Chiny po rozmowach zapowiadają wsparcie humanitarne dla Ukrainy i krajów, na które wojna ma wpływ.
Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.
Choć Janina Ochojska wielokrotnie obrażała polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, wydaje się, że tym razem znów przekroczyła jakąś granicę. Europosłanka, powołując się na artykuł opublikowany w „Gazecie Wyborczej”, twierdzi, że polska Straż Graniczna obrażała i brutalnie pobiła imigranta. Tymczasem artykuł w „GW” informuje, że imigrant, owszem, został pobity i obrzucony obelgami, ale… przez służby białoruskie.
– Małżeństwo Rosji i Chin było zawarte z rozsądku. Siłą takiego związku jest brak alternatywy. Chcieliby związać się z kimś innym, ale nie mogą. Do rozwodu tych dwóch krajów jeszcze daleko. Są partnerami w zbrodni rozmontowywania współczesnego świata – powiedział w Poranku „Siódma 9” dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński).
Rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zakończyła się po godzinie i 50 minutach - przekazał w piątek Biały Dom dziennikarzom.
Dziennikarz i korespondent TVP Info w Berlinie Cezary Gmyz opowiedział w mediach społecznościowych zabawną historię. Redaktor twierdzi, że podeszła do niego Niemka i powiedziała mu, iż… kocha Jarosława Kaczyńskiego.
- Ukraina została złożona na ołtarzu współpracy Francji i Niemiec z Rosją - mówi w rozmowie z Interią były szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Na stadionie Łużniki w Moskwie kremlowskie władze zorganizowały wiec poparcia dla wojny na Ukrainie. Do sieci trafiają filmy i zdjęcia ukazujące setki tysięcy Rosjan, którzy przybyli na „uroczystość” z rosyjskimi flagami. Władze podają, że na miejscu jest ponad 200 tys. osób. Wystąpienie Putina na stadionie transmitowano „na żywo”.
Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier wyraził zaniepokojenie, spowodowanymi wzburzeniem związanym z wojną na Ukrainie, atakami na osoby pochodzenia rosyjskiego mieszkające w Niemczech. "Nie możemy dopuścić, by ich oczerniano, grożono im, a nawet atakowano fizycznie. Tam jest czerwona linia" - powiedział.
Instytut Pileckiego zaprasza na odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Brzózie Królewskiej, honorującej Katarzynę i Sebastiana Kazaków, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc niesioną Żydom. Upamiętnienie odbędzie 24 marca 2022, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Na stadionie Łużniki w Moskwie kremlowskie władze zorganizowały wiec poparcia dla wojny na Ukrainie. Do sieci trafiają filmy i zdjęcia ukazujące setki tysięcy Rosjan, którzy przybyli na „uroczystość” z rosyjskimi flagami. Władze podają, że na miejscu jest ponad 200 tys. osób.
Musimy mieć armię o wiele potężniejszą niż Ukraina; musimy także budować społeczne poparcie dla wojska, dla tego, co wiąże się z potrzebną w stanach najwyższego zagrożenia postawą - mówił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas uroczystości podpisania przez prezydenta ustawy o obronie ojczyzny.
„W mojej opinii patriarcha Cyryl popadł w schizmę i powinien być zdetronizowany przez Synaksę Zwierzchników - czyli zgromadzenie zwierzchników autokefalicznych Cerkwi” - mówi Patryk Panasiuk. W rozmowie z KAI działacz polskiego środowiska prawosławnego specjalizujący się w polityce religijnej i protokole dyplomatycznym Kościoła prawosławnego m. in. omawia dotychczasowe zaangażowanie polskich prawosławnych dla uchodźców z Ukrainy, komentuje milczenie metropolity Sawy oraz postawę patriarchy Cyryla, a także postuluje dyskusję o podniesieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego do rangi patriarchatu.
W rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że 1/3 gazu importowanego przez Unię Europejską z Rosji mogłaby natychmiast zostać zastąpiona gazem algierskim poprzez hiszpańskie sieci przesyłowe. Zdaniem dyplomaty budowę łącznika od lat jednak blokuje Francja.
Minister spraw zagranicznych Rosji podczas konferencji prasowej odniósł się do sytuacji na froncie ukraińskim. Jego słów trudno nie odebrać inaczej niż jako bezpośrednią groźbę skierowaną do krajów NATO.
Rosyjski dziennikarz i prezenter telewizyjny Aleksandr Niewzorow opublikował w piątek w sieci społecznościowej Telegram oświadczenie, w którym skrytykował inwazję na Ukrainę. Po zamieszczeniu wpisu stwierdził, że „teraz będzie musiał uciekać z Rosji”.
Z inicjatywy strony niemieckiej Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem federalnym Republiki Federalnej Niemiec Olafem Scholzem.
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w mediach społecznościowych, że żołnierze ukraińscy wyeliminowali rosyjskiego dowódcę pułkownika Siergieja Suchariewa. Według Ukraińców pułkownik w 2014 r. pod Iłowajskiem popełnił zbrodnię wojenną.
Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller, popiera apel kardynała George'a Pella, który wezwał Kongregację Nauki Wiary do udzielenia formalnego napomnienia biskupom głoszącym opinie sprzeczne z Magisterium Kościoła.
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił wniosek rosyjskiej federacji o zawieszenie zakazu udziału w eliminacjach mistrzostw świata – poinformowała agencja AP. Decyzja FIFA o przyznaniu Polsce walkowera za mecz z Rosją w barażach nie ulegnie już więc zmianie.