„Potrzebujemy dwóch lat i Wojsko Polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie”

Zabiegamy o mandat na rządzenie w kolejnej kadencji, bo wtedy skończymy procesy, które rozpoczęliśmy. Potrzebujemy jeszcze dwóch lat i Wojsko Polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
Żołnierze polskich Wojsk Specjalnych  „Potrzebujemy dwóch lat i Wojsko Polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie”
Żołnierze polskich Wojsk Specjalnych / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / Allied Joint Force Command Brunssum

Minister obrony narodowej w rozmowie w Polskim Radiu mówił o wzmacnianiu polskiej armii. Jak podkreślił, w Polsce stacjonują obecnie amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. "To jest nasz program wynikający ze współpracy polsko-amerykańskiej. Nasze siły powietrzne otrzymują wsparcie w postaci samolotów wielozadaniowych amerykańskich. To jest tez bardzo ważny element współpracy pokazujący interoperacyjność. Piloci F-22 ćwiczą z naszymi pilotami F-16. Nasi piloci F-16 przygotowują się do tego, żeby już w przyszłym roku pilotować polskie F-35" - powiedział Błaszczak.

Szef resortu obrony podkreślił, że w najbliższym czasie do polskiej armii trafią czołgi Abrams. "Trafią na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej. To dywizja, która została powołana w 2018 r. na gruzach zlikwidowanej przez rząd PO-PSL I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. A więc to dywizja, która odpowiada za bezpieczeństwo wschodniej części naszego kraju" - mówił.

Jak dodał, czołgi Abrams będą miały za zadanie zamknąć tzw. bramę brzeską. "Ich zadaniem będzie stworzenie takiej zapory, takiej tamy, która nie zostanie przebita przez agresora. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby odstraszyć agresora. Żeby pokazać, ze Wojsko Polskie jest silne, wyposażone w nowoczesną broń" - podkreślił Błaszczak.

"Stawką jesiennych wyborów parlamentarnych jest niepodległość"

Pytany o stawkę jesiennych wyborów parlamentarnych odpowiedział, że jest nią niepodległość. Zapewnił przy tym, że jeśli PiS wygra te wybory to skończy rozpoczęty proces modernizacji polskiej armii. "Bardzo zabiegamy o to, żebyśmy otrzymali mandat na rządzenie w kolejnej kadencji. Wtedy skończymy procesy, które rozpoczęliśmy. Zbudujemy najsilniejsze wojska lądowe w Europie. Jesteśmy na dobrej drodze żeby to uczynić. Potrzebujemy jeszcze dwóch lat i wtedy wojsko polskie będzie najsilniejszą armią lądową w Europie" - oświadczył. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem. Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 38 proc. badanych; na Koalicję Obywatelską 30 proc. Konfederacja mogłaby liczyć na 10 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

„Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę”. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
„Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę”. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 –5 tysięcy żołnierzy, jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Emerytury
Stażowe