- Idą chłody i słoty, ale w sytuacji, kiedy grozi nam realne upolitycznienie sądownictwa, namawiam do szykowania ciepłych butów i kurtek. Trzeba znów będzie bronić sądów - powiedział w programie "Rzecz o Polityce" Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Maria Cholewińska z NZS, Tomasz Tokarski z Parlamentu Studentów RP i Tomasz Klemt z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych rozmawiali na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o reformie szkolnictwa wyższego, zaproponowanej przez wicepremiera Jarosława Gowina. W opinii przedstawicieli środowisk studenckich, reforma jest potrzebna i ma sens przede wszystkim z względu na konieczność poprawy jakości szkolnictwa wyższego w Polsce, ograniczenie liczby studentów, wsparcie doktorantów.
"Zapewniam, że ani Komisja Kodyfikacyjna, ani kierowany przeze mnie resort, nie ma najmniejszego zamiaru określać sposobu wykorzystywania urlopu wychowawczego przez pracowników, w tym ograniczać możliwości aktywnego spędzania przez nich czasu wolnego" – wyjaśniła w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, po szumie medialnym, jaki powstał po wywiadzie wiceministra Zielenieckiego dla "DGP".
Trzeba było 5 lat dyskusji, przerzucania argumentów, zbierania podpisów, ulicznych protestów, podpisywania porozumień, żeby poeksperymentować na Polakach. Żeby część musiała dłużej pracować, a niekiedy żebrać o pomoc w opiece społecznej. Bo byli i tacy, którzy po wydłużeniu wieku nie mogli „dobić” do emerytalnej przystani, a pracą zwyczajnie stracili. Teraz wracamy do emerytury w wieku 60 i 65 lat. Polacy się cieszą, ale i boją kolejnych zmian.
Właśnie wchodzi w życie ustawa przywracająca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o który Solidarność konsekwentnie walczyła od momentu jego podwyższenia. Minął miesiąc, od kiedy pierwsze osoby mogą składać wnioski o emeryturę w niższym wieku. O tym, czy Polacy masowo odchodzą z pracy, jak wpłynie to na kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa oraz komu i dlaczego świadczenia mogłyby być podwyższane, a komu obniżone składki - z prezes ZUS, prof. Gertrudą Uścińską, rozmawia Anna Grabowska.
Wstępna analiza nagrań z monitoringu wykluczyła, by na parkingu klubu piłkarskiego Legia Warszawa kibice pobili piłkarzy; mogło jednak dojść do naruszenia nietykalności osobistej – poinformowała w czwartek Komenda Stołeczna Policji.
- W sposób ohydny TVN manipuluje informacjami na temat komisji weryfikacyjnej. Jeden z reporterów stwierdził, że to, co się dzisiaj stało, to jest tak naprawdę remis pomiędzy Hanną Gronkiewicz-Waltz, a komisją i że statusy tych nieruchomości dalej nie są jasne. Szanowni Państwo, o czym my rozmawiamy? (...) Zastanówmy się, po czyjej stronie my stoimy? Czy my stoimy po stronie handlarzy roszczeń, czy my stoimy po stronie państwa polskiego, które powinno mieć siłę, żeby z tymi przestępcami wygrywać? To jest pytanie do telewizji TVN przede wszystkim. - mówił wczoraj Patryk Jaki.
Po publikacji tekstów Izabeli Kozłowskiej dotyczących sytuacji polskich dzieci w Norwegii i działalności tamtejszej służby ochrony praw dziecka („TS” nr 39) napisał do nas konsul RP w Oslo Sławomir Kowalski.
"Nasi dobrze grają. Co za ulga. Inaczej Staruch dałby im z liścia. A PZPN jakiś czas dyplomatycznie by milczał, bo po co się wychylać." - napisała po wygranym przez Polskę meczu z Armenią Dominika Wielowieyska. Ten wpis spotkał się ze sporą krytyką ze strony internautów, ale najbardziej zdenerwował się chyba sam Zbigniew Boniek...
"Komisja Weryfikacyjna zdecydowała o ukaraniu pani Hanny Gronkiewicz Waltz grzywnami w łącznej wysokości 9000 zł." - czytamy na Twitterze. Dzisiaj odbyły się trzy posiedzenia komisji. Na żadnym z nich nie stawiła się prezydent Warszawy.
Hanna Gronkiewicz-Waltz po oddaleniu jej wniosków przez Naczelny Sąd Administracyjny zorganizowała briefing prasowy, na którym stwierdziła, że decyzja ta jest dla niej niezadowalająca i w dalszym ciągu "nie planuje " stawić się przed komisją weryfikacyjną.
Minął miesiąc, od kiedy pierwsze osoby mogą składać wnioski o emeryturę w niższym wieku. O tym, czy Polacy masowo odchodzą z pracy, jak wpłynie to na kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa oraz komu i dlaczego świadczenia mogłyby być podwyższane, a komu obniżone składki – z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską rozmawia Anna Grabowska.
"Na portalu rmf24.pl w artykule "Biskupi chcieli doprowadzić do spotkania pojednawczego Duda-Kaczyński. Prezes PiS odmówił" podano fałszywą informację, jakoby strona kościelna chciała doprowadzić do spotkania Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy i Prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego na Jasnej Górze dnia 26 sierpnia br. Jest to fałszywa informacja - fake news!" - ogłosił Episkopat.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach zawnioskowała do rządzących o przyjęcie rozwiązań legislacyjnych umożliwiających obniżenie kosztów energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego. W trakcie obrad WRDS wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował, że rozwiązania służące wsparciu branż energochłonnych zostaną uwzględnione w procedowanej ustawie o rynku mocy.
"Ocenianie ludzi po kolorze skóry to rasizm. Gazeta Wyborcza o tym nie wie?" - pyta na Twitterze. Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Kazuo Ishiguro.
"Mówiono, że komisja zakopie się w papierach, a my w ciągu dwóch miesięcy zwróciliśmy skarbowi państwa majątek wart ok. pół mld zł" - mówił podczas konferencji prasowej Patryk Jaki.
Pomimo wygranej w Konrad-Adenauer-Haus, berlińskiej siedzibie CDU, nie widać było euforii. To gorzkie zwycięstwo. Od 1949 r. chadecy nie uzyskali tak niskiego poparcia wyborców jak teraz. Rysująca się jako najbardziej realna „jamajska koalicja” w istocie oznacza wielką egzotykę. I nie o barwy partyjnych flag tu chodzi, a o ich ideowy program. Bo jak pogodzić centroprawicę z lewicowymi liberałami i równie lewicowymi Zielonymi? Na razie powyborczy szok spowodowany sukcesem Alternatywy dla Niemiec (AfD) skupia całą uwagę komentatorów.
Od połowy września trwa protest 70 polskich pracowników przetwórni ryb Sekkingstad AS działającej w Norwegii, na wyspie Sotra pod Bergen. Zostali zwerbowani do pracy poza granicami Polski przez spółkę funkcjonującą w Kołobrzegu, która obiecywała im dobre warunki. Na miejscu okazało się, że Sekkingstad AS znana jest z wyzyskiwania swoich zagranicznych pracowników.
Komitet Koordynacyjny polskich związków zawodowych marynarzy i portowców afiliowanych przy ITF (Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu) podjął decyzję o przeprowadzeniu w polskich portach morskich akcji zwalczania zagrożeń. Odbędzie się ona w dniach 16-20 października 2017 r.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych pomiędzy Prezydentem m.st. Warszawy, a tzw. Komisją ds. reprywatyzacji.