Niemiecki pełnomocnik ds. sił zbrojnych: Bundeswehra ma wszystkiego za mało

Bundeswehra ma wszystkiego za mało, powiedziała pełnomocnik Bundestagu ds. sił zbrojnych Eva Hoegl, przedstawiając raport za rok 2022. Z zatwierdzonego przez Bundestag funduszu specjalnego 100 mld euro dla Bundeswehry „w 2022 roku do naszych żołnierzy nie trafił ani grosz” – wynika z raportu.
Żołnierze niemieckiej Bundeswehry Niemiecki pełnomocnik ds. sił zbrojnych: Bundeswehra ma wszystkiego za mało
Żołnierze niemieckiej Bundeswehry / Wikipedia domena publiczna

Problemem jest nie tylko zbyt mała ilość pieniędzy, ale także to, że muszą one szybciej płynąć na sprzęt, materiały i wyposażenie osobiste. Jak wynika z raportu, wsparcie dla Ukrainy pogorszyło sytuację Bundeswehry. Dostarczony materiał musi być teraz zastąpiony. Zaopatrzenie w materiały musi zostać przyspieszone. "Jeśli wszystko pozostanie po staremu, to całkowita modernizacja infrastruktury Bundeswehry potrwa około pół wieku" - relacjonuje portal telewizji ZDF.

Sytuacja nie wygląda dobrze

Szczególnie pod względem kadrowym sytuacja nie wygląda dobrze. Celem jest osiągnięcie 203 tys. żołnierzy do 2031 roku. Na koniec 2022 roku, według raportu, było ich 183 051. Średnia wieku wzrasta i wielu żołnierzy odchodzi z wojska.

Koszary są "w żałosnym stanie w całym kraju", powiedziała pełnomocnik podczas prezentacji raportu. "Jeśli warunki ramowe zostaną poprawione, to Bundeswehra będzie również bardziej atrakcyjna. Jeśli wiesz, że nie masz Wi-Fi w pokoju lub że prysznice są zapleśniałe, to oczywiście wybór Bundeswehry jest atrakcyjny tylko w ograniczonym stopniu".

Problemem armii pozostaje również prawicowy ekstremizm. Jednak liczba zgłoszonych przypadków "nieco zmalała".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe