Dwie flagi nad Placem Muranowskim. Spektakl "Warszawska Masada'43" w Berlinie

Zorganizowana została zbiórka, której celem jest przygotowanie i wystawienie w przestrzeni publicznej stolicy Niemiec przedstawienia – happeningu poświęconemu tragicznemu i bardzo ważnemu wydarzeniu w historii narodu polskiego i żydowskiego.
Zdjęcie ukazujące miejsce wywieszenia flag na kamienicy przy pl. Muranowskim Dwie flagi nad Placem Muranowskim. Spektakl
Zdjęcie ukazujące miejsce wywieszenia flag na kamienicy przy pl. Muranowskim / Wikipedia domena publiczna

19 kwietnia bieżącego roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Planowane przez nas przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie bohaterskiego zrywu Polaków żydowskiego pochodzenia, który był pierwszym miejskim powstaniem zbrojnym w okupowanej Europie, a także pierwszym aktem bohaterstwa ludności przedzielonej murem Warszawy.

 

Dwie flagi. Żydowska i polska

Uczczenie bohaterów walki w obronie ludzkiej godności i prawa do wybrania godnej śmierci właśnie na ulicach Berlina będzie miało głęboki wydźwięk moralny i walor edukacyjny. Istotnym elementem programu artystycznego będzie nawiązanie do konkretnego wydarzenia, tj. wywieszenia przez bojowców Żydowskiego Związku Wojskowego, w pierwszym dniu powstania, flag żydowskiej i polskiej nad Placem Muranowskim w trakcie mającej miejsce na tym placu, największej bitwy powstania a także chóralne odśpiewanie pieśni warszawskiego getta – „Zog Nit Keyn Mol” (Nie mów nigdy).

Kluczowym elementem misji Fundacji Hatikva jest budowa relacji pomiędzy państwami i narodami opartych na szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Drogą do osiągnięcia tego celu jest przekazywanie pamięci poprzez działania edukacyjne skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia. Przyczyniają się do tego spotkania młodzieży z różnych krajów. Dlatego właśnie spektakl będzie realizowany przez uzdolnioną artystycznie polską młodzież, z udziałem kantora Symchy Kellera.

Wpłaty można dokonać TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe