Konsul RP w Oslo dla "TS": Od 2012 r. 109 małoletnich polskich obywateli odebranych w Norwegii rodzicom

„Od 2012 roku Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo odnotował 168 spraw związanych z działaniami norweskiej służby ochrony praw dziecka BVT (Barneverntjeneste), dotyczących 259 małoletnich obywateli RP. W sprawach tych odnotowaliśmy liczne naruszenia praw małoletnich obywateli RP wynikających z prawa międzynarodowego i krajowego.
W 150 sprawach, spośród zarejestrowanych 259, nie doszło do separacji dzieci od rodziców. Urząd posiada wiedzę o odseparowaniu od polskich rodziców w okresie od 2012 roku do chwili obecnej 109 małoletnich obywateli RP. 46 małoletnich powróciło pod opiekę rodziców, a w przypadku kolejnych piecza zastępcza ustała w wyniku osiągnięcia przez nich pełnoletności. Piecza zastępcza trwa nadal w odniesieniu do 58 małoletnich Polaków. Wzrost ilości przypadków odnotowywany co roku przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo nie musi odzwierciedlać realnego zwiększenia liczby separacji polskich dzieci od rodziców, dokonywanych przez służby norweskie. Wzrost liczby odnotowywanych spraw może być spowodowany rosnącą świadomością prawa obywateli polskich oraz związaną z tym gotowością do skorzystania z pomocy urzędu konsularnego.
Konsul RP w Oslo uzyskuje informacje o separacji dziecka od polskiej rodziny przede wszystkim bezpośrednio od rodziców. W nielicznych przypadkach informacja uzyskiwana jest przy okazji złożenia przez pracownika socjalnego wniosku paszportowego dla dziecka przebywającego w rodzinie zastępczej. Władze norweskie nie przekazują konsulowi informacji o odebraniu polskim rodzicom pieczy nad dzieckiem. Wyjątek stanowią informacje o ustanowieniu dla obywateli polskich opiekuna prawnego, które władze norweskie mają obowiązek przekazywać polskiemu urzędowi konsularnemu w oparciu o art. 37 konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych. Obowiązek ten jest obecnie realizowany dzięki licznym wcześniejszym interwencjom podejmowanym przez polskie służby konsularne.
Urząd konsularny informuje zainteresowane osoby o obowiązującym prawie oraz przekazuje listę polskojęzycznych adwokatów, którzy mają doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Przedstawiciel konsulatu uczestniczy w spotkaniach i wspiera rodziców w kontaktach z norweskimi służbami socjalnymi. Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo udostępnia rodzicom kontakt do polskiego psychologa, prowadzącego działalność w ramach projektu finansowanego ze środków MSZ na współpracę z Polonią i Polakami za granicą.
Urząd konsularny w Oslo będzie kontynuował pracę na rzecz ochrony praw i interesów obywateli polskich oraz będzie prowadził szczegółową analizą każdego zgłoszonego przypadku."