Rosyjski historyk: Miedwiediew jest śmiertelnym zagrożeniem dla Putina

Dmitrij Miedwiediew, były rosyjski prezydent i premier, uważany jest za bliskiego współpracownika Władimira Putina. Jednak według rosyjskiego historyka Kamila Galejewa, stanowi jednocześnie dla Putina śmiertelne zagrożenie.
Dmitrij Miedwiediew Rosyjski historyk: Miedwiediew jest śmiertelnym zagrożeniem dla Putina
Dmitrij Miedwiediew / Wikipedia CC BY 4,0 Kremlin.ru

Kamil Galejew jest rosyjskim historykiem, który publikował w opozycyjnej Nowej Gazietie. Dziś współpracuje z Centrum Wilsona i Uniwersytetem St. Andrews. Opublikował na Twitterze krótką analizę zagrożeń dla władztwa obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

 

Siłowiki

Według Galejewa realne zagrożenie dla Putina, w jego opinii, musi pochodzić od tych, którzy już są u władzy, a nie od karykaturalnej i bezsilnej opozycji. A spośród tych, którzy już są u władzy, jego dworzanie mają zdecydowanie najbardziej niebezpieczni. Jak pisze Galejew realnym zagrożeniem dla władcy Kremla nie są ani uliczne protesty, ani ewentualna rebelia np. na Kaukazie, a nawet regionalni "baronowie", choć możliwe, że taką siłę mogłaby stanowić rosyjska armia i organy bezpieczeństwa.

Natomiast ci, którzy w istocie armią czy siłami bezpieczeństwa, tzw. "siłowiki", nie stanowią według Galejewa monolitu. Są podzielone na frakcje, które Kreml usiłuje przeciwko sobie wygrywać. W sytuacji, w której ostro ze sobą rywalizują, ewentualna przewaga któregokolwiek, byłaby kwestionowana przez innych. Gdyby Putin został obalony przez któregoś z nich, zapewne powstałaby bardzo niestabilna konstrukcja mająca kłopot z legitymizacją w łonie rzeczywiście rządzących Rosją elit. Dlatego ewentualna zwycięska frakcja poszukiwałaby kandydata na lidera pośród "prawowitych następców", najlepszą legitymację miałby tutaj ten, kto również dzięki Putinowi sprawował już stanowiska premiera i prezydenta Federacji Rosyjskiej - Dmitrij Miedwiediew.

 

Dmitrij Miedwiediew

- Bez względu na to, co Miedwiediew myśli, chce lub do czego aspiruje, jest śmiertelnym zagrożeniem dla Putina. Prawowity spadkobierca, który mógłby go zastąpić bez destabilizacji porządku politycznego, a tym samym społeczno-gospodarczego. Akceptowalny kandydat (jedyny, który mógł dokonać zamachu stanu)

(...)

Miedwiediew jest oczywistym kandydatem do zastąpienia Putina, jako że jego sukcesja w najmniejszym stopniu destabilizuje istniejący reżim

- pisze Galejew


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe