Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu Zjednoczona Prawica uzyskałaby 37,5 proc. głosów, zaś Koalicja Obywatelska 29,9 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze Nowa Lewica, Polska2050, Konfederacja i PSL-Koalicja Polska - wynika z sondażu Estymatora dla dorzeczy.pl.
sondaż Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż
sondaż / pixabay.com

Według tego sondażu poparcie dla Nowej Lewicy wyniosło 9,1 proc., dla Polski2050 - 8 proc., dla Konfederacji - 6,8 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej - 6,6 proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się Kukiz'15 z poparciem 1,1 proc. oraz Agrounia/Porozumienie z 0,7 proc. Natomiast 0,3 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na inne ugrupowania.

Takie wyniki oznaczałyby, że po podziale miejsc w Sejmie Zjednoczona Prawica miałaby 215 mandatów, Koalicja Obywatelska - 150, Nowa Lewica - 31, Polska2050 - 30, Konfederacja - 18, PSL-Koalicja Polska - 15, zaś jeden mandat inne ugrupowanie (Mniejszość Niemiecka - PAP).

Drugi wariant

Estymator zapytał także o poparcie w przypadku startu w wyborach koalicji - Zjednoczonej Prawicy z Kukiz'15 oraz Polski2050 z PSL-Koalicją Polską.

W takim układzie koalicja ZP/Kukiz'15 uzyskałaby 38 proc. głosów, KO - 27,9 proc., Polska2050 wraz z PSL-Koalicją Polską - 15 proc., Nowa Lewica - 8,8 proc., Konfederacja - 6,9 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 2,5 proc., Agrounia/Porozumienie - 0,8 proc., zaś inne ugrupowania 0,1 proc.

W przełożeniu na mandaty w Sejmie dałoby to następująca liczbę miejsc: Zjednoczona Prawica/Kukiz'15 - 211, KO - 137, Polska2050/PSL-Koalicja Polska - 68, Nowa Lewica - 29, Konfederacja - 14 i MN - 1.

"Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc." - podał Estymator w tym sondażu dla dorzeczy.pl przekazanym w sobotę PAP.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 lutego br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1037 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Jak przekazał Estymator w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Emerytury
Stażowe