Inspektorzy MAEA: Zniknęło 2,5 tony radioaktywnego uranu

We wtorek podczas inspekcji przedstawiciele MAEA odkryli, że zniknęło 10 pojemników, w których znajdowało się około 2,5 tony koncentratu rudy uranu – przekazała agencja Reutera na podstawie wewnętrznego dokumentu MAEA, do którego uzyskała dostęp.
Chaos w Libii
Dodano, że uran miał być przechowywany w lokalizacji zgłoszonej przez libijski rząd, która jednak nie znajduje się już pod kontrolą uznawanych przez społeczność międzynarodową władz Libii.
Po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia pogrążyła się w trwającym do dziś chaosie. Rząd w Trypolisie nie kontroluje całości terytorium kraju, który podzielony jest przez zwalczające się ośrodki władzy i liczne ugrupowania zbrojne. Na bliżej nieokreślony czas przełożono wybory prezydenckie, które miały odbyć się pod koniec 2021 roku i – w nadziei obserwatorów – ustabilizować sytuację polityczną w kraju.
Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odkryli, że z jednego z miejsc przechowywania materiałów radioaktywnych w Libii zniknęły 2,5 tony uranu. pic.twitter.com/3EGrC3ULzO
— Jakub Wiech (@jakubwiech) March 15, 2023