Senat nie chce uchwał ws. reparacji i w obronie Jana Pawła II? „Prace utknęły”

– Senatorowie PiS oczekują, że Senat zajmie się jak najszybciej dwoma projektami uchwał, nad którymi prace utknęły – powiedział PAP wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). Chodzi o uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec oraz uchwałę w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.
Tomasz Grodzki Senat nie chce uchwał ws. reparacji i w obronie Jana Pawła II? „Prace utknęły”
Tomasz Grodzki / fot. Flickr/Senat RP

Pod koniec października ubiegłego roku senacka komisja spraw zagranicznych i UE miała przeprowadzić pierwsze czytanie złożonego przez PiS projektu uchwały ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Uchwałę o takiej samej treści przyjął 14 września Sejm. W senackim projekcie wzywa się rząd Niemiec do "jednoznacznego przyjęcia politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej odpowiedzialności" za wszystkie skutki spowodowane Polsce i jej obywatelom w wyniku rozpętania przez III Rzeszę II wojny światowej. O odroczenie prac nad projektem uchwały wnioskował senator KO Marek Borowski, większość członków senackiej komisji ten wniosek poparła.

Uzasadniając wniosek formalny o odroczenie rozpatrywania projektu uchwały senator Borowski mówił, że przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka wystosował list do MSZ, w którym zwraca się z prośbą o udostępnienie wysłanej do Berlina noty dyplomatycznej ws. reparacji. "Chcielibyśmy wiedzieć czy i jakich reparacji rząd RP domaga się od Republiki Federalnej Niemiec. Jaką ścieżkę negocjacji proponuje polska strona, czy ten raport (ws. reparacji - PAP) był tam załączony. Interesuje nas również odpowiedź, ponieważ powielanie tych samych uchwał jest mało efektywne. Chcielibyśmy wiedzieć, co jest w tej nocie i jaka jest odpowiedź rządu niemieckiego" – powiedział.

Od tego czasu jednak, jak przekonują senatorowie PiS, niewiele się w tej sprawie wydarzyło, więc na wtorek wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) zapowiedział wspólną konferencję prasową z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim.

– Konferencja będzie dotyczyła sprawy złożonego przez nas projektu uchwały o reparacjach. Złożyliśmy projekt w tej sprawie już dosyć dawno temu, jednak prace nad nim utknęły za sprawą "proceduralnych kruczków", jakie zastosowali senatorowie KO, tłumacząc, że nie mogą zająć się projektem, bo nie została ujawniona treść noty MSZ, przekazanej niemieckiemu rządowi. Będziemy apelowali z wiceministrem Pawłem Jabłońskim do marszałka Tomasza Grodzkiego, aby sprawę tę w Senacie odblokować – powiedział PAP wicemarszałek Pęk.

Zaznaczył, że dzięki działaniom MSZ senatorowie mogą się już z treścią noty zapoznać szczegółowo.

Szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich (KO) powiedział PAP, że nic nie wie o tym, jakoby prace nad projektem uchwały były blokowane.

Z kolei jeden z senatorów z Komisji Ustawodawczej powiedział PAP, że w sprawie uchwały dot. reparacji zdecydowała ona niedawno, iż to MSZ powinien przesłać notę do senackiej kancelarii tajnej, gdzie senatorowie będą mogli się z nią zapoznać. "Do dziś resort spraw zagranicznych tego nie zrobił" - powiedział PAP ten senator.

Wicemarszałek Pęk dodał, że projekt uchwały w sprawie reparacji nie jest jedynym "zablokowanym". Według niego, podobnie potraktowano projekt uchwały dotyczący obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, któremu nawet nie nadano numeru druku. Jak zaznaczył, dla senatorów PiS jest istotne, by Senat zajął się oboma projektami uchwał możliwie szybko, a najlepiej - na najbliższym posiedzeniu.

Z informacji PAP wynika, że projekt uchwały dotyczący papieża Jana Pawła II nie został dotąd przekazany przez marszałka Senatu do prac komisyjnych, a w regulaminie Senatu nie ma terminu, w jakim marszałek powinien przekazać komisji projekt uchwały.

1 września ubiegłego roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk. Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych skierowaną do strony niemieckiej. Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do wystosowanej przez Polskę noty oświadczyła podczas ostatniej wizyty w Warszawie, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą".

9 marca br. Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus z ostatniej chwili
Premier Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus

– Ruszamy z konsultacjami ustawy o 800 plus – poinformował w czwartek, w Dniu Dziecka, w Żabiej Woli (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył najmłodszym życzenia z okazji ich święta.

Beata Szydło: Dziś w PE kończymy prace nad raportem ws. obcych, w tym rosyjskich ingerencji. Dlaczego Polsce jest to odmawiane? z ostatniej chwili
Beata Szydło: Dziś w PE kończymy prace nad raportem ws. obcych, w tym rosyjskich ingerencji. Dlaczego Polsce jest to odmawiane?

W czwartek Parlament Europejski kończy raport komisji INGE2 w sprawie obcych, w tym rosyjskich, ingerencji w procesy demokratyczne Unii Europejskiej. Głos w tej sprawie zabrała Beata Szydło.

Bart Staszewski znowu zaatakował. Robert Winnicki zapowiada podjęcie kroków prawnych z ostatniej chwili
Bart Staszewski znowu zaatakował. Robert Winnicki zapowiada podjęcie kroków prawnych

Bart Staszewski jest aktywistą LGBT, za sprawą którego w międzynarodowej opinii publicznej pojawił się fake news na temat istnienia w Polsce rzekomych „stref wolnych od LGBT”. Jednak aktywista zajmuje się również atakami na tych, których uznał za „nieprawomyślnych gejów”.

Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Szuka go cała Polska. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka niespełna dwa lata temu we wsi Borowce k. Częstochowy. Poszukiwania podejrzanego są kontynuowane – podał w czwartek rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek.

Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna” z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. „Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna”

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem, jak informuje brytyjski dziennik „Telegraph”, Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Emerytury
Stażowe