z Białorusią dziękują żołnierzom za pełnioną służbę.
18 listopada br. został wykonany ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski. Moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w projekcie Baltic Pipe.
Polska nie zgodzi się, by jednym państwom wolno było wprowadzać zmiany w sądownictwie, a innym nie - mówił w czwartek na konferencji po spotkaniu z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Europa stoi u boku ludzi uwięzionych na granicy z Białorusią. KE mobilizuje 700 000 euro, by dostarczyć żywność, koce, artykuły higieniczne i apteczki pierwszej pomocy - napisała wczoraj szefowa KE, Ursula von der Leyen.
– Uważamy, że rozmowy dyplomatyczne w tej sprawie i próby targowania się z dyktatorem, szantażystą są skazane na niepowodzenie. Potrzebna jest konsekwentna presja sankcyjna i w dalszym ciągu będziemy przekonywać do tego naszych partnerów – zaznaczył wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.
Polacy mają rację, że bronią się przed instrumentalizacją migracji prowadzoną przez reżim białoruski, ponieważ ona prowadzi do ich destabilizacji, a może prowadzić do destabilizacji Francji i to jest nasza sprawa – stwierdził w czwartkowym wywiadzie dla stacji BMF TV Robert Menard, mer Beziers i współzałożyciel organizacji Reporterzy bez Granic (RSF).
Zapraszamy na VII Dzień Patrioty z udziałem Wojciecha Polaka, Wojciecha Roszkowskiego, ks. Janusza Królikowskiego, Jolanty Sosnowskiej i Adama Bujaka!
Pomimo trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie trwa presja migracyjna wywołana przez reżim Łukaszenki, Polska nie zapomina o opozycjonistach z Białorusi.
Policja zatrzymała prawdopodobnych sprawców zdemolowania samochodów "Medyków na granicy"
Irak postanowił pomóc swoim obywatelom w powrocie do kraju. Pierwsi już czekają na transport.
Zbigniew Pąsik od września 1980 r. był członkiem Solidarności, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Elblągu Oddział Terenowy w Nowym Dworze Gdańskim, a następnie Komisji Zakładowej.
W dniu 18 listopada w godzinach wieczornych rozpocznie się żałobne czuwanie przy zmarłym w niedzielę o. Maksymilianie Adamie Świerżewskim OFM Conv. Pogrzeb duchownego odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 listopada.
W czwartek, 18 listopada, zespół Teologii Politycznej zaprasza na kolejny w tym roku akademickim wykład z cyklu „JP2 Lectures”, organizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum, który wygłosi prof. Jean-Luc Marion (Academie Française/University of Chicago), laureat Nagrody Ratzingera 2020. Wykład zatytułowany „ Fenomenologiczna otwartość Objawienia” rozpocznie się o godz. 16:30 w Auli Mniejszej na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.
- Wcześniej Łukaszenka musiał zwalniać wszystkich więźniów politycznych, by zacząć jakikolwiek dialog, teraz absolutnie nie musi tego robić, tylko musi zorganizować kolejny kryzys migracyjny na granicach unijnych i ma wszystko - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem szef Białoruskiego Domu w Warszawie, Aleś Zarembiuk.
Badania potwierdziły 24 882 nowe zakażenia koronawirusem; zmarło 370 osób z COVID-19 – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wykonano prawie 100 tys. testów – podał.
Ordynator jednego z oddziałów szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie został zatrzymany pod zarzutami korupcyjnymi. w grę wchodziło pomaganie w unikaniu kary przez skazanych.