Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

W Narodowy Dzień Życia 24 marca br. w gmachu Sejmu odbyła się wyjątkowa konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji? Była to okazja do afirmacji życia ludzkiego, które od 25 lat jest chronione przez Polską Konstytucję. Wystąpienia dotyczyły zarówno aspektów prawnych jak i moralnych.
 Sejm: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?
/ tysol.pl

Spotkanie otworzył ks. prof. Paweł Bortkiewicz. W swoim referacie poświęconym pytaniu czy prawo do życia jest prawem przyrodzonym czy nabytym, zauważył, że takie rozważanie może doprowadzić do absurdalnych wniosków. – Pytanie to jest retoryczne dla człowieka, który ma minimum wrażliwości. Gdyby było inaczej, to musielibyśmy zapytać kto miałby to prawo do życia dawać – powiedział. – Zgłoszony wczoraj projekt ustawy dot. in vitro pokazuje, że prawo jest przestrzenią, którą można manipulować w sposób cyniczny – dodał prelegent.

Narodowy Dzień Życia: Konferencja pn. Prawo do życia czy prawo do aborcji?

Następnie głos zabrał Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny. W swoim wystąpieniu prelegent mówił o ochronie życia jako elemencie polityki rodzinnej i demograficznej. Wiceminister przedstawił m.in. działania prorodzinne rządu, które realizowane są od kilku lat. Zauważył, że jest jeszcze dużo do zrobienia w tym temacie. Wskazał, że naszym interesem narodowym jest, aby realizować kulturę życia, której ojcem na przełomie XX i XXI w. był św. Jan Paweł II.

Kolejnym prelegentem był poseł dr Bartłomiej Wróblewski, który przedstawił zapisy Konstytucji chroniące życie. Podkreślił, że w tym kontekście, życie jest chronione od dawna, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego tylko to potwierdził. Dodał, że jest to dodatkowym argumentem, ważnym dla środowisk pro-life, konserwatywnych, chrześcijańskich, jest to, aby tę Konstytucję szanować i nie podchodzić do niej w sposób instrumentalny. –  Konstytucja z prawnego punktu widzenia daje ostateczne odpowiedzi. Nie zamyka jednak dyskusji, co widzimy także w Polsce – zaznaczył. – Dlatego potrzebny jest nowy ruch pro-life. Szersze spojrzenie na ochronę życia, obejmujące kwestie wsparcia matek w trudnych ciążach, nie tylko takich, gdzie występuje choroba i niepełnosprawność, ale także kwestie osobiste. Szersze spojrzenie na ochronę życia obejmuje także wsparcie rodzin i osób z niepełnosprawnościami–dodał. 

Pierwszą część konferencji zakończył mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Organizacja od wielu lat znana jest z tego, że staje w obronie najsłabszych i troszczy się o ochronę prawną, również życia nienarodzonych. Mecenas przedstawił źródła stanowienia prawa, które są istotne w przypadku rozmowy o prawie do życia. Powiedział, że odrzucenie aborcji i eugeniki, swoistej choroby XX wieku, powinno stać się powodem do dumy i zaczynem misji szerzenia obrony życia w nauce, kulturze i prawie międzynarodowym. To także czas na to, by jeszcze uważniej podkreślić rolę polityki ochrony życia jako roztropnej troski o los rodzin przyjmujących nowe życie, w tym rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Atakom instytucjonalnym towarzyszą ataki na kulturowe fundamenty cywilizacji życia oraz autorytety umacniające społeczeństwa wierne zasadom ładu naturalnego.

Drugą część spotkania otworzyło wystąpienie dr. Patryka Jakiego. Europoseł mówił o działaniach Parlamentu Europejskiego, które kwestionują prawo do życia. Instytucja unijna próbuje wymuszać na Polsce różnego rodzaju zapisy, które są sprzeczne z naszym porządkiem prawnym.

Dr Paweł Wosicki z Fundacji „Głos dla Życia” przedstawił strategie obrony życia. Działanie są konieczne, szczególnie w dobie aktywności lewicowych instytucji, które często omijają prawo, żeby umożliwiać zabijanie nienarodzonych dzieci.

Temat prawnego i moralnego zobowiązania do pomocy w trudnej ciąży a decyzji o życiu przedstawiła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i psycholog. Zauważyła, że wszelkiego rodzaju komplikacje podczas ciąży są wyzwaniem dla przyszłych rodziców. W związku z tym, należy podejmować odpowiednie działania, które nie będą stały w sprzeczności z prawem do życia. Jako przykład prelegentka podała działania fundacji Grupy Proelio, która przedstawia historie dzieci, które cudem uniknęły aborcji.

Wojciech Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia człowieka przybliżył inicjatywę obywatelską „Stop zakazowi pracy”. Poruszył w nim problem rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. Zauważył, że wielką trudnością rodziców jest opłacenie leków, rehabilitacji i zakup stosownych sprzętów dla swoich niepełnosprawnych dzieci, stąd tak ważne powinno być wsparcie państwa.

Organizatorami konferencji był Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicja dla Życia i Rodziny. Konferencję poprowadzi red. Jan Pospieszalski.

Patronat medialny sprawowali: Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Niedziela, Gość Niedzielny, Idziemy, Opoka, Radio Maryja, Telewizja Trwam, Do Rzeczy, Tygodnik Solidarność, Tysol.pl, Sieci, WPolityce.pl oraz Radio Warszawa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe