Fronczewski, Apteka i Uszol w filmie o Naszości. Premiera w piątek, wstęp wolny

„Umyślnie wprowadził funkcjonariusza policji w błąd co do tożsamości własnej, informując, że nazywa się Włodzimierz Iljicz Lenin” – taki zarzut za rządów Leszka Millera policja postawiła Piotrowi Lisiewiczowi. Media w Panamie, Nikaragui czy Nowej Zelandii informowały wówczas, że „Lenin” w szklanej trumnie wnoszony był do sądu, ale trumnę tę skonfiskowali mu… antyterroryści w kominiarkach. W czasie rozprawy lider Akcji Alternatywnej Naszość ogłosił – powołując się na wolność wyznania – że jest wyznawcą reinkarnacji i trzecim wcieleniem wodza rewolucji. Kasta zadrżała, bo twarze sędziów, mających wiele na sumieniu, zaczęły być pokazywane publicznie. Film o dwudziestoparolatkach z lat 90., którzy nie pogodzili się z postkomunistyczną republiką bananową, wchodzi właśnie do kin. Premiera w piątek o 19 w warszawskim kinie Luna przy Marszałkowskiej 28. Wstęp wolny.
 Fronczewski, Apteka i Uszol w filmie o Naszości. Premiera w piątek, wstęp wolny
/ fot. materiały prasowe

To nie była jedyna akcja Naszości, o której głośno było na całym świecie. Gdy w Rosji w 2000 roku dochodzi do władzy młody jeszcze Władimir Putin i dokonuje ludobójstwa w Czeczenii, świat milczy. W odpowiedzi członkowie m.in. Naszości wdzierają się do konsulatu Rosji. Zdejmują flagę rosyjską z masztu i wciągają tam flagę Czeczenii, a rosyjską podpalają. Krzyczą „Putin morderca”. O tej akcji znowu mówi cały świat, a Putin w telewizyjnych wystąpieniach dostaje szału.

Gdy dziś YouTube’a i TikToka podbijają internetowe pranki, oglądając film przecieramy oczy ze zdumienia, bo przecież Naszość wymyśliła to ćwierć wieku temu! I to w wersji hardkorowej. Lider Naszości Lisiewicz pozdrawia policjantów hasłem „Cześć chłopaki, jestem wariat, spalę wam dziś komisariat”. Wezwani w walentynki do sądu członkowie Naszości przekonują panią sędzię, że „nie ma miłości bez pozbawienia wolności”. Gdy pomalowani na zielono przebierają się za kosmitów i udają się na wiec postkomunistycznej partii 1 maja, policjanci siłą zwijają ich do radiowozów. A kosmici zawiadamiają prokuraturę, że policja połamała im czułki oraz dokonała zuchwałej kradzieży kosmicznej plazmy, czyli zielonego kisielu.

O legendzie Naszości opowiadają w filmie buntownicy z lat 90. z bardzo różniących się od siebie światów – szef bojówki kibiców Lecha Poznań Uszol, jeden z liderów anarchistów ze skłotu Rozbrat Sanczo czy raper Kaczmi z zespołu Nagły Atak Spawacza. Zaś jako guru polskiego happeningu recenzuje akcje Naszości lider buntów z lat 80. – Major z Pomarańczowej Alternatywy, wódz wrocławskich krasnoludków, który wygląda kultowo niczym Gandalf Szary, gdyż w przeddzień nagrania pomyłkowo umył włosy szamponem dla psa.

Szalone manifesty Naszości czyta Piotr Fronczewski, a muzykę do filmu skomponował Jędrzej Kodymowski, lider zespołu Apteka. Producentem filmu jest Robert Kaczmarek – reżyser i producent kultowych filmów takich jak „Polmission. Tajemnice paszportów”, „Towarzysz generał” czy „Marsz wyzwolicieli”. Reżyserem tego pełnometrażowego dokumentu jest Magdalena Piejko – reżyser takich filmów jak „Tam, gdzie da się żyć” czy „Orzech – zawsze chciałem być z ludźmi”.

W piątek o 19 premiera dokumentu, jakiego nie było w III RP, w kinie Luna przy Marszałkowskiej 28.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Emerytury
Stażowe