Patriarcha Cyryl o „wrogach wewnętrznych” i „największej cnocie” w kontekście wojny na Ukrainie

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I podjął temat wojny na Ukrainie. Duchowny nazwał Rosjan, którzy nie służą swojemu krajowi, „wrogami wewnętrznymi” i określił patriotyzm jako „największą cnotę” – podała agencja prasowa RIA.
Cyryl I Patriarcha Cyryl o „wrogach wewnętrznych” i „największej cnocie” w kontekście wojny na Ukrainie
Cyryl I / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Wrogowie wewnętrzni

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi odprawił Boską Liturgię i wielkanocne wspomnienie zmarłych w Archangielskim Soborze na moskiewskim Kremlu. W prawosławiu obchodzone było wczoraj święto Radonicy – modlitwy nad grobami za zmarłych. 

- Dzisiaj modlimy się za naszą ojczyznę, aby Pan chronił ją przed wrogami zewnętrznymi i wewnętrznymi, przed wszystkimi, którzy nie wiążą swojego życia z Rosją, którzy są gotowi zarabiać pieniądze w Rosji, ale nigdy nie byli gotowi służyć ojczyźnie – stwierdził hierarcha. 

"Największa cnota"

Zaapelował o to, by zaszczepić w ludziach, także poprzez nauczanie kościelne, miłość do ojczyzny, która jest "największą cnotą”.

Chociaż patriarcha nie powiedział tego wyraźnie, jego uwagi zdały się częściowo skierowane do Rosjan, którzy uniknęli poboru, czasami przenosząc się za granicę, aby uniknąć powołania do służby w ramach tego, co Putin nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie. Cyryl wskazał na przykład świętych carów, książąt i księżniczek, z którego powinni czerpać wszyscy sprawujący dziś władzę. Jego zdaniem żyli oni nie dla siebie, lecz dla Kościoła, ludu i państwa, utożsamiali się całkowicie z losem ludu i państwa. Nie byli oni politykami z wynajmu czy z wyboru, ale z woli Boga i byli świadomi swojego powołania, które było przekazywane przez rodziców na dzieci. 

Zaapelował o przekazywanie wiary prawosławnej kolejnym pokoleniom i wskazał, że powinno to być jedno z najważniejszych zadań duchownych, zaraz po sprawowaniu Eucharystii.

st (KAI) / Moskwa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Emerytury
Stażowe